Dna moczanowa leczenie cytryną

0 27 652

Choć dieta jest tylko jednym z kilku powodów, przez które można mieć dnę moczanową, to żywność odgrywa dużą rolę w tym, czy dana osoba cierpi z powodu częstych, osłabiających ataków dny moczanowej. Kilka popularnych potraw może pomóc zmniejszyć ból i częstotliwość powtarzających się ataków. Przed dodaniem nowej żywności do swojej diety z zamiarem leczenia poważnej choroby, warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Przyczyny choroby dna moczanowa

Dna moczanowa jest bolesną formą zapalenia stawów, powodowaną przez odkładanie się kryształków kwasu moczowego w stawach. Wiele produktów spożywczych jest podzielonych na kwas moczowy, lub przyczyniają się do stanu znanego, jako kwasica, gdzie pH ciała jest zbyt kwaśne. Może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wykazano, że niektóre pokarmy powodują lub nasilają objawy dny moczanowej. Żywność bogata w purynę – jeden z produktów ubocznych trawienia białka – napoje alkoholowe, napoje gazowane, gluten pszenicy i warzywa są związane ze współistnieją z chorobą moczanową.

Warzywa takie jak: papryki, pomidory, białe ziemniaki i bakłażan zawierają solaninę, substancję chemiczną, która może powodować ból stawów u osób wrażliwych. Wyeliminowanie tych produktów z diety może nie wystarczyć, aby w przyszłości nie było dodatkowych ataków. W celu długotrwałej kontroli objawów z dny moczanowej, można dodać kilka produktów, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i alkalizować krew.

Dna moczanowa leczenie cytryną

Cytryny dostarczają nie tylko witaminy C, która pomaga złagodzić bóle dny, ale również zapewniają potas. Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek i pomaga utrzymać kwaśność i pH moczu w niewielkim stopniu alkalicznym. Sok cytrynowy pomaga również zapobiegać kamieniom nerkowym i tworzeniu się kryształków moczu. Jednym z najlepszych sposobów spożywania soku z cytryny jest przygotowywanie wody z cytryną. Należy wycisnąć sok z połowy lub całej cytryny do 1/8 szklanki ciepłej wody. Pić rano na 30 minut przed śniadaniem.

Czy sok z cytryny jest przydatny dla leczenia dny moczanowej?

To, co jest spożywane jest ważną częścią planu leczenia dla osób z chorobą moczanową. Chociaż istnieją pewne wstępne dowody na to, że spożycie większej ilości witaminy C w diecie takich jak sok z cytryny, może pomóc, nie jest lekarstwem na bolesne zapalenie stawów.  Warto skonsultować się ze swoim lekarzem, aby przedyskutować alternatywne formy leczenia zapalenia stawów przed dodaniem ich do codziennego schematu żywienia.

Sok z cytryny i soda oczyszczona

Sok z cytryny i soda oczyszczona są częścią leczenia domowego, który nie jest oparty na badaniach. Zwolennicy twierdzą, że kombinacja działa poprzez zmniejszenie kwasowości we krwi, w tym poziomu kwasu moczowego, który powoduje zapalenie stawów.

Witamina C i dna moczanowa

Może to być zawartość witaminy C w soku z cytryny, która pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Artykuł recenzji z 2012 r. opublikowany w międzynarodowym czasopiśmie medycznym zauważył, że suplementacja witaminą C może pomóc w redukcji ataków dny moczanowej. Sok z jednej cytryny zawiera 19 miligramów witaminy C, spełniających ponad 30 procent wartości dziennej. Można wycisnąć sok z cytryny do wody lub herbaty lub dodać do zielonej sałatki. Jeśli ktoś pragnie ograniczyć przykre objawy takiej choroby jak dna moczanowa leczenie cytryną może okazać się doskonałą alternatywą.

Inne sposoby naturalnego leczenia dny moczanowej

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to łagodny kwas, który pomaga organizmowi stworzyć środowisko alkaliczne, które zapobiega krystalizacji kwasu moczowego w stawach. Ocet jabłkowy może być dodany do diety na kilka sposobów. Można polać nim sałatki, użyć go w miejsce innego rodzaju octu w przepisach i piklach. Dodatkowo, jego zwolennicy sugerują, aby wypić drinka, łącząc od 2 do 4 łyżek octu jabłkowego z wysoką szklanką wody. Zaleca się pić jedną lub dwie szklanki dziennie, dopóki nie dojdzie do zniwelowania objawów chorobowych.

Sok wiśniowy

Sok wiśniowy ma wysoką zawartość antocyjanów, które zapewniają właściwości przeciwzapalne, pomagające zmniejszyć ból i obrzęki podczas ataku dny moczanowej. Dodać szklankę do dwóch szklanek soku wiśniowego do codziennej diety w celu wyleczenia bólu z powodu dny moczanowej. „Przewodnik po aptekach dla ludzi w domu i ziołowych środków zaradczych” zaleca mieszanie równych części wody z sokiem wiśniowym lub sokiem z wiśni. Kiedy ból dny ustępuje, zmniejszyć ilość spożycia do jednej szklanki dziennie, można zjeść wiśnie zamiast wypijania soku.

Dieta przy leczeniu choroby moczanowej

Wprowadzanie zmian w diecie może pomóc w radzeniu sobie z chorobą moczanową. Aby rozpocząć, można ograniczyć spożycie produktów bogatych w purynę, w tym mięso, drób i owoce morza, w celu zmniejszenia produkcji kwasu moczowego. Zamiast tego można uzupełnić swoją dietę dużą ilością owoców, warzyw i ziaren. Zaleca się również wypijanie większej ilości wody, co najmniej 8 filiżanek dziennie, w celu spłynięcia kwasu moczowego z organizmu.

Jeśli organizm wytwarza zbyt dużo substancji zwanej kwasem moczowym lub nerki nie mogą odfiltrować go z organizmu, może gromadzić się i powodować powstanie kryształów wokół stawów. Oznacza to, że ten obszar może przechodzić stan zapalny powodując ból stawów.

Eksperci ujawnili, że ze wszystkich naturalnych sposobów niwelowania dolegliwości dny moczanowej dodanie cytryny do diety może najefektywniej złagodzić objawy choroby.

Soki z jednej lub dwóch cytryn, powinny być dodawane do wody i regularnie spożywane, osobom z dną moczanową często zaleca się picie soku z cytryny połączonego z wodą, aby dobrze rozpocząć dzień. Cytryny są dobrym źródłem witaminy C, co pomaga obniżyć poziom kwasu moczowego, aby zapobiec atakom dny moczanowej.

Badanie obejmujące ponad 1380 specjalistów zajmujących się zdrowiem mężczyzn wykazało, że osoby z największą ilością witaminy C miały najniższe stężenie kwasu moczowego po dostosowaniu się do innych czynników żywieniowych i dietetycznych. Eksperci twierdzą, że sok z cytryny dodany do zimnej wody, może być łatwo wchłaniany do organizmu.
Lekarze uważają, że sok z cytryny zapobiega alkalizacji moczu i zapobiega powstawaniu kwasu moczowego. Sok cytrynowy pobudza tworzenie węglanu wapnia, który neutralizuje kwasy, takie jak kwas moczowy.

Opinie ekspertów na temat „dna moczanowa leczenie cytryną”

Woda pitna z sokiem z cytryny wypijana każdego ranka może złagodzić objawy dny moczanowej. Mimo, że cytryna jest owocem cytrusowym i jest kwaśna – wpływ na organizm jest alkalizujący, a eksperci twierdzą, że może podnieść pH tkanki ciała. Dna moczanowa może być spowodowana stanami chorobowymi, takimi jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, ale może też rozwinąć się u osób cierpiących na problemy z nerkami. Ludzie nie powinni spożywać żywności, która powoduje gromadzenie się kwasu moczowego.

Wielu ekspertów medycyny uważa, że dna moczanowa może być pogłębiona przez dietę bogatą w białko zwierzęce i alkohol, więc należy ograniczyć spożycie mięsa i unikać alkoholu całkowicie podczas ataku tej choroby. Ponieważ kwas jest wytwarzany w organizmie przed rozpadem puryn, pochodzących z diety, należy obniżyć ilość pokarmów, które posiadają wysokie ich stężenie w tym podroby, owoce morza, mięso i drożdże. Gdy w organizmie kwas moczowy jest na podwyższonym poziomie, zmniejszyć jego ilość można poprzez regularne spożywanie naturalnego, szybkiego i kilku składniowego soku.

Składniki:

  • niezbyt duży świeży ogórek
  • dwie łodyżki selera naciowego
  • pół cytryny
  • jedna łyżeczka startego imbiru

Wszystkie podane składniki należy oczyścić, obrać  włożyć do miksera lub sokowirówki. Gdy powstanie sok należy go spożywać codziennie, najlepiej na pusty żołądek, a drugą porcję o dowolnej porze dnia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.