Rezonans magnetyczny – wskazania, charakterystyka, ceny oraz różnice między tomografią komputerową
Jednym z dwóch badań diagnostycznych, które zalicza się do obrazowych kontroli, jest rezonans magnetyczny. Drugie natomiast zwane jest tomografią komputerową. Dzięki zastosowaniu obydwu lekarze mają możliwość obserwacji ludzkiego ciała od środka oraz zarejestrować pewne zmiany chorobowe. Rezonans magnetyczny kwalifikuje się niewątpliwie do najnowocześniejszych oraz niebywale precyzyjnych i skrupulatnych badań. Przedstawia ono we wszystkich płaszczyznach przekroje narządów wewnętrznych człowieka. W języku angielskim nazwa tegoż badania brzmi: magnetic resonance imaging, co w skrócie przedstawia się także jako MRI.
Charakterystyka rezonansu magnetycznego
Badanie to wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, włącznie z ludzkim ciałem. Aby wykonać owe badanie, konieczne jest silne pole magnetyczne. komputer przekształcający dane na obrazy oraz fale radiowe. Podczas rezonansu magnetycznego używa się różnych rodzajów magnesów – różnią się one od siebie natężeniem wytwarzanego pola. Co jest oczywiste – im większa moc danego magnesu, tym lepsze, efektywniejsze osiąga się wyniki.
Przeprowadzenie badań takich jak: spektroskopia, ultraszybkie badanie naczyniowe bądź badanie czynnościowe umożliwiają wyłącznie przyrządy o niezwykle silnych polach magnetycznych. System rezonansu magnetycznego musi być odizolowany od jakichkolwiek zewnętrznych fal elektromagnetycznych, ażeby możliwe było otrzymanie odpowiedniego odbioru sygnału z ciała pacjenta. Z tego też powodu aparat umiejscawia się w klatce Faradaya. Jeśli chodzi o typy aparatów, które stosuje się do przeprowadzania rezonansu magnetycznego, to wyróżnia się: aparaty otwarte, pozwalające na dostęp do człowieka z trzech stron i oczywiście aparaty zamknięte, gdzie osobę, na której wykonuje się badanie, umieszcza się w tunelu magnesu.
Jak przygotować się do badania?
Zwykle do każdego badania ludzie muszą się przygotować, choćby mentalnie. Nastawić na procesy, zabiegi jakim będą poddawani. W przypadku rezonansu magnetycznego nie wymaga się jednak żadnego specjalnego przysposobienia bądź preorientacji. Jednakże w wypadku dzieci należy uważa się, iż powinny być one badanie jak najwcześniej. Co więcej, jeśli chodzi o pociechy do drugiego roku życia, wówczas powinny być one pozostawione na czczo sześć godzin przed wykonaniem badania (jeśli są karmione pokarmami stałymi) albo cztery godziny przed nim (w przypadku, kiedy karmi się je mlekiem matki).
W przypadku rezonansu magnetycznego w sedacji należy jednak pozostać na czczo oraz bez przyjmowania płynów co najmniej sześć godzin przed badaniem. Aby odpowiednio nawodnić organizm, na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego, zaleca się wypić około jednego litra płynów. Warto zaznaczyć, iż do owego badania trzeba przystąpić w luźnej odzieży, bez elementów metalowych – guzików, kluczy, zegarka i tym podobnych, gdyż mogą one ulec rozmagnesowaniu.
Często pacjenci proszeni są o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego – o ile znajdują się one w pobliżu zakresu przeprowadzanego badania. Pacjenci, którzy mają przejść badanie głowy lub oczodołów powinni zrezygnować z zastosowania makijażu oraz lakieru do włosów, gdyż wszelakie kosmetyki zawierają drobinki metali, poprzez co mogą one zmienić wyniki badania, zafałszować je. Przed rezonansem magnetycznym należy zażyć swoje leki – nie wpływają one na badanie. Niekiedy konieczne jest podanie środków kontrastowych, które są podawane na zlecenie lekarza radiologa nadzorującego badanie.
Oczywiście pacjent ma prawo niewyrażenia zgody na podanie środków kontrastowych. Aczkolwiek wówczas wartość diagnostyczna jest znacząco ograniczona. W przypadkach, gdy przeprowadza się rezonans miednicy lub jamy brzusznej pacjenci mogą być poproszeni o wypicie wody. Czasami także podaje się ją doodbytniczo. Jeśli kobieta karmiąca piersią została poddana rezonansowi magnetycznemu, w trakcie którego podano jej środki kontrastowe, wtedy odradza się karmienie dziecka piersią przez najbliższe dwadzieścia cztery godziny, natomiast ściągnięty w tymże czasie pokarm należy wylać. Osoby, które posiadają wszczepione sztuczne zastawki serca, protezy ortopedyczne, klipsy naczyniowe są zobowiązani do dostarczenia pełnej dokumentacji medycznej wraz z opisem rodzaju zastosowanego implantu – przede wszystkim chodzi o materiał, z którego został on wykonany. Trzeba również powiadomić o takowych rzeczach personel danej pracowni.
Kto nie powinien poddawać się rezonansowi magnetycznemu?
W niektórych wypadkach występują przeciwwskazania odnośnie wykonania rezonansu magnetycznego. Należą do nich między innymi:
- klaustrofobia, czyli lęk przed przebywaniem w niewielkich oraz zamkniętych pomieszczeniach,
- występowanie metalowych ciał obcych w tkankach pacjenta, na przykład odłamki w okolicy narządów miąższowych, gałek ocznych,
- występowanie wszczepionych urządzeń elektrycznych – defibrylator-kardiowerter, neurostymulator,
- pierwszy trymestr ciąży.
Różnice między rezonansem magnetycznym a tomografią komputerową
Za najbardziej powszechne i najważniejsze różnice uchodzi bez wątpienia większa dostępność oraz niższe ceny tomografii komputerowej, aniżeli rezonansu. Jednakże właśnie rezonans magnetyczny uchodzi za badanie dokładniejsze oraz bezpieczniejsze.
Co więcej, w tomografii wykorzystuje się promienie rentgena, natomiast rezonans magnetyczny – jak sama nazwa wskazuje – działa dzięki wykorzystaniu siły pola magnetycznego, które wytwarza fale radiowe. Tomografią komputerową wykonuje się wiele zdjęć przy pomocy promieni rentgenowskich – głowica krąży wokół ciała, co umożliwia otrzymanie zdjęć w różnych płaszczyznach oraz warstwach. Sfotografowane części ciała lub narządy można obejrzeć w technice 2D oraz 3D.
Wadą tejże metody jest niewątpliwie wykorzystanie szkodliwych dla człowieka promieni rentgena. Czasami badanemu podaje się środek cieniujący, który zmienia stopień pochłaniania promieni rentgenowskich w danych częściach ciała, także lepiej je uwidacznia.
Ceny wykonania rezonansu magnetycznego
Ceny wykonania rezonansu magnetycznego różnią się od siebie w zależności od narządów lub części ciała, które poddaje się badaniu. Najtańsze badania zaczynają się od około stu dziesięciu złotych, najdroższe natomiast kosztować mogą nawet tysiąc dwieście złotych.