W jaki sposób należy leczyć grzybicę paznokci?

0 817
5/5 - (7 votes)

Grzybica paznokci to choroba, którą można w bardzo łatwy sposób się zarazić, jednak jej leczenie jej długotrwałe, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość. Grzybica najczęściej atakuje paznokcie u stóp, jednak czasem pojawia się również na paznokciach dłoni. Stosowanie domowych sposobów na walkę z problemem tak naprawdę mija się z celem, ponieważ chorobę można w skuteczny sposób wyleczyć jedynie pod okiem dermatologa. Jakie są jednak przyczyny tej choroby i jak leczyć grzybicę paznokci?

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to prawdziwa plaga wśród Polaków, która zazwyczaj jest następstwem grzybicy stóp. W wielu przypadkach problem jest lekceważony a swędzące i piekące stopy to według większości osób skutek nadmiernego przesuszenia skóry lub stosowania nieodpowiedniego mydła. Zdecydowana większość osób nie szuka pomocy u dermatologa sądząc, że objawy z czasem ustąpią poprzez stosowanie nawilżających kremów oraz ziołowych kąpieli. Niestety jest to błędny tok rozumowania, ponieważ z objawami grzybicy paznokci można walczyć, stosując się jedynie do zaleceń dermatologa. Grzybica paznokci to zaraźliwa choroba a głównym źródłem zakażeń są sauny oraz baseny. Warto jednak wiedzieć o tym, iż chorobą można zarazić się również, korzystając z cudzych przyborów do manicure i pedicure, a także zakładając należące do kogoś innego skarpety i buty. Rozwojowi choroby sprzyja przede wszystkim wysoka temperatura oraz wilgoć, jednak na jej rozwój najbardziej narażone są osoby, które walczą z otyłością, cukrzycą oraz chorobami układu krążenia.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Zaatakowany przez grzyby paznokieć z czasem zaczyna zmieniać swój wygląd, co powinno wzbudzić niepokój. W pierwszej kolejności na paznokciach zaczynają pojawiać się białe przebarwienia, które z czasem zmieniają swoją barwę na żółtą i brązową. Płytka paznokciowa staje się grubsza, zaczyna się kruczyć i rozwarstwiać. Do tego pojawia się bardzo nieprzyjemny zapach, a pod płytką paznokciową zaczynają tworzyć się grzybicze złogi. Takie objawy świadczą o pojawieniu się grzybicy paznokci, jednak aby potwierdzić diagnozę, lekarz powinien zlecić przeprowadzenie stosownych badań. Najczęściej dochodzi do pobrania fragmentu paznokcia i w warunkach laboratoryjnych przeprowadza się hodowlę, aby dowiedzieć się, który gatunek grzyba zaatakował paznokcie. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki któremu możliwe będzie całkowite pozbycie się problemu.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci wymaga przede wszystkim czasu i cierpliwości, jednak w przypadku wielu osób kończy się ono niepowodzeniem z uwagi na zniechęcenie się do leczniczej kuracji. Zarówno czas, jak i rodzaj leczenia uzależnione są głównie od stopnia zaawansowania choroby, jednak należy mieć świadomość tego, iż leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Z jakich jednak metod leczenia korzysta się najczęściej?

Leki doustne

Jeszcze kilkanaście lat temu dermatolodzy przepisywali leki, które były bardzo skuteczne w leczeniu grzybicy paznokci, jednak oddziaływały one bardzo niekorzystnie na narządy wewnętrzne. Wraz z postępem w medycynie wynaleziono jednak leki, które wywołują mniej działań niepożądanych, a najlepszym przykładem na to jest terbinafina. Lek pomaga wyleczyć całkowicie grzybicę paznokci, która została wywołana przez dermofity, jednak w przypadku zakażenia pleśniami lub drożdżakami z rodziny Candida albicans wykazuje mniejszą skuteczność. Jeśli chodzi o stosowanie tego leku, to należy go przyjmować każdego dnia przez co najmniej sześć tygodni, jednak w zależności od zaawansowania choroby kuracja może trwać nawet kilka miesięcy.

Leki działające miejscowo

Przyjmowanie doustnych preparatów jest koniecznością, jednak kurację zawsze należy uzupełnić poprzez stosowanie leków działających miejscowo. Najczęściej występują one w formie lakieru do paznokci, jednak są również dostępne w postaci specjalnych kremów.

Chirurgiczne leczenie grzybicy paznokci

W sytuacji, gdy zarówno leki doustne, jak i te stosowane miejscowo nie przynoszą pożądanych efektów lub choroba z czasem powraca, lekarze bardzo często decydują się na wykonanie operacji, która polega na usunięciu zakażonej płytki paznokciowej. Podczas takiej operacji lekarz bardzo dokładnie oczyszcza wał paznokciowy wraz z łożyskiem, dzięki czemu możliwe jest całkowite usunięcie grzybów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Niezwykle ważne jest jednak to, aby pacjent raz w tygodniu zgłaszał się na kontrolę w celu ponownego oczyszczenia miejsca, a także podania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

W przypadku trwałego usunięcia płytki paznokciowej, a także wyleczenia choroby konieczna może się okazać rekonstrukcja płytki, aby skutki choroby były jak najmniej widoczne. W jaki jednak sposób przeprowadzana jest taka rekonstrukcja? Polega ona na nałożeniu na paznokcie specjalnej masy, na którą następnie przykleja się kawałek fizeliny. Taki zabieg powinien jednak zostać powtórzony kilkukrotnie do momentu, aż płytka paznokciowa będzie miała odpowiednią grubość.

Szeroki wybór preparatów na grzybicę stóp i paznokci
Kliknij TUTAJ!

W jaki sposób ustrzec się nawrotu choroby?

W przypadku całkowitego wyleczenia grzybicy paznokci niezwykle ważne jest to, aby zapobiec jej nawrotowi. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest pozbycie się butów, które były zakładane zarówno przed, jak i w trakcie leczenia. Niestety nie każda osoba może sobie pozwolić na takie krok, dlatego też w tym przypadku warto usunąć z nich chorobotwórcze grzyby. W jaki jednak sposób można tego dokonać?

Jak pozbyć się grzybów żerujących w butach?

  • w aptece należy zakupić roztwór formaliny, który następnie należy przełożyć do plastikowego pojemnika. W foliowym worku należy umieścić buty wraz z pojemnikiem, zawiązując go bardzo szczelnie oraz umieszczając w ciepłym miejscu. Po dwóch dniach buty należy wyciągnąć z worka, pamiętając jednak o tym, aby przez co najmniej dobę wietrzyć je na wolnym powietrzu
  • buty należy zapakować w foliowy worek, po czym konieczne jest włożenie ich na co najmniej dobę do zamrażarki. Niska temperatura pomoże zabić chorobotwórcze grzyby a buty będą nadawały się do ponownego założenia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.