Zumba – taniec, fitness i zajęcia na odchudzaniem

0 294

Zumba jest bardzo często określana mianem tańca fitness, ponieważ z jednej strony jest tańcem, a z drugiej wykorzystuje się ją do ćwiczeń jako formę aerobicu. Podczas takich zajęć łączy się kroki taneczne z typowymi ćwiczeniami fitness. Dlaczego? Przede wszystkim dla przyjemności. Na zumbę głównie zapisują się osoby, które próbowały już różnego rodzaju innych form ćwiczeń fitness, ale szybko się nimi nudziły lub nie widziały efektów takich zajęć. A ćwiczenie zumby może być na tyle przyjemne, że zapomina się o celu takich zajęć. Głównie zumbę ćwiczą osoby, które chcą zgubić kilka kilogramów i poprawić kondycję, ale kto jeszcze powinien ćwiczyć i jak zacząć?

Zumba – taniec i fitness w jednym

Okazuje się, że zumba została opracowana już w latach 90. ubiegłego wieku, choć jej popularność zaczęła się w roku 2001, kiedy zostały wypuszczone pierwsze filmy instruktażowe. Autorem pierwszej wersji zumby jest Alberto Pereza, znany kolumbijski tancerz i choreograf. Sama nazwa nie ma szczególnego znaczenia. Zgrabnie połączył on elementy tańców latynoamerykańskich z ćwiczeniami fitness. Obecnie zumba łączy w sobie choreografię znaną z jeszcze innych rodzajów tańca na przykład hip-hop, ale też może zawierać elementy tańca brzucha czy nawet sztuk walki. Podczas zumby można też wykonywać trening siłowy czy trening cardio.

Zapisując się na zumbę lub chcąc zacząć prowadzić zajęcia z zumby warto wiedzieć, że aby prowadzący zajęcia musi mieć stosowny stopień instruktorski. Wystarczy być instruktorem sportu lub też instruktorem zumby. Co ciekawe można zdobyć kilka stopni kwalifikacji jak: zumba basic, zumba kids, zumba aqua czy zumbatomic. Dlatego zapisując się na zajęcia warto sprawdzić kto je prowadzi lub też planując wprowadzenie takich zajęć w swojej szkole uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Mimo, że zumba wygląda jak świetna zabawa to można podczas niej wykonać zły ruch i nabawić się kontuzji. Z tego właśnie powodu ważne jest kto prowadzi zajęcia i czy ma odpowiednią wiedzę, a dopiero ostatnim warunkiem jest ciekawie ułożona choreografia na zajęcia.

Taniec dla mało zaawansowanych

Okazuje się, że mimo, iż zumba jest wykorzystywana jako zajęcia z dziedziny fitness to jednak jest przede wszystkim tańcem. Wiele osób, które kiedykolwiek już próbowały się nauczyć tańczyć, ale im to nie wychodziło może więc czuć się niezbyt pewnie idąc na zumbę lub w ogóle zrezygnować z takich zajęć. Na szczęście zumba dla początkujących ma bardzo proste kroki i układy, które się regularnie powtarza, a więc można je bez trudu zapamiętać, a potem kiedy się znudzą przejść na kolejny etap. Co ważniejsze w salach do ćwiczeń zumby bardzo często nie ma dużych luster na ścianach jak to ma miejsce w tradycyjnych salach lekcji tańca, więc nawet jeśli podczas ćwiczeń coś nam nie wyjdzie to nie musimy się stresować, że ktoś jeszcze to widział.

Kto może uprawiać zumbę?

Ponieważ zumba to połączenie tańca z fitnessem bardzo wiele osób może ją ćwiczyć bez przeciwwskazań. Oczywiście jeśli chorujemy przewlekle lub mamy świeżo wyleczoną kontuzję warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Jednak jest to świetna forma aktywności dla każdej osoby, obojętnie od wieku czy płci. Także osoby z bardzo dużą nadwagą mogą zapisać się na takie zajęcia, ponieważ prowadzone są one w rytmie o umiarkowanym poziomie intensywności. Ponadto zumba przez zaangażowanie w pracę całego ciała pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej o wiele szybciej i z wielu partii ciała na raz niż inne bardziej selektywne ćwiczenia.

Z tego powodu na zumbę bardzo często zapisują się właśnie osoby z nadwagą. Jest wiele rodzajów zumby, a więc można znaleźć ćwiczenia mocno obciążające stawy, ale i wręcz poprawiające ruchomość i kondycję nawet u osób z bardzo dużą nadwagą, które już mają problemy z poruszaniem się. Z tego też powodu niektóre rodzaje zumby będą lepsze niż tradycyjny fitness czy nawet jogging. Jednakże trzeba odpowiednio wybrać rodzaj zumby do stanu naszego zdrowia poprzez rozmowę z instruktorem.

Warto też wiedzieć, że prowadzone są osobne zajęcia dla dzieci czy dla osób starszych. Jedna i druga grupa wiekowa wymaga innych ćwiczeń oraz tempa czy choćby rytmu. Ale z powodzeniem na zumbę można zapisać 10-letnie dziecko, jak i może zapisać się na te zajęcia osoba po 80-tce. Trzeba tylko zapisać się na zajęcia o odpowiednim stopniu trudności lub specjalnie przeznaczone dla danej grupy wiekowej.

Zalety treningu zumby

Główną zaletą jest to, że taki trening to przyjemność, podczas której zapomina się o tym, że te ćwiczenia mają na celu nas odchudzić. Ale zumba ma szereg innych zalet, przez które jest tak popularna oraz polecana. Do głównych plusów uprawiania tej aktywności można zaliczyć:

  • ciekawy program treningu, który jest modyfikowany pod kątem umiejętności całej grupy,
  • nie trzeba wykonywać ćwiczeń idealnie,
  • można podczas treningu nauczyć się kroków latynoskich tańców lub tańca hip-hop,
  • podczas zumby pracuje całe ciało,
  • świetnie modeluje sylwetkę i poprawia kondycję,
  • podczas godzinnego treningu spala się około 450 kcal.

Ponieważ podczas zumby pojawiają się kroki do tańców takich jak salsa skutkiem ubocznym może być właśnie nauczenie się tańców latynoamerykańskich. Jednak co ważniejsze podczas takiego treningu można spalać tłuszcz i kalorie równomiernie z całego ciała, a żadne inne zajęcia fitness nie zadziałają tak dobrze. Jako ogromną zaletę zumby trzeba też wymienić różne rodzaje treningów. Dostępne są sesje dla początkujących, zaawansowanych, dzieci i seniorów, a więc każdy chętny znajdzie grupę dla siebie.

Najpopularniejsze rodzaje zumby

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zumbą najczęściej zaczynają od programu zumba basic, czyli dla początkujących. Jest to najprostszy zestaw ćwiczeń dla osób o małej lub średniej sprawności fizycznej, które ponadto chcą sprawdzić czy taki rodzaj treningu im się spodoba. Kolejnym poziomem zaawansowania jest zumba toning. Najczęściej już podczas tego treningu wykorzystuje się ćwiczenia siłowe i ćwiczenia z ciężarkami. Oznacza to, że można spalić podczas godziny treningu aż 600 kcal, ale potrzebna jest duża sprawność fizyczna i wyćwiczone mięśnie. Z kolei dla osób w podeszłym wieku lub schorowanych, ale chcących żyć aktywnie najlepszą odmianą zumby będzie gold. Tę formę ćwiczeń z powodzeniem mogą uprawiać także osoby z nadwagą, które chorują na stawy lub mają problemy z kręgosłupem, ponieważ zestawy ćwiczeń są mniej intensywne oraz krótsze, a więc nie obciążają stawów tak bardzo.

Można też zapisać się na zumbę w basenie, czyli aqua zumbę. Jest to świetna forma zajęć dla osób, które chcą schudnąć, ale też takich, które niestety szybko ulegają kontuzją. W wodzie zdecydowanie jest to mniej możliwe. Ponadto i ten rodzaj zumby polecany jest osobą z nadwagą czy z problemami ze stawami lub po niedawno wyleczonych kontuzjach i powracających do aktywności. Najbardziej intensywną odmianą zumby jest strong, ale w zasadzie są to ćwiczenie fitness wykonywane do energetycznej muzyki, a więc nie są one dla wszystkich.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.