Żylaki: objawy, choroby powiązane, zapobieganie i leczenie

0 233
5/5 - (5 votes)

Żylaki z medycznego punktu widzenia to nadmiernie rozszerzone żyły powodujące niekiedy pęknięcie ich ścian oraz rozwój owrzodzeń. Zasadniczo są to powiększone i czasem powiększone obszary ciała, znajdujące się bezpośrednio po skórą, które wywołują niebieskie lub ciemnopurpurowe, grudkowate, wypukłe zmiany. Żylaki najczęściej powstają na nogach i stopach. Jednak nie wszystkie żylaki przybierają wybrzuszoną postać. Czasami mogą być niewidoczne i głęboko schowane  w ciele. To dobrze tłumaczy sytuacje, podczas których, ludzie odczuwają ból i dyskomfort przez długi czas, zanim odkryją przyczynę. Według wstępnych badań i sformułowanych na ich podstawie statystyk, aż 40 % populacji cierpi z powodu rozwoju żylaków. Warto podkreślić, że występują też inne formy tj. żylaki przełyku, żylaki odbytu oraz żylaki macicy i pochwy, które są rzadkością.

Najważniejsze objawy

Generalnie, żylaki nie w każdym przypadku muszą powodować jakiekolwiek objawy fizyczne. Jednakowoż, pierwsze symptomy mogą występować tylko w określonych warunkach, takich jak upalna pogoda. Warto zaznaczyć, że żylaki uzewnętrzniają się skrajnie, a więc łącząc przy tym wiele objawów bądź też w ogóle nie przyjmują żadnej postaci. Typowe objawy, które dotyczą większości przypadków to:

  • bolące i poczucie dyskomfortu w nogach,
  • opuchnięte stopy i kostki,
  • palenie lub pulsowanie w okolicach łydek i kostek,
  • skurcze mięśni, szczególnie porach wieczornych nocnych,
  • swędząca skóra na dotkniętym obszarze zmianami skórnymi,
  • przebarwienia skóry,
  • ociężałość lub zmęczenie w nogach.

Objawy są gorsze w czasie ciepłej i słonecznej pogody, późnych porach nocnych lub gdy osoba stoi przez dłuższy okres czasu.

Ból

Żylaki są częstą przyczyną niewyjaśnionych i przewlekłych bóli nóg. Ludzie często opisują ból jako ciężkość lub głęboki, przenikliwy ból. Występują różne stopnie bólu związane z żylakami, a niektóre osoby doświadczają poważnych objawów. Jednym z warunków, które mogą powodować ból, jest zapalenie żył, które występuje, gdy żylaki stają się w stanie zapalnym i tworzą skrzepy krwi. Objawy, że dana osoba może mieć zapalenie żył to:

  • Ból,
  • Ciepło,
  • Twardość,
  • odbarwienie.

Jeśli pęknie żyła, krew może gromadzić się wokół dotkniętego obszaru, a ciśnienie i toksyny mogą narastać. Czasami może rozwijać się wrzód lub skóra osoby może rozerwać się na skutek żylaków, co może być bardzo bolesne i nieprzyjemne.

Choroby powiązane z żylakami

Obrzęk limfatyczny

Żylaki mogą również powodować problemy w innych częściach ciała – w szczególności w układzie limfatycznym. System limfatyczny to sieć naczyń, które pomagają transportować i usuwać odpady i toksyny. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Czasami żylaki mogą uszkodzić układ limfatyczny i doprowadzić do stanu zwanego obrzękiem limfatycznym, który powoduje obrzęk, często w okolicach stóp i palców. U niektórych osób z obrzękiem limfatycznym może również rozwinąć się zapalenie tkanki łącznej – poważne zakażenie skóry, które powoduje stan zapalny w tkance miękkiej skóry. Inne osoby mogą rozwinąć żylne zastoinowe zapalenie skóry, w którym skóra staje się skórzasta i rumiana. Czasami jasno-żółty płyn przecieka przez skórę.

Zapalenie skóry

Żylaki mogą również prowadzić do zapalenia skóry, które jest swędzącą, zapalną wysypką. W przypadku żylaków, wysypka często pojawia się na dolnej części nogi lub kostki. Zapalenie skóry może powodować krwawienie, owrzodzenie skóry lub zmiany skórne, które mogą okazać się zbyt bolesne i ulec zakażeniu w przypadku skaleczenia lub podrażnienia.

Powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył

Żylaki mogą również prowadzić do zapalenia i tworzenia się skrzepu w żyle. Często ten skrzep znajduje się blisko powierzchni skóry w stanie znanym jako powierzchniowy zakrzepowe zapalenie żył. Może to powodować ból i prowadzić do innych problemów w dotkniętym obszarze.

Zapobieganie

Niestety, istnieje niewiele dowodów na to, że ludzie mogą zapobiegać występowaniu żylaków, ale mogą dokonać różnych zmian w stylu życia, które mogą pomóc złagodzić objawy i ewentualnie zapobiec pogorszeniu żylaków. Metody zapobiegania i łagodzenia objawów obejmują:

  • unikanie stania lub siedzenia przez dłuższy czas,
  • regularne – najlepiej co 30 minut, intensywne przerwy w siedzeniu polegające na krótkim spacerze lub przejściu kilkunastu,
  • podniesienie dotkniętego obszaru powyżej poziomu serca podczas siedzenia, odpoczynku lub snu,
  • regularne ćwiczenia poprawiające krążenie krwi,
  • utrata wagi w przypadku nadwagi,
  • unikanie ciasnych i obcisłych ubrań, szczególnie ciasno przylegających do talii, pachwiny i nóg spodni i rajstop,
  • unikanie noszenia butów na wysokim obcasie przez długi czas.

Krem na żylaki
Kliknij i sprawdź ceny!

Leczenie

Identyfikacja żylaków i podjęcie kroków w celu ich leczenia może pomóc w zapobieganiu powikłaniom, takim jak obrzęk limfatyczny. Dlatego też, leczenie okazuje się potrzebne i nieuniknione. Jednak, żylaki nie zawsze wymagają leczenia. W przypadku występowania przewlekłego bólu, dostępne są różnego rodzaju sposoby leczenia.

Jeśli objawy są minimalne lub łagodne, lekarz prawdopodobnie doradzi danej osobie wypróbowanie wyżej wymienionych metod zapobiegania, aby sprawdzić, czy pomagają one zmniejszyć ból i dyskomfort. Jeśli nie pomogą, lekarz może zalecić następujące metody leczenia :

Pończochy uciskowe

W pierwszym przypadku lekarz prawdopodobnie zasugeruje pończochy uciskowe połączone z unoszeniem nóg i regularnym ćwiczeniem. Osoba może potrzebować nosić pończochy przez około 6 miesięcy, zanim poczuje pełny efekt. Pończochy uciskowe ściskają tkankę nogi wokół żył, aby zapobiec gromadzeniu się krwi. Zostały one zaprojektowane w celu zmniejszenia związanego z tym bólu i obrzęku.

Ablacja

Ablacja wykorzystuje ciepło do uszczelnienia dotkniętych żył laserem lub falami radiowymi. Leczenie ablacyjne często jest wykonywane w gabinecie lekarskim i trwa około 20 minut. Lekarz używa znieczulenia miejscowego, aby zdusić dotknięty obszar, więc procedura jest bezbolesna. Po zakończeniu ablacji lekarz zawinie obszar w bandaż uciskowy.

Skleroterapia – ostrzykiwania

Ta procedura obejmuje wstrzyknięcie pianki o nazwie sklerosant do żylaków. Piana powoduje skurcz żyły, blizny i skrzepu, który następnie zamyka żyłę. Ten rodzaj skrzepu nie jest niebezpieczny i z biegiem czasu żylaki znikają na dłuższy okres czasu.

Chirurgia

Niektóre osoby mogą wymagać zabiegu chirurgicznego, który może obejmować podwiązanie – w miejscu, w którym żyły są związane, aby zatrzymać gromadzenie się krwi – lub usuwanie, gdy chirurg usuwa żyłę.

Czy wizyta jest konieczna?

Lekarze nie uważają, że żylaki są poważnym stanem, a osoby, które je mają, nie odczuwają dyskomfortu, nie muszą przychodzić do lekarza. Jeśli jednak powodują ból, dyskomfort lub podrażnienie – szczególnie w nocy – wtedy ludzie powinni skorzystać z pomocy medycznej.

Warto pamiętać, że ponieważ żylaki nie zawsze są widoczne, każdy, kto doświadcza bólu, obrzęku lub zmęczenia, powinien skonsultować ten sam ze swoim lekarzem rodzinnym, który po wstępnej diagnozie może pomóc rozwiązać problem.

Informacje w pigułce

  • Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych objawów podczas rozwoju żylaków.
  • Żylaki w pobliżu powierzchni skóry mogą pękać i przeciekać z powodu urazów fizycznych.
  • Istnieje wiele skutecznych metod łagodzenia objawów związanych z żylakami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.