Domowe sposoby na ból zęba

0 3 775

Gdy dziąsła pulsują i pojawia się ciągły ból zęba trzeba pomyśleć o wizycie u dentysty. Podczas oczekiwania na wizytę warto wykorzystać domowe środki zaradcze na zęby, aby uzyskać chociażby krótkotrwałą ulgę. Niektóre z głównych przyczyn bólu zębów to wnęki, zakażenie, odsłonięty ząb korzeniowy, złamany ząb, choroba dziąseł, luźne wypełnienie lub zespół stawu szczękowego. Ból zęba pojawia się, gdy centralny obszar zęba, zwany miazgą, staje się podrażniony lub wywiązuje się stan zapalny. Miazga składa się z kilku zakończeń nerwowych, które są bardzo wrażliwe.

Domowe środki zaradcze na zęby

Płukanie słonowodne

Dopóki nie można skontaktować się z dentystą, jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić to płukanie jamy ustnej słoną wodą. Dobrą mieszanką jest 1/2 łyżeczki soli stołowej na szklankę wody. Po wypłukaniu jamy ustnej, roztwór należy wypluć nie można połykać. Ważne jest, aby usunąć wszelkie kawałki żywności, które mogą pozostawać przy chorym zębie. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i stan zapalny, a także zwalczać bakterie, które powodują zakażenie.

Lód

Jeśli twarz jest obrzękła, można wsunąć kostkę lodu do jamy ustnej, może to pomóc złagodzić ból. Obrzęk może również oznaczać, że wystąpił ropień, torbiel głęboko w korzeniach zęba. Może to powodować poważne zakażenie w szczęce i innych zębach. Objawy obejmują gorączkę i zaczerwienione dziąsła.

Olejek goździkowy

    Ten naturalny lek niweluje ból. Należy olejkiem goździkowym potrzeć bezpośrednio na chorej okolicy zęba i dziąsła, może on być równie skuteczny, jak benzokaina.

Inny sposób zastosowania goździków przy bólu zęba to:

  • Rozdrobnić dwa całe goździki. Wymieszać z niewielką ilością oliwy z oliwek lub oleju roślinnego i nakładać na bolący ząb. Można też mieszać kilka kropli oleju z goździków na pół szklanki wody i użyć go, jako płukanka do ust.

Cebula

Wymieniając domowe środki zaradcze na zęby nie można pominąć cebuli. Cebula ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, które kontrolują ból zęba. Może powodować ulgę w bólu poprzez zabijanie zarazków powodujących zakażenie. Przy pierwszych oznakach bólu zęba można żuć surową cebulę przez kilka minut, aby złagodzić ból. Jeśli nie można jej żuć, należy umieść kawałek surowej cebulki bezpośrednio na bolącym zębie lub dziąśle.

Asafetyda – przyprawa indyjska

Problemy, takie jak ból zęba i krwawienie dziąseł można leczyć w domu z użyciem asafetydy.

  • Wystarczy dodać łyżeczkę sproszkowanej asafetydy do dwóch łyżek soku z cytryny, a następnie lekko rozgrzać. Użyć podkładki bawełnianej, aby zastosować roztwór na dotkniętym obszarze. To da szybką ulgę od bólu. Alternatywnie, asafetydę smażoną w maśle klarownym można umieścić w jamie ustnej w celu uzyskania natychmiastowej ulgi.

Pieprz i sól

Sól zmieszana z pieprzem może być bardzo przydatna, gdy ząb staje się bardzo wrażliwy, ponieważ oba składniki mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

  • Należy wymieszać równomierne ilości pieprzu i soli kuchennej z kilkoma kroplami wody, aby utworzyć pastę.
  • Nakładać pastę bezpośrednio na ząb i pozostawić ją na kilka minut.
  • Można wykonywać to codziennie przez kilka dni.

Lekarstwo przeciwbólowe: pasta imbirowo-cayenne

Wymieszać równe części tych dwóch przypraw z wodą, aby uzyskać pastę. Na niewielki kawałek bawełny lub wacik nałożyć pastę a następnie umieść ją na zębie, unikając dziąseł i języka. Zostawić to, dopóki ból nie zniknie – lub tak długo, jak się wytrzyma (może pojawić się uczucie pieczenia). Można również spróbować tych przypraw oddzielnie, ponieważ oba są silnymi lekami przeciwbólowymi. Główny składnik chemiczny kayenne-kapsaicyny – został uznany za pomocniczy w blokowaniu wiadomości o bólu przed dotarciem do mózgu.

Czosnek

Kiedy zmiażdży się jeden z ząbków czosnku, uwalnia się allicynę, oleisty płyn i niszczyciel chorobotwórczy. Czy łagodzi ból? To nie jest jasne, ale naukowcy twierdzą, że olej był używany do wspomagania leczenia zębów u dzieci. Przyłożyć kawałek czosnku lub posypać kawałkami czosnku na zębie. Jest to bezpieczne – z wyjątkiem, oczywiście, oddechu.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest powszechnym lekarstwem na stomatologiczne problemy. Nie jest jasne, czy zmniejszy to ból zęba, ale jest potężnym, sprawdzonym wojownikiem zarodkowym. Trzeba pamiętać, aby wymieszać nadtlenek z wodą. Może on zepsuć zęby i dziąsła, jeśli jest używany w pełnym stężeniu.

Liście Guawy

Świeże liście guawy mogą również łagodzić ból zęba, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym.

  • Wystarczy po prostu żuć jeden lub dwa liście guawy, aż sok zacznie działać na uszkodzonym zębie. Można również użyć surowych liści szpinaku w ten sam sposób. Innym środkiem zaradczym jest umieszczenie czterech do pięciu liści guawy w wodzie i gotowanie. Pozostawić roztwór do ostygnięcia do temperatury ciepłej i dodać trochę soli. Użyć roztworu, jako płynu do płukania jamy ustnej.

Wyciąg z wanilii

Wyciąg z wanilii jest kolejnym popularnym lekarstwem na leczenie bólu zębów, ponieważ pomaga zniwelować ból. Plus – wanilia ma działanie uspokajające.

  • Zanurzyć bawełniany wacik w ekstrakcie waniliowym i pokryć nim dotknięty bólem obszar. Można tak zadziałać kilka razy dziennie, aż pojawi się ulga.

Sok z pszenicy

Sok z pszenicy ma naturalne właściwości antybakteryjne, które pomogą zwalczyć próchnicę zęba i złagodzić ból zęba. Wyciągnąć sok z pszenicy i użyć go, jako płynu do płukania jamy ustnej. Będzie on absorbować toksyny z dziąseł, zmniejszy wzrost bakterii i utrzyma zakażenie pod kontrolą. Jeśli ktoś chce, może po prostu żuć same ziarna pszenicy.

Płukanka z mirry

Można również płukać jamę ustną naparem z mirry. Uzyskane efekty ściągające wspomagają stan zapalny, a mirra oferuje dodatkową zaletę zabijania bakterii. 1 łyżeczkę suszonej mirry zaparzać w 2 szklankach wody przez 30 minut. Odcedź i ostudzić. Płukać bolące zęby tym roztworem pięć do sześciu razy dziennie.

Akupresura

Warto wypróbować technikę akupresury, aby szybko zmniejszyć ból zębów. Kciukiem nacisnąć punkt na drugiej ręce, na którym spoczywa podstawa kciuka i palca wskazującego. Naciskać tak przez około dwie minuty. To pomaga wywołać uwalnianie endorfin, uregulowanie poziomu hormonów i znaczne ograniczenie bólu zęba.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.