Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby
Zapalenie pęcherza moczowego jest dość powszechną infekcją dolnych dróg moczowych. Odnosi się to w szczególności do zapalenia ściany pęcherza moczowego. Chociaż zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj nie jest poważnym stanem, może być niewygodne i prowadzić do komplikacji, jeśli nie będzie leczone.
3 fakty dotyczące zapalenia pęcherza
Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia pęcherza moczowego.
- Zapalenie pęcherza moczowego jest najczęściej powodowane przez infekcję bakteryjną.
- W większości przypadków łagodne zapalenie pęcherza ustąpi samo w ciągu kilku dni.
- Jeśli utrzymuje się dłużej niż 4 dni, należy to omówić się na wizytę z lekarzem.
Co to jest zapalenie pęcherza ?
Zapalenie pęcherza moczowego zwykle występuje, gdy cewka moczowa i pęcherz moczowy, które w normalnym stanie są sterylne lub wolne od drobnoustrojów, zakażają się bakteriami. Bakterie przyczepiają się do wyściółki pęcherza i powodują podrażnienie oraz stan zapalny.
Zapalenie pęcherza dotyczy osób obu płci i wszystkich grup wiekowych. Chociaż istnieją pewne badania, które mówią, że jest ono bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn, ponieważ kobiety mają krótszą cewkę moczową.
Warto zaznaczyć, że około 80 procent wszystkich infekcji dróg moczowych jest spowodowanych przez bakterie z jelita, które docierają do dróg moczowych.
Większość z tych bakterii stanowi część zdrowej flory jelitowej, ale kiedy wejdą one do sterylnej przestrzeni w cewce moczowej i pęcherzu moczowym, mogą spowodować zapalenie układu moczowego.
Objawy
Poniżej przedstawiono typowe objawy zapalenia pęcherza:
- ślady krwi w moczu,
- ciemny, mętny lub silnie pachnący mocz,
- ból tuż nad kością łonową, w dolnej części pleców lub w jamie brzusznej,
- uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
- często oddawanie moczu.
Osoby w podeszłym wieku mogą odczuwać osłabienie i gorączkę, ale nie mają żadnych innych objawów wymienionych powyżej. Mogą również czuć się słabo fizycznie.
Cechą szczególną zapalenia pęcherza jest to, że trzeba oddawać mocz, ale za każdym razem tylko niewielką ilość.
Jeśli chodzi o dzieci, to mając zapalenie pęcherza, mogą mieć jeden z wymienionych powyżej objawów, a także wymioty i ogólne osłabienie.
Warto podkreślić, że niektóre inne choroby lub stany mają podobne objawy jak zapalenie pęcherza, należą do nich:
- zapalenie cewki moczowej,
- zespół bólu pęcherza,
- zapalenie gruczołu krokowego,
- łagodny przerost prostaty u mężczyzn,
- zespół dolnych dróg moczowych,
- rzeżączka,
- chlamydia.
Przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia pęcherza. Większość z nich jest zaraźliwa, a większość z nich wynika z infekcji wstępującej. Bakterie wchodzą z zewnętrznych struktur układu moczowo-płciowego.
Czynniki ryzyka obejmują :
- Wykorzystanie tamponu: Podczas wkładania tamponu istnieje niewielkie ryzyko przedostania się bakterii przez cewkę moczową.
- Wkładanie, zmienianie lub długotrwałe stosowanie cewnika moczowego: Istnieje prawdopodobieństwo, że cewnik przenosi bakterie wzdłuż dróg moczowych.
- Membrana -środek antykoncepcyjny: Występuje większa częstość występowania zapalenia pęcherza u kobiet stosujących przeponę ze środkami plemnikobójczymi w porównaniu z kobietami aktywnymi seksualnie, które ich nie stosują.
- Pełny pęcherz: Jeśli pęcherz nie zostanie całkowicie opróżniony, tworzy środowisko do namnażania się bakterii. Jest to dość powszechne u kobiet w ciąży lub mężczyzn, których prostaty są powiększone.
- Aktywność seksualna: Kobiety aktywne seksualnie mają większe ryzyko przedostania się bakterii przez cewkę moczową.
- Zablokowanie części układu moczowego, które zapobiega przepływowi moczu.
- Inne problemy z pęcherzem lub nerkami.
- Częsty lub energiczny seks: zwiększa szanse na obrażenia fizyczne, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia pęcherza. Czasami nazywany jest tzw. miesiącem miodowym zapalenia pęcherza.
- Spadające poziomy estrogenu : W okresie menopauzy poziom estrogenu spada, a podszewka cewki moczowej kobiety staje się cieńsza. Im cieńsza staje się podszewka, tym większa szansa na infekcję i uszkodzenie. Po menopauzie ryzyko jest większe.
- Płeć: otwarcie cewki moczowej u kobiety jest bliższe odbytowi niż u mężczyzny, więc istnieje większe ryzyko bakterii z jelit wchodzących do cewki moczowej.
- Redukcja śluzu: w okresie menopauzy kobiety wytwarzają mniej śluzu w obszarze pochwy. Śluz ten normalnie działa jako warstwa ochronna przeciwko bakteriom.
- Radioterapia: Uszkodzenie pęcherza może powodować późne zapalenie pęcherza.
Warto wiedzieć, że kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą mają mniejsze ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza w porównaniu z kobietami w okresie menopauzy, które nie stosują takiej terapii.
Środki kojące ból przy zapaleniu pęcherza
Ból przy zapaleniu pęcherza jest prosty do ukojenia, wystarczy podporządkować się pewnym zaleceniom i radom lekarza. Poniższe środki zaradcze i środki zaradcze mogą bardzo pomóc przy infekcji dróg moczowych:
- Środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen lub ibuprofen, mogą łagodzić dyskomfort.
- Woda i inne płyny pomagają przepłukać bakterie przez system.
- Ograniczenie spożycia alkoholu.
- Spożywanie żurawiny, która zawiera aktywny składnik, który zapobiega przyleganiu bakterii do ściany pęcherza.
- Odstąpienie od seksu zmniejsza szansę na dostanie się bakterii do cewki moczowej.
Leczenie
Większość przypadków łagodnego zapalenia pęcherza ustępuję w ciągu kilku, kolejnych dni. Każde zapalenie pęcherza, które trwa dłużej niż 4 dni, należy omówić z lekarzem.
Lekarze mogą przepisać antybiotyk na 3 lub więcej dni, ale nie dłużej, niż na 10. Kuracja antybiotykiem powinna łagodzić objawy i zlikwidować szczepy bakterii. Jeśli objawy nie poprawią się po przyjęciu antybiotyków, pacjent powinien wrócić do lekarza.
Antybiotyki powszechnie stosowane w bakteryjnym zapaleniu pęcherza to nitrofurantoina, trimetoprim-sulfametoksazol, amoksycylina, cefalosporyny, cyprofloksacyna i lewofloksacyna.
U osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym, na przykład z powodu cukrzycy, istnieje większe ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji na obszar nerek. Związku z czym wymagają innego podejścia w leczeniu.
Zapobieganie
Zapalenia pęcherza moczowego często da się uniknąć. Wystarczy praktykować dobrą higienę podczas i po stosunku płciowym. Ponadto:
- używać neutralnych, nieperfumowanych mydeł wokół genitaliów,
- całkowite opróżniać pęcherz podczas oddawania moczu,
- nie opóźniać oddawania moczu,
- unikać ubierania ciasnej bielizny i obcisłych spodni,
- nosić bawełnianą bieliznę.