Zdrowa dieta dr Dąbrowskiej – zasady oraz etapy

0 2 782
5/5 - (5 votes)

Obecnie prawie każdy dąży do bycia szczupłym. Związku z tym bardzo często sięga się po różnego rodzaju diety, które niekoniecznie zawierają w sobie zasady zdrowego odżywiania. Większość z nich daje tymczasowe efekty. A niektóre nawet zdrowotne konsekwencje. W jaki sposób zrzucić zbędne kilogramy, by nie naruszyć harmonii zdrowia? Wystarczy poznać efektywną dietę dr Dąbrowskiej.

Kim jest autorka diety?

Pani dr Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym zajmującym się leczeniem chorób wewnętrznych. Jej ogromne doświadczenie medyczne pozwoliło jej zanalizować tysiące przypadków pacjentów. Przy każdym z nich, nasuwał się jeden wniosek. Leczenie farmakologiczne pozwala wyeliminować objawy choroby, a nie jej przyczyny. Dlatego też postanowiła głębiej zainteresować się tematyką żywienia i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu.

Według powszechnej opinii jest to osoba, która należy do nielicznej grupy lekarzy badających przyczyny rozwoju chorób zwyrodnieniowych – znanych częściej pod nazwą cywilizacyjnych. Doktor Dąbrowska wraz ze swoimi współpracownikami, doszła do wniosku, że źródłem różnorodnych chorób jest wieloletnie przekarmienie i nieprawidłowe żywienie. Związku z czym, dobrym rozwiązaniem i zarazem najskuteczniejszym lekarstwem okazuje się tzw. Post Daniela, a więc głodówka lub półgłodówka.

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Celem diety skonstruowanej przez dr Dąbrowską jest przede wszystkim, doprowadzenie organizmu człowieka do zdrowego funkcjonowania. W dobie rozwoju chorób cywilizacyjnych ważną rolę odgrywa łączna praca wszystkich układów organizmu człowieka. Począwszy od układu nerwowego, skończywszy na układzie pokarmowym. Każda przebyta choroba powoduje, że stan równowagi w organizmie zostaje zaburzone. Dlatego też wyleczenie z danego schorzenia wiąże się z powrotem do homeostazy. Tymczasem na funkcjonowanie homeostazy ogromny wpływ ma dieta, zarówno pod kątem jakościowym i ilościowym. Jednak, żeby prawidłowo manipulować homeostazą za pomocą diety, na początku należy dogłębnie oczyścić organizm z zalegających toksyn. I tutaj właśnie rozpoczyna się pierwszy etap żywienia według dr Dąbrowskiej, który może przyjąć postać głodówki leczniczej bądź diety warzywno – owocownej.

Dwuetapowe leczenie żywieniem

Dwuetapowe leczenie żywieniem zaproponowane przez dr Dąbrowską składa się z oczyszczenia oraz z wprowadzenia na stałe zdrowego odżywiania. Obie fazy powinny być wspomagane aktywnością fizyczną w postaci gimnastyki oraz spacerów. W przypadku etapu zdrowego odżywiania istotne jest utrzymanie kondycji i harmonii organizmu.

Etap I – oczyszczanie

Pierwszy etap diety nie powinien być dla człowieka jednorazowym epizodem. Przez cały okres życia, głodówki powinny być realizowane co najmniej 4 razy do roku. Za takim zachowaniem przemawia fakt, że post pozwala co jakiś czas oczyścić organizm z toksyn, szkodliwych substancji i związków chemicznych. Poza tym, człowiek otrzymuje świeżość i pełnie energii.

Pierwszy etap o charakterze oczyszczającym jest okresem, w którym zaleca się spożywanie wyłącznie warzyw i owoców – jeżeli pacjent nie zdecydował się na całkowity post. Podczas 6 tygodni powinno się spożywać tylko warzywa i owoce – surowe lub w postaci soków. W przypadku, gdy dana osoba jest w stanie zrealizować całkowitą głodówkę, można pić tylko wodę. Przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów jest niewskazane. Mimo to, oba rodzaje postów łączy przerwa w odżywianiu. Podczas tego etapu zostaje uruchomione wiele reakcji zmierzających do usuwania złogów i toksyn, regeneracji organizmu oraz przywrócenia zdrowia.

Co można wtedy jeść?

Optymalny czas trwania pierwszego etapu to 6 tygodni. Jednakże może ona trwać od kilku dni do kilku tygodni. Podczas jednego dnia diety powinno spożywać się maksymalnie 600 kcal. Produktami, które są dozwolone, to tylko i wyłącznie warzywa niskoskrobiowe oraz owoce niskocukrowe. Są to między innymi:

  • Warzywa korzeniowe: marchew, buraki, rzodkiew i pietruszka.
  • Warzywa kapustne: kalafior i brokuły.
  • Warzywa cebulowe: por i cebula.
  • Warzywa liściaste: sałata.
  • Warzywa dyniowate: ogórki.
  • Inne warzywa: pomidory, papryka.
  • Owocowe: jabłka, grejpfruty, cytryny, jagody i maliny.

Zarówno owoce jak i warzywa powinny być spożywane na surowo, ale również pod postacią zup. Istotne jest, by do przygotowanych dań z ww. produktów nie dodawać śmietany. Ponadto, należy odpowiednio zadbać o nawodnienie – pić 2-3 litry wody. Ograniczone powinno zostać spożywanie kawy i ciemnej herbaty.

Etap II – zdrowe odżywianie

Po 40 dniowej kuracji odtruwającej należy wprowadzić zmianę nawyków żywieniowych. Nadal powinno się skupić na spożywaniu owoców i warzyw. Jednak dietę można wzbogacić o nowe produkty jak np. kasze, chleb razowy, orzechy, rośliny strączkowe oraz produkty mleczne. Zdecydowanie nie można włączać produktów wysoce przetworzonych, zawierających konserwanty oraz sztucznych węglowodanów.

Zakazane produkty

Lista zakazanych produktów przez dr Dąbrowską jest długa. Trudno jest je przedstawić wszystkie. Mimo to szerokim łukiem należy omijać tego typu produkty:

  • Żółte sery,
  • Słodycze – naturalna, gorzka czekolada jest dozwolona, ale w małych ilościach,
  • Przetworzone dżemy,
  • Mąka pszenna,
  • Kawa,
  • Mięso z konserwantami,
  • Alkohol,
  • Przekąski: krakersy, chipsy i paluszki,
  • Produkty sproszkowane,
  • Napoje gazowane.

Dla kogo dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej nie jest stricte odchudzającym planem żywieniowym. Jej fundamentalnym celem jest oczyszczenie organizmu z zbędnych toksyn i zalegających substancji, oraz powrót do prawidłowej homeostazy. Utrata kilogramów podczas diety jest skutkiem ubocznym, w żadnym stopniu nie wpływa to negatywnie na zdrowie człowieka. Post Pani doktor jest przeznaczony dla osób chorych, cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości, które zazwyczaj powracają. Osoby, które korzystają na diecie najczęściej cierpią na:

  • Słabą odporność,
  • Problemy neurologiczne,
  • Zaburzenia hormonalne.

Przeciwwskazania do diety

Nie każdy, kto chce może skorzystać z diety dr Dąbrowskiej. Istnieje duża grupa pacjentów, która ze względu na posiadające choroby pod żadnym pozorem nie powinna decydować się na tego typu odżywianie. Należą do nich osoby chorujące na cukrzyce, gruźlice, nowotwory, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, serce, bulimię, anoreksje oraz awitaminozę. Dieta jest także niedozwolona dla osób niepełnoletnich, kobiet w ciąży oraz osób z niedowagą. Aby utwierdzić się, czy dieta jest wskazana należy przed jej rozpoczęciem skonsultować się lekarzem rodzinnym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.