Witamina K2- Czym Jest, Dawkowanie, Zapotrzebowanie, Niedobór, Nadmiar, Źródła
Witamina K2 to jedna z najważniejszych witamin, jakie znajdują się w organizmie człowieka. Zwyczajowo nazywana jest ,,witaminą K”. Witamina K2 od zawsze była kojarzona z krzepliwością krwi, jednak nie można zapominać o tym, że chroni ona również kości przed złamaniem i zwapnieniem. Co warto wiedzieć o witaminie K2? Jakie są możliwe skutki jej niedoboru? Gdzie można znaleźć źródło witaminy K2?
Czym jest witamina K2?
Nie jest to samodzielna substancja, a grupa związków, które określane są mianem menachinonów. Witamina K2 to jedna z trzech inny substancji, które kryją się pod nazwą ,,witamina k”. Tak naprawdę każda z tych witamin pełni zupełnie inną funkcję w organizmie, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Ta grupa witamin bierze udział w krzepnięciu krwi i w zapobieganiu zwapnienia kości. Jej działanie wpływa też na zdrowe kości oraz mniejsze ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Działanie witaminy K2
Witamina ta może regulować produkowanie protrombiny, która jest składnikiem krzepnięcia krwi. Jest to białko rozpuszczalne w surowicy krwi. Dodatkowo wpływa ona również na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Co więcej, witamina K2 działa w taki sposób, że sole wapniowo-fosforanowe nie umieszczają się na naczyniach krwionośnych, dzięki czemu przepływ krwi jest znacznie szybszy. Wiele badań wskazuje na to, że witamina K2 będzie wykorzystywana jako środek do walki z nowotworem wątroby. Witamina K2 ma bardzo duże znaczenie w przypadku prawidłowej pracy tego organu i wiele statystyk potwierdza to, że przeżywalność osób chorych jest znacznie wyższa, niż w przypadku jej niestosowania.
Niedobór witaminy K2?
Jak wiadomo, niedobory w organizmie są bardzo szkodliwe. Powodują przykre dolegliwości. Do objawów, które wskazują na niedobór witaminy K2, zaliczyć można:
- Słabe krzepnięcie krwi,
- silne krwawienia (z dziąseł, nosa, menstruacja),
- długotrwałe gojenie się ran,
- sinienie skóry,
- biegunki,
- wapnienie żył,
- zatory,
- zawały.
Nadmiar witaminy K2
Nadmiar składników również może niszcząco wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. W stosowaniu leków zalecany jest umiar i ostrożność, gdyż każdy lek wpływa negatywnie na człowieka. Co prawda nadmiar witaminy K2 nie prowadzi do zatrucia organizmu, jednak nadmiar tej substancji w ciele może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji, a w tym do:
- Rozpadu krwinek czerwonych,
- nadmiernego pocenia się,
- uczucia gorąca,
- niedokrwistości,
- żółtaczki (wśród niemowląt).
Źródła witaminy K2
Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca występowania witaminy K2. Można ją spotkać w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najwięcej witaminy K2 znaleźć można w owocach i warzywach, takich jak szpinak, gruszki, szparagi, zielonym groszku, brukselce, brokułach, marchwi, rzepie oraz ziemniakach. Co ciekawe, proces gotowania nie usuwa z danych produktów witaminy K2. Jest ona odporna na działanie wysokiej temperatury i trudnych warunków. Można powiedzieć, że gotowanie wręcz zwiększa produkcję witaminy K2 w tych produktach. Mniejsze ilości tego składnika znaleźć można w produktach mlecznych oraz mięsie drobiowym. Przeciery pomidorowe i inne zagęszczone substancje, mają witaminy K2 dużo więcej, niż świeże produkty, takie jak na przykład pomidory.
Dawkowanie witaminy K2
Nie zostało określone konkretne zapotrzebowanie na witaminę K2. Każdy człowiek musi przyglądać się swojemu organizmowi i dobierać dawki adekwatne do swoich potrzeb. Optymalna dawka to około 100 µg na dobę. Wśród dzieci nie można przekraczać ilości 2-2,5 µg na dobę.
Witamina K2
Kliknij i sprawdź ceny!
Korzyści ze stosowania witaminy K2
Walka z osteoporozą
Dawniej sądzono, że główną witaminą, jaka odgrywa rolę w przypadku zdrowych kości jest witamina D, jednak specjaliści uważają, że witamina K2 jest równie ważna w przypadku zdrowych kości. Pozwala ona utrzymać prawidłowy stan kośćca. Witamina ta kontroluje pracę osteoklacyny, czyli białka odpowiedzialnego za tworzenie się kości. Do działań tego składnika należy wiązanie wapnia w kościach. Kiedy dochodzi do niedoboru witaminy 2, wówczas osteoklacyna nie wytwarza się w sposób prawidłowy. Witamina K powinna być stosowana więc przez dzieci i przez osoby starsze, których kości wymagają szczególnego traktowania.
Choroby układu krążenia
To bardzo niebezpieczne choroby, które zagrażają życiu i zdrowiu każdego człowieka. Utrata elastyczności żył prowadzi do odkładania się soli, co prowadzi z olei do miażdżycy. Witamina K2 według naukowców ma być stosowana w przyszłości do leczenia miażdżycy i innych chorób układu nerwowego. Również osoby starsze powinny więc stosować taką suplementację, gdyż dzięki temu można uchronić się przed wystąpieniem groźnych chorób.
Choroby nowotworowe
Tej grupy chorób człowiek obawia się najbardziej. Przychodzi niezapowiedziana i powoduje liczne trudności w funkcjonowaniu człowieka. Wiele badań pilotażowych mówi o tym, że stosowanie witaminy K2 może uchronić człowieka przed ryzykiem nowotworu wątroby. Badania dowodzą, że stosowanie tego składnika zwiększa przeżywalność osób chorych.
Zdrowie zębów
Dzięki witaminie K2 można przyczynić się do poprawy jakości zębów. Dotychczas nie przeprowadzono potwierdzonych badań, jednak wiele przesłanek wskazuje na pozytywne działanie tego składnika na zęby człowieka. Dzięki witaminie K2 zwiększa się metabolizm kostny, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko chwiania zębów i ich niszczenia.
Czy warto stosować witaminę K2?
Suplementacja tego składnika jest bardzo ważna. Spożywanie witaminy K2 jest niezwykle ważne w przypadku dzieci i osób starszych, gdyż w tych przypadkach organizm potrzebuje szczególnego traktowania. Wiele osób obecnie skarży się na powstawanie krwotoków z nosa. To bardzo nieprzyjemne doświadczenie, które może utrudnić usuwanie wydzieliny z nosa, powodując jednocześnie zawroty głowy i nudności. Osoby, które w swojej rodzinie miały osoby chore na nowotwory, zwłaszcza wątroby, również zapobiegawczo powinny stosować witaminę K2. Jej stosowanie jest też ważne w przypadku braku możliwości spożywania białka. Kiedy brakuje go w organizmie, wówczas powstaje wiele przykrych konsekwencji, w tym zwapnienie kości i osteoporoza. Liczne złamania kończyn utrudniają życie.
Gdzie kupić witaminę K2?
O witaminę tę najlepiej zapytać farmaceutkę, która zaproponuje lek dostosowany do potrzeb pacjenta. Nie należy jednak kupować suplementów diety w niesprawdzonych sklepach internetowych, gdyż te wyroby bardzo często mają niskie dawki danego składnika lub nie mają och w ogóle. W tym przypadku może zadziałać tak zwany efekt placebo. Wszystkie leki i odżywki trzeba kupować w sprawdzonych miejscach, takich jak właśnie apteka.
Witamina K2 a dzieci
Jak wiadomo, dzieci nie chcą przyjmować żadnych leków, ani suplementów, które poprawiają stan zdrowia. W przypadku dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem jest gotowanie obiadów bogatych w witaminę K2. Wśród produktów zużytych do jego przygotowania powinny znaleźć się ziemniaki, groch, brukselka i mięso drobiowe. Gotowanie zwiększa jej ilość, dlatego nie tylko dziecko zje smaczny obiad, ale również zadba o swoje zdrowie.