Jak zrobić bitą śmietanę? 3 proste sposoby na bitą śmietanę

0 35 465
5/5 - (10 votes)

Lody, gofry, gorąca czekolada, mrożona kawa, sezonowe owoce, czekoladowa wuzetka i ciepła, pachnąca jabłkami szarlotka. Co je łączy? Do każdego z tych deserowych słodkości idealnym dopełnieniem jest bita śmietana. Idealnie puszysta, biała pianka, której ciężko się oprzeć, uwielbiana jest zarówno przez dzieci, jak i przez starszych. Pasuje prawie do każdego deseru. Jest znana i lubiana przez łasuchów na całym świecie.

Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy wymyślił bitą śmietanę, a pierwsze wzmianki o jej wytwarzaniu pochodzą z XVII wiecznej Francji, gdzie na dworze Ludwika XIV przygotowywał ją znany z organizowania wystawnych, pełnych przepychu uczt majordomus Francois Vatel. Prawdopodobnie była jednak znana dużo wcześniej.

Dziś podpowiadamy jak i z czego przyrządzić ją w warunkach domowych. Co zrobić by była sztywna, a zarazem delikatnie słodka i odpowiednio puszysta?

Jak zrobić bitą śmietanę?

Pod pojęciem klasycznej bitej śmietany kryje się śmietana o zawartości tłuszczu 30% lub więcej, którą po uprzednim schłodzeniu ubija się. Pod wpływem napowietrzenia śmietana uzyskuje gęstą, sztywną konsystencję tworząc puszysty, smakowity krem. Bitą śmietanę możemy również uzyskać poprzez ubijanie innych substancji, np. bardzo tłustego mleka, serka mascarpone lub mleka kokosowego (wersja wegańska). Na rynku dostępne są również proszki do sporządzenia bitej śmietanki, a także gotowe produkty w sprayu.

Podstawowe zasady

Niezależnie od tego z czego przygotowujemy bitą śmietanę, pamiętajmy o kilku uniwersalnych, podstawowych zasadach:

  • śmietanę ubijamy za pomocą robota kuchennego (najlepiej planetarnego), mikserem lub ręcznie, za pomocą trzepaczki,
  • przy ubijaniu bitej śmietany sprawdzi się miska ze stali nierdzewnej lub miska ze szkła, którą odpowiednio wcześniej chłodzimy w lodówce. Schłodzona miska spowoduje, że ubijana śmietana nie zważy się i nie opadnie,
  • dla lepszego efektu schłodzić możemy również łopatki miksera czy robota kuchennego,
  • cukier i inne dodatki smakowe dodajemy, gdy śmietana ma już gęstą konsystencję, najlepiej pod koniec ubijania,
  • odpowiednio przygotowana śmietana nie wylewa się z miski po odwróceniu jej do góry dnem,
  • uważajmy, aby nie ubijać śmietany zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do jej zwarzenia!
  • ubitą bitą śmietanę podajemy od razu lub przechowujemy w lodówce. Z racji tego, że jest produktem nietrwałym polecamy spożycie jej w ciągu jednego dnia.

Klasyczna bita śmietana

Do przyrządzenia klasycznej wersji bitej śmietany potrzebujemy następujące składniki:

  • 250 ml mocno schłodzonej śmietany 30% lub 36%,
  • 2 czubate łyżeczki cukru pudru (opcja 1),
  • dodatki smakowe – ekstrakt waniliowy, kokosowy, amaretto (opcja 2),
  • 1 płaska łyżeczka żelatyny rozpuszczona w 40 ml cieplej wody (opcja 3),
  • Fix do bitej śmietany (opcja 4).

Wykonanie:

Przygotuj mocno schłodzoną śmietanę, minimum 30%. Do schłodzonej uprzednio miski metalowej lub miski szklanej wlej śmietankę i zacznij ubijać. Przez około 30 sekund ubijaj płyn na niższych obrotach, po tym czasie – jak płyn zacznie się pienić – zwiększ je do maksimum. Ubijaj aż do uzyskania sztywnej piany, na której będą pozostawać ślady łopatek miksera.

Opcja 1. Jeśli zależy Ci na przygotowaniu słodkiej śmietany, na krótko przed końcem miksowania dodaj do śmietanki 2 łyżeczki cukru pudru (lub więcej w zależności od własnych preferencji) i mieszaj do całkowitego połączenia składników.

Koniecznie przeczytaj!

Opcja 2. Jeśli chcesz uzyskać bitą śmietanę o smaku kokosowym, waniliowych lub migdałowym to przed końcem ubijania dodaj odpowiednie ekstrakty smakowe.

Opcja 3. Jeśli planujesz spożycie bitej śmietany nie bezpośrednio po ubiciu, ale po kilku czy kilkunastu godzinach zalecamy, abyś do ubitej śmietany dolał rozpuszczoną, tężejącą żelatynę. Całość wymieszaj. Zabieg taki spowoduje, że bita śmietana dłużej zachowa kształt i konsystencję.

Opcja 4. Żelatynę możesz zastąpić specjalnym fixem do bitej śmietany, dzięki któremu bita  śmietana przez długi czas nie zmieni swojej konsystencji .

Bita śmietana z serkiem mascarpone

Bita śmietana połączona z serkiem mascarpone idealnie nadaje się jako masa-krem do tortów, tart i ciast, a także jako dekoracja do ciasteczek i muffinek. Jest lekka i delikatna, a jednocześnie bardziej trwała niż klasyczna bita śmietana. Wypróbuj poniższy, prosty i niezawodny przepis.

Składniki:

  • 200 ml mocno schłodzonej śmietany 30% lub 36%,
  • 100 gram serka mascarpone,
  • 2 łyżki cukru pudru.

Wykonanie:

Podobnie jak w przypadku wersji klasycznej, do zimnej, schłodzonej uprzednio miski wlej mocno schłodzoną śmietankę i zacznij ubijać. Pod koniec miksowania stopniowo dodawaj cukier puder. Ubijaj aż do uzyskania sztywnej piany. Ubitą pianę stopniowo łącz z serkiem mascarpone, mieszając masę delikatnie, na niskich obrotach.

Tak przygotowaną bitą śmietanę można wzbogacić w zależności od upodobań i potrzeb o odpowiedni ekstrakt smakowy lub na przykład dodać do niej roztopioną czekoladę lub kakao.

Bita śmietana kokosowa – wersja wegańska

Kokosowa wersja bitej śmietany nie korzysta z tradycyjnej śmietany. Jest wspaniałą, pachnącą delikatnym kokosem, alternatywą dla zwykłej bitej śmietany. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do deserów dla wegan lub osób, które cierpią na nietolerancję laktozy. Do jej przygotowania potrzebujemy pełnotłuste mleko kokosowe, a właściwie jego gęstą część.

Składniki:

  • 2 puszki mleka kokosowego,
  • 2 łyżeczki cukru pudru,
  • ewentualnie fix do bitej śmietany (może być wegański).

Wykonanie:

Puszki z mlekiem kokosowym wstaw na noc do lodówki, tak aby się dobrze schłodziły. Rano otwórz puszki i oddziel płynną część mleczka kokosowego od gęstej części śmietany. Do ubijania śmietany wykorzystaj tylko stałą, twardą część. Płyn odlej i wykorzystaj np. do przygotowania koktajlu czy smoothie. Następnie, podobnie jak w wersji klasycznej, przełóż śmietanę do schłodzonej miski i ubijaj mikserem, na wysokich obrotach. Pod koniec ubijania, dodaj 2 łyżeczki cukru pudru. Uzyskaną w ten sposób masę możesz dodatkowo wzmocnić poprzez dodanie fixu, który spowoduje, że zachowa ona swoją formę i konsystencję przez dłuższy czas.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.