Węgiel aktywny – opis, właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

0 4 915
5/5 - (6 votes)

Węgiel aktywny to naturalny środek, który jest bardzo często stosowany na zatrucia i biegunkę, ale nie tylko. Warto przyjrzeć się jego opisowi, właściwościom, zastosowaniom, przeciwwskazaniom, a także możliwym skutkom ubocznym.

Opis

Węgiel aktywny był wykorzystywany już przez Hipokratesa oraz jego uczniów. Stosowali oni sproszkowany węgiel drzewny na zakażone rany, co zapewniało ich szybsze gojenie. Ponadto przeciwdziałało to występowaniu nieprzyjemnego zapachu. Obecnie ten środek znalazł zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Przeprowadzone badania stwierdzają, że jest on bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Można go zakupić w każdej aptece. Jest dostępny w różnych formach, m.in. w postaci kapsułek, proszku czy tabletek.

Właściwości

Węgiel aktywny posiada szereg cennych właściwości. Ten środek m.in.:

  • Odznacza się silnymi właściwościami adsorbującymi. Wiąże i wychwytuje m.in. pewne leki, bakterie, a także substancje toksyczne przyczyniające się do powstania biegunki. Później są one razem z nim usuwane z organizmu.
  • Tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej znajdującej się wewnątrz przewodu pokarmowego. Ta warstwa zabezpiecza przed negatywnym wpływem szkodliwych substancji.
  • Pozytywnie wpływa na stan zębów oraz jamy ustnej. Dzięki niemu zostają zlikwidowane przebarwienia powstałe na skutek spożywania herbaty, kawy lub wina, a także palenia papierosów. Wynika to z tego, że łączy się z mikroskopijnymi substancjami, które są powodem plam znajdujących się na zębach. Ponadto pomaga w zwalczaniu brzydkiego zapachu z ust.
  • Ma korzystne działanie na rozszerzone pory. Węgiel aktywny prowadzi do ich zwężenia oraz odblokowania. Skutkuje to oczyszczeniem skóry i przeciwdziałaniem powstawania w przyszłości innych zmian skórnych.
  • Jest bezpieczny dla skóry. Nie znajdują się w nim szkodliwe substancje chemiczne. Nie prowadzi do powstania trądziku, zaskórników, zapychania czy też tłustych włosów. Ważną informacją dla alergików jest to, że nie wywołuje on żadnych reakcji alergicznych.
  • Oczyszcza włosy. Zapewnia likwidację z nich toksyn oraz sebum. Jest wskazany przede wszystkim dla osób, które mają przetłuszczające się włosy. Ponadto węgiel zapewnia ograniczenie łupieżu, gdyż charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym.

Zastosowania

Węgiel aktywny jest stosowany w celach zdrowotnych, ale też i kosmetycznych. Jest on wykorzystywany m.in. jako środek:

  • Na zatrucia wynikające z przedawkowania niektórych leków lub związków chemicznych. Istotne jest to, aby węgiel leczniczy został przyjęty nie później niż godzinę po nadmiernym przyjęciu określonej substancji, gdyż wówczas jego działanie jest najbardziej efektywne. Trzeba jednak wiedzieć, że najpierw należy doprowadzić do wymiotów lub przepłukać żołądek, a dopiero w dalszej kolejności przyjąć węgiel aktywowany. Zalecana jego dawka w takiej sytuacji to dziesięciokrotność przedawkowanej substancji. Jest on podawany w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Warto wiedzieć, że nie w każdym zatruciu będzie on pomocny. Jest on nieskuteczny, gdy zatrucie zostało spowodowane np. żelazem, litem, kwasami, zasadami, wybielaczami, cyjankami, alkoholem, pochodnymi ropy naftowej czy też olejkami eterycznymi.
  • Przyspieszający gojenie ukąszeń oraz ran. Jest on skuteczny zwłaszcza w przypadku pszczół, komarów, ugryzień przez inne zwierzęta oraz kłujących roślin. Węgiel ma działanie detoksykujące, dzięki czemu prowadzi do usunięcia wszystkich toksyn, a także zapewnia zmniejszenie bólu oraz przeciwdziała występowaniu obrzęków.
  • Na biegunkę, bóle żołądka oraz problemy trawienne. Należy go jednak stosować przez dość krótki okres, gdyż pochłania cenne witaminy, składniki mineralne, a także enzymy trawienne.
  • Będący naturalnym peelingiem do skóry. W tym węglu znajdują się niewielkie pęcherzyki, które zapewniają doskonałe właściwości chłonne. W połączeniu z olejem jojoba stanowi on idealny peeling dla osób z cerą suchą, z olejem makadamia najlepiej nadaje się dla skóry wrażliwej, z olejkami eterycznymi to optymalne rozwiązanie dla cery tłustej, natomiast z  miodem płynnym jest wskazany dla ludzi o skórze wrażliwej.
  • Stanowiący jeden z elementów domowej maseczki przeznaczonej do skóry trądzikowej i tłustej. Jest to spowodowane jego wspaniałymi właściwościami przeciwgrzybiczymi, a także antybakteryjnymi. Zapewnia doskonałą niwelację wszelkich nierówności skóry. Ponadto wspomaga leczenie trądziku, chorób skóry oraz grzybicy.
  • Neutralizujący brzydki zapach stóp. W niektórych sklepach można znaleźć specjalne wkładki zawierające węgiel aktywny. Noszenie ich sprawi, że zapach po zdjęciu skarpetek przestanie być uciążliwy dla innych osób.

Przeciwwskazania

Węgiel aktywny nie dla każdego jest wskazany. Jest on przeciwwskazany przede wszystkim:

  • Dla osób po operacjach dotyczących górnego odcinka przewodu pokarmowego czy ze schorzeniami układu pokarmowego, takimi jak ostry ból brzucha, rozstrój żołądka, wrzodziejące zapalenie okrężnicy czy niedrożność jelit. Jest to spowodowane tym, że wówczas może dochodzić do znacznego utrudnienia lub wręcz uniemożliwienia prawidłowej oceny endoskopowej w zakresie przewodu pokarmowego.
  • W przypadku niemowląt.
  • W zatruciach węglowodorami, gdyż wówczas zostaje zwiększone ryzyko zachłyśnięcia.
  • W przypadku planowanego doustnego podawania odtrutki.
  • Dla chorych z zaburzeniami świadomości, niepoprawnymi odruchami obronnymi z dróg oddechowych, a także niewspółpracujących.

Ponadto nie jest zalecane przyjmowanie preparatów węgla w trakcie spożywania pokarmu, gdyż posiłek prowadzi do zmniejszenia jego działania. Natomiast kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem.

Węgiel aktywny
Kliknij i sprawdź ceny!

Skutki uboczne

Węgiel aktywny może doprowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Wśród nich można wymienić:

  • barwienie stolca na czarno,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia czy wymioty, które występują przede wszystkim u dzieci,
  • ograniczenie wchłaniania pewnych substancji i leków, m.in. barbituranów, salicylanów, leków przeciwzakrzepowych, środków antykoncepcyjnych, antybiotyków. Dlatego zaleca się stosowanie leków 2 godziny przed lub 2 godziny po przyjęciu węgla.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.