Grypa- przyczyny, objawy, leczenie

0 506
5/5 - (9 votes)

Grypa jest ostrą chorobą układu oddechowego. Jest wywoływana przez wirus grypy i należy do grupy chorób zakaźnych. Zwykle występuje w postaci szybko rozprzestrzeniającej się epidemii w konkretnych sezonach (na przykład w okresie jesienno- zimowym albo wiosną), podczas których odnotowuje się zachorowania wielu osób w danym rejonie. Przenoszona jest drogą kropelkową, czyli można się nią zarazić, między innymi, z powodu przebywania z kichającą lub kaszlącą osobą. Zwykle zarażamy się wirusem grypy w pracy, szkole, przychodni albo sklepie, czyli tam, gdzie na niewielkiej powierzchni mamy kontakt z dużą liczbą ludzi. Niekiedy zasięg epidemii grypy jest tak duży, że chorują osoby zgromadzone na jednym kontynencie, a nawet na całym świecie. Grypa to choroba, która zazwyczaj wywołuje bardzo gwałtowne objawy i może powodować niebezpieczne powikłania. W przypadku dzieci, osób starszych i tych, którzy cierpią z powodu wielu innych schorzeń, zdarzają się sytuacje utraty życia na skutek wycieńczenia organizmu i konsekwencji wywołanych wirusem grypy.

Jakie są przyczyny zachorowania na grypę?

W związku z tym, że wirus grypy rozprzestrzeniany jest drogą kropelkową, to źródłem choroby jest osoba zakażona. Bardzo łatwo przenieść wirusa do swojego organizmu podczas pocałunku, dotykania przedmiotów użytkowanych przez osobę chorą i zbliżania później brudnych dłoni w okolice ust, a także w trakcie rozmowy z zakażonym pacjentem, który nie zakrywa twarzy, kichając lub kaszląc. Warto pamiętać, że osoba, która zaraziła się wirusem grypy, może go dalej rozprzestrzeniać jeszcze przed wystąpieniem jawnych objawów choroby oraz kilka dni po ich ustąpieniu.

Występują trzy rodzaje wirusa, wywołującego grypę: A, B i C. Dwa pierwsze charakteryzują się o wiele cięższymi objawami i mogą przyczynić się do epidemii. Wirus typu C jest łagodniejszy. Bezprośrednią przyczyną grypy jest to, że, znajdująca się na powierzchni wirusa, hemaglutynina ulega połączeniu z kwasem sjalowym, należącym do komórek nabłonka, wyściełającego drogi oddechowe. Następnie komórki pochłaniają wirusa i powielają go. Uwalniane są nowe cząstki wirusa i doprowadzają do zakażenia kolejnych komórek. Na skutek tego cały organizm ulega zakażeniu wirusem grypy.

Objawy zakażenia wirusem grypy.

Dla grypy charakterystyczne jest nagłe pojawienie się objawów i ich silne oddziaływanie na organizm człowieka. Zazwyczaj w ciągu kilku godzin zaczynamy czuć się wyjątkowo źle i nie mamy siły na wykonywanie swoich obowiązków. Wiele osób myli grypę z przeziębieniem, ale w trakcie jej trwania nie musi występować katar, który zwykle jest nieodłącznym elementem przeziębienia. Oto lista najczęściej występujących objawów zakażenia wirusem grypy:

  • Bardzo wysoka temperatura ciała– dla grypy charakterystyczne jest nagłe pojawienie się gorączki, oscylującej w okolicach 38- 39o. Zazwyczaj trwa ona przez kilka dni, przy czym temperatura powoli się obniża, powodując większą niż zwykle ilość wydzielanego potu.
  • Ból mięśni– wiele osób skarży się na nieprzyjemne bóle pleców, stawów, które bardzo często towarzyszą grypie. Są one niekiedy tak silne, że nie mamy siły na to, by podnieść się z łóżka. Bywa również tak, że każda pozycja do odpoczynku jest dla nas niewygodna, ponieważ doskwiera nam uczucie, tak zwanego, łamania w kościach.
  • Ból głowy– silny, promieniujący ból głowy pojawia się często na początku zakażenia wirusem grypy i jest na tyle intensywny, że może powodować ból gałek oczny, a także nagły wstręt do światła. Później doprowadza do silnego uczucia zmęczenia i senności.
  • Dreszcze– to objaw, dzięki któremu najłatwiej odróżnić grypę od przeziębienia. Dreszcze są skutkiem bardzo wysokiej temperatury ciała, wywołanej wirusem.
  • Kaszel i drapanie w gardle– w trakcie grypy często pojawia się suchy kaszel, z którym połączony jest nieżyt gardła. Powoduje dyskomfort podczas przełykania, a niekiedy nawet mdłości.
  • Brak apetytu– z powodu bardzo wysokiej temperatury ciała i ogólnego osłabienia organizmu, chorym towarzyszy wstręt do wszelkiego rodzaju pokarmów.

Jak powinno przebiegać leczenie grypy?

Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dobrze jest wykonywać ochronne szczepienia przeciwko grypie, aby uchronić się przed zachorowaniem z powodu zakażenia jej wirusem. Chociaż wirus grypy ulega nieustannej mutacji, to dzięki działalności WHO każdego roku udaje się obniżyć odsetek osób chorujących na grypę poprzez tworzenie nowego rodzaju szczepionek.

Jeżeli jednak dojdzie już do zakażenia wirusem grypy, to konieczne jest zrezygnowanie z codziennych obowiązków i zaprzestanie chodzenia do pracy oraz szkoły. Należy bezzwłocznie zostać w domu, w łóżku, żeby jak najszybciej pozbyć się objawów choroby, uniknąć powikłań oraz nie zarażać kolejnych osób, by nadmiernie nie rozprzestrzeniać wirusa. Dostępne na receptę inhibitory neuraminidazy, a także ihibitory M2 pomagają w zmniejszeniu intensywności objawów oraz ilości powikłań. Konieczne jest systematyczne nawadnianie organizmu, szczególnie wtedy, kiedy chorobie towarzyszy bardzo wysoka gorączka. Warto spożywać wodę albo ziołowe herbaty. Można także spróbować domowej roboty soków, które w wielu domach znajdują się w spiżarkach. Dobrym sposobem jest także przyjmowanie ekstraktu z czarnego bzu, który skutecznie sprawdza się jako środek skracający długość choroby. W przypadku wysokiej temperatury należy zastosować leki przeciwgorączkowe- na przykład: paracetamol albo ibuprofen. Świetnie, jako jeden z elementów kuracji, działają również domowej roboty produkty, uznawane za naturalne metody leczenia: syrop z cebuli, kanapka z rozgniecionym czosnkiem albo rozgrzewająca herbata z dodatkiem miodu (należy go połączyć z herbatą dopiero wtedy, kiedy przestanie być bardzo gorąca). Należy jednak pamiętać o tym, że grypa nie jest tak łagodnym schorzeniem jak przeziębienie i warto w jej przypadku skorzystać z konsultacji lekarza, który przepisze nam odpowiednie leki. Dostępne w aptece środki na grypę bez recepty również skutecznie pomagają w pozbyciu się objawów grypy i należy je zażyć jak najszybciej po zauważeniu niepokojących symptomów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.