Zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie, jak dochodzi do zapalenia
Przeważnie przyczyną zapalenia zatok u ludzi dorosłych są infekcje górnych dróg oddechowych. Nie zostały one wyleczone do końca przez co ulegają nawrotom. Innymi częstymi przyczynami zatok jest:
- leczony w sposób niewłaściwy alergiczny nieżyt nosa
- silnie zanieczyszczone powietrze
- wady anatomiczne (krzywa przegroda nosa, przerost migdałków albo migdałka gardłowego)
Długo trwające zapalenie zatok zazwyczaj spowodowane jest zakażeniem wirusowym w małej ilości przypadków zakażeniem bakteryjnych, a niezwykle rzadko zakażeniem grzybiczym. Ból zatok towarzyszy szczególnie osobom zmagającym się z astmą oraz alergikom.
Przyczyny chorych zatok
Zatoki ulegają zakażeniu przeważnie przez jamę śluzową błony nosowej, rzadziej poprzez drogę zębopochodną czy krwiopochodną. Zakażenie wirusowe przebiega w bardzo łagodny sposób, jednak w o wiele trudniejszy sposób przebiega infekcja spowodowana bakteriami. Paciorkowce oraz gronkowce, zazwyczaj są powodem zakażenia bakteryjnego.
Jednak do takiego rodzaju zakażenia dochodzi w małej ilości przypadków, dotykają szczególnie osoby z bardzo ciężkimi zaburzeniami odporności. Zapalenie zatok szczękowych jest niezwykle specyficznym rodzajem infekcji, obejmuje ona tylko i wyłącznie zatoki szczękowe, powoduje ją infekcja okostnej oraz zębów. Wśród liczby pacjentów, którzy mają problemy z zatokami, przeważa jednak zachorowalność na zatoki okołonosowe i to one są najczęściej spotykanymi zakażeniami.
W jaki sposób dochodzi do zapalenia zatok?
Początek zapalenia zaczyna się od tkanki, która wyściela zatoki. Do jamy nosa razem z powietrzem przez niego wdychanym przedostają się wszelkiej maści drobnoustroje i zanieczyszczenia. Jeśli zatoka działa w sposób prawidłowy, organizm ludzki sam oczyszcza się z zalegających substancji. Bardzo ważną funkcję podczas oczyszczania sprawują komórki, które produkują śluz, a także rzęski nabłonka, które umiejscowione są w zatoce.
Zadaniem rzęsek w zatoce jest przesuwanie śluzu w taki sposób, aby wszelkie zanieczyszczenia wraz z nim przedostały się do ujścia zatok. Później wędrują one do tylnej ściany nosa. Gdy w tkance, która wyściela zatokę, zacznie się proces zapalny, to w bardzo szybkim czasie, powstanie tam substancja, powodująca zatkanie ujścia zatok. Skutkuje to, trudnościami w przedostaniu się powietrza na zewnątrz, naciska ona również na niezwykle delikatne ściany zatok. Na skutek tego, pacjent odczuwa bardzo silny ból, w rejonie głowy albo twarzy. Będzie się on robić silniejszy w trakcie pochylania się. Najczęściej spotykany są stany zapalne, które dotknęły wielu zatok w tym samym czasie, dzieje się tak, ponieważ ich naturalne ujścia położone są koło siebie, mają ze sobą cały czas bliski kontakt.
Najczęściej spotyka się zmiany zapalne dotyczące kilku zatok równocześnie, gdyż ich naturalne ujścia są położone bardzo blisko siebie i mają ze sobą stały kontakt.
Objawy zapalenia zatok
Objawy zapalenia zatok mogą być bardzo różne. Zależą one od tego w których konkretnie zatokach rozpoczął się stan zapalny. Stan zapalny we wnętrzu zatok powoduje obrzęk, przez co zmniejsza się ich drożność, odczuwalny jest ból głowy, a także uczucie ucisku w danych miejscach, a także ból zainfekowanych zatok.
- Podczas zapalenia zatok szczękowych, umiejscowionych pod oczami oraz po obu stronach nosa, pacjent odczuwa silny ucisk, ból zatok obejmujący zęby, czoło i twarz.
- Podczas zapalenia zatok czołowych, umiejscowionych na wysokości czoła, pacjent odczuwa ból i ucisk głowy, kierujący się na czoło.
- Podczas zapalenia zatok sitowych, umiejscowionych po bokach oczu i nad nosem, pacjent czuje ból głowy, ucisk obejmujący rejon za oczami. Pacjenci bardzo często skarżą się także na rozsadzający ból głowy.
Sinulan zatoki
Kliknij i sprawdź ceny!
Inne często występujące objawy zapalenia zatok to:
- katar czyli nieżyt nosa
- gorączka oscylujący w granicy 38 stopni
- ból głowy (zwiększający się podczas pochylania, gdy występują zmiany ciśnienia, a także w trakcie dotykania okolic zatok)
- ropna wydzielina z nosa a także wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła ( gęsta, posiadająca bardzo charakterystyczny zielonkawy kolor)
- oddychanie przez nos i uczucie zatkanego nosa
- przykry zapach z ust i mowa przez nos
W jaki sposób leczyć zapalenie zatok?
W przypadku, gdy pacjent skarży się na ból głowy, który towarzyszy mu przez okres do maksymalnie 10 dni, lekarz zaleci leczenie przy pomocy preparatów posiadających w składzie ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przez co doskonale usuwa ból, doskwierający w trakcie zapalenia błon śluzowych nosa oraz zatok przynosowych. Warto też spróbować domowych sposobów na zatoki, które nie tylko są naturalne, ale mogą przynieść natychmiastową ulgę.
Zadaniem pseudoefedryny jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, udrożnienie go oraz ujścia zatok. Powoduje przez to usunięcie czynników, jakie sprzyjają całemu procesowi zapalnego w zatokach. Eliminuje również przyczynę całego bólu jaką są zatkane ujścia zatok. Właśnie dlatego istotną rolę odgrywa korzystanie z produktów działających objawowo, które posiadają w składzie substancje przeciwbólowe, oraz zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa a także udrażniające ujścia zatok.