Trądzik niemowlęcy: przyczyny, objawy, leczenie i najlepsze kremy

0 184

Rodzice mogą myśleć, że będą mieli do czynienia z trądzikiem w okresie nastoletnim swojego dziecka, ale jest to błędne podejście. Wiele małych dzieci doświadcza pierwszych oznak trądziku w bardzo wczesnym okresie swojego życia. Takie przypadki określane są jako atak trądziku niemowlęcego. Jedno jest pewne, zazwyczaj trądzik u niemowląt, nie daje większych powodów do obaw. W większości przypadków trądziku niemowlęcego powoduje czerwone lub białe guzki na policzkach, nosie, czole, brodzie lub plecach dziecka.

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Aby skóra i włosy pozostały dobrze i prawidłowo natłuszczone, wiele gruczołów tłuszczowych w skórze wydziela olej o nazwie sebum. Jeśli sebum zostanie uwięziony i tworzy wtyczkę w mieszku włosowym, może wystąpić trądzik z powodu rozwoju bakterii. Jeśli mieszek włosowy zostanie zainfekowany bakteriami, obszar może ulec zapaleniu. Powoduje to powstawanie pryszcza – górzystej, czerwonej plamki wypełnionej białym płynem. Trądzik najczęściej pojawia się na obszarach skóry, które mają najwięcej gruczołów łojowych. Obszary te znajdują się na twarzy, szyi, plecach, ramionach i klatce piersiowej.

Trądzik dorosłych może pogorszyć się z powodu takich czynników, jak leki, dieta i stres. Czynniki te mogą jednak nie mieć większego wpływu na dzieci.

Nie jest całkowicie jasne, dlaczego niemowlęta mają trądzik. Eksperci uważają, że hormony matki odgrywają tutaj zasadniczą rolę, co prowadzi do problemów z gruczołami łojowymi i skaz na ciele.

Oprócz przyczyn hormonalnych niektóre leki przyjmowane przez matkę podczas karmienia piersią lub przez niemowlę mogą prowadzić do rozwoju trądziku. Produkty do pielęgnacji skóry mogą być również przyczyną takiego stanu rzeczy. Czasami niemowlęta mogą negatywnie reagować na niektóre produkty do pielęgnacji skóry, na przykład na środki zawierające oleje.

Trądzik u większości niemowląt ustępuje po kilku tygodniach. Jednak niektóre dzieci mogą doświadczać trądziku przez ponad 6 miesięcy. Takie okoliczności można skonsultować z lekarzem, choć nie jest to stan poważny. Ponadto,  trądzik u niemowląt nie jest stanem bliznowatym.

Objawy trądziku niemowlęcego

Trądzik niemowlęcy można pomylić z innymi schorzeniami skóry omówionymi poniżej. Zwykle trądzik niemowlęcy cechuje się pojawieniem małych, czerwonych lub białych gródków, które mogą występować na różnych częściach skóry noworodka. Trądzik niemowlęcy najczęściej pojawia się na policzkach, brodzie, nosie i czole. Czasami może pojawić się na plecach dziecka. Pogorszeniu objawów trądziku niemowlęcego może towarzyszyć upał, niesmak i podrażnienie skóry.

Leczenie trądziku niemowlęcego

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie. Istnieją jednak wskazówki dotyczące higieny skóry, których rodzice powinni przestrzegać u swojego dziecka. Są to między innymi następujące porady:

 • Oczyszczanie skóry dotknięte trądzikiem jeden do trzech razy dziennie tylko wodą,
 • Unikanie stosowania mydła, balsamów lub olejków w chorych obszarach skóry,
 • Poklepywanie skóry dziecka po oczyszczeniu,
 • Nie stosowanie bez recepty produktów do pielęgnacji skóry i trądziku przeznaczonych dla dorosłych,
 • Nakładanie mleka kobiecego na obszar dotknięty trądzikiem – może to sprzyjać gojeniu się skóry.

Podobnie jak w przypadku trądziku u dorosłych, ważne jest, aby unikać zbierania, wyciskania lub szorowania obszarów dotkniętych trądzikiem. Może to pogorszyć trądzik, prowadząc do infekcji lub blizn poprzez niszczenie skóry.

Niektóre dzieci mogą korzystać z płynu kosmetycznego, który zawiera bardzo małe ilości oleju, bądź też w ogóle go nie posiada. Rodzice powinni przestać z nich korzystać, jeśli pojawi się pogorszenie wyglądu skóry.

Czasami lekarz pediatra dziecka może zalecić krem lub inne leki. Rodzice powinni porozmawiać z lekarzem, jeśli obawiają się, że trądzik dziecka może wymagać dodatkowej konsultacji i podjęcia leczenia.

Kiedy wizyta jest konieczna?

Zazwyczaj leczenie trądziku niemowlęcego nie jest konieczne. Jednak ważne jest, aby rodzice porozmawiali z pediatrą dziecka, jeśli zauważą:

 • Objawy zakażenia – zaczerwienienie, obrzęk lub podejrzaną wydzielinę,
 • Możliwe objawy egzemy – plamy czerwonej, suchej i łuszczącej się skóry,
 • Wszelkie inne obawy dotyczące skóry.

Inne schorzenia skóry u niemowląt

Czasami dziecko może mieć inne schorzenia skóry niezwiązane z trądzikiem niemowlęcym. Inne typowe choroby skóry u niemowląt obejmują:

 • grysik na twarzy: ten stan skóry charakteryzuje się małymi, białymi guzkami.
 • Wysypka ciepła: dla niemowląt wysypka ciepła może powodować świąd skóry i poważne rozdrażnienie. Często pojawia się na nogach, ramionach, górnej klatce piersiowej i w okolicach pieluszki, obok wilgotnych czerwonych guzków o niewielkich rozmiarach.
 • Wysypka pieluszkowa: Wysypka pieluszkowa występuje na skórze pokrytej pieluszkami, powodując zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
 • Ciemieniucha: pojawia się na głowie, brwiach i górnej części ciała jako czerwone plamy z żółtą, łuszczącą się skórą.
 • Wyprysk: Najczęściej egzema powoduje plamy suchej, łuszczącej się i zaczerwienionej skóry, która może mieć wypryski wypełnione płynem. Większość ognisk wyprysku pojawia się na policzkach i skórze głowy. Pewne postępy w obszarach z marszczeniem, takich jak fałdy łokci i kolan.

Rodzice powinni porozmawiać z pediatrą dziecka, jeśli mają jakiekolwiek obawy dotyczące wyglądu skóry dziecka. Ocena i leczenie mogą być konieczne w niektórych przypadkach. Mimo ze skóra dziecka bardzo szybko się regeneruje, warto dbać o jej stan i wygląd.

Najlepsze kremy dla niemowlaków

Podczas leczenia objawów trądziku u niemowląt, ważne jest, by korzystać tylko z tych środków, które są wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Używanie produktów, które mają mnóstwo chemicznych elementów może wywołać u niemowlaka kolejne zmiany skórne, alergię, dodatkowe, swędzące wysypki. Dziecko w pierwszych tygodniach i miesiącach swojego życia jest bardzo wrażliwe, dlatego też, decyzja o zastosowaniu jakiegoś środka na trądzik powinna być skonsultowana z lekarzem rodzinnym. Dla matek, które nie chcą skorzystać z porad lekarza, istnieje alternatywna rozmowa z farmaceutą lub zakupienie jednego z poniższych, skutecznych środków na trądzik niemowlęcy.

 • Bambino – najczęściej stosowany krem wśród małych dzieci. Chyba nie ma pokolenia dzieci, które by chociaż raz nie zostały posmarowane tego typu kremem. Pielęgnuje, nawilża i łagodzi podrażnienia skóry u niemowlaków.
 • Ziajka – krem firmy Ziaja. Przeznaczony dla niemowlaków oraz małych dzieci. Działa kojąco, nawilżająco oraz nie wywołuje żadnych alergii skórnych.
 • Biały Jeleń hipoalergiczny krem dla dzieci – jego wyjątkowość tkwi w szczegółach, a więc w tym, że jest produktem naturalnym i łagodnym dla skóry dziecka.
 • Nivea Baby – krem nawilżający, bardzo gęsty w swojej konsystencji. Pomaga rodzicom w ochronie skóry dziecka nie tylko przed różnymi zmianami skórnymi, ale również przed pogodą, temperaturą i zanieczyszczeniami powietrza.

Informacje w pigułce

 • Głównymi czynnikami powodującymi trądzik niemowlęcy są: sebum, a więc naturalny lubrykator wydzielany przez gruczoły łojowe skóry, martwe komórki skóry, bakterie i zatkane pory.
 • Trądzik niemowlęcy zwykle nie powoduje blizn i jest 100% uleczalny.
 • Trądzik niemowlęcy zwykle ustępuje bez konieczności jakiegokolwiek skomplikowanego leczenia.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.