Zapalenie krtani – co to jest, objawy, testy, leczenie
Zapaleniem krtani nazywamy stanem zapalnym cechującym się sporym obrzękiem obszaru dróg oddechowych. Może on przybrać ostrą bądź przewlekłą postać. Jednak w większości przypadków, zapalenie krtani ma charakter tymczasowy i nie zagraża życiu ani zdrowiu. Co najważniejsze, nie powoduje poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Krtań, określana również jako skrzynia głosowa, jest domem dla strun głosowych. Są one niezbędne w procesach oddychania, połykania i mówienia. Struny głosowe to dwa małe fałdy błony śluzowej pokrywające chrząstkę i mięśnie, które wibrują, wytwarzając dźwięk.
Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań, można stwierdzić, że ponad 20% populacji ludzi na świecie jest objęte ryzykiem rozwoju przewlekłego zapalenia krtani.
Zapalenie krtani często nie jest poważne i w większości przypadków ustępuje bez leczenia w ciągu około 7 dni.
5 faktów o zapaleniu krtani
- Infekcje wirusowe, takie jak przeziębienia, są najczęstszymi przyczynami zapalenia krtani.
- Przewlekłe zapalenie krtani często jest spowodowane czynnikami stylu życia, takimi jak ciągłe działanie drażniące gardło.
- Dzieci z zapaleniem krtani mogą rozwinąć kolejną chorobę układu oddechowego zwaną zadem.
- Lekarz może zalecić dodatkowe badania w cięższych przypadkach, takie jak laryngoskopia.
- Ostre zapalenie krtani najlepiej leczyć za pomocą środków medycznych i odpoczynku.
Co to jest zapalenie krtani?
Zapalenie krtani to zapalenie strun głosowych. Struny głosowe normalnie otwierają się i zamykają w celu wygenerowania głosu w powolnym, stabilnym ruchem. Kiedy osoba ma zapalenie krtani, jej struny głosowe są opuchnięte. To znacząco wpływa na sposób, w jaki powietrze przemieszcza się przez gardło.
Ta zmiana przepływu powietrza prowadzi do zniekształcenia dźwięków wytwarzanych przez struny głosowe. Osoby z zapaleniem krtani często mają głos ochrypły, żwawy lub zbyt cichy, aby prawidłowo go usłyszeć.
W przewlekłym zapaleniu krtani zapalenie jest w cały czas toku. Struny głosowe mogą ulegać naprężeniu. W takich okolicznościach istnieje poważne ryzyko rozwoju polipów lub guzków.
Objawy
Zapalenie krtani może powodować szeroką gamę objawów u dorosłych ludzi, w tym przede wszystkim :
- Chrypkę,
- trudności z mową,
- ból gardła,
- niska gorączkę,
- uporczywy kaszel,
- częste drapanie w gardle.
Objawy te pojawiają się nagle i często nasilają się w ciągu kolejnych 2 do 3 dni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, prawdopodobnie jest to przypadek chroniczny. Sugeruje to poważniejszą przyczynę leżącą u podstaw uzasadniających dalsze badania.
Zapalenie krtani często wiąże się z innymi chorobami. Zapalenie migdałków, gardła, przeziębienie lub grypa może wystąpić wraz z przypadkiem zapalenia krtani, więc mogą również wystąpić następujące objawy:
- bóle głowy,
- obrzęk gruczołów,
- Katar,
- ból podczas połykania,
- zmęczenie i złe samopoczucie.
Objawy mogą ustąpić bez leczenia w siódmym dniu od rozwoju infekcji. Jeśli objawy utrzymują się dłużej lub wydają się poważne, należy umówić się na wizytę lekarską.
Objawy u dzieci
Objawy zapalenia krtani u dzieci mogą różnić się od objawów u dorosłych. Stan ten często charakteryzuje się ochrypłym, szczekającym kaszlem i gorączką, a także może występować choroba, potocznie znana jako zad.
Zad jest zakaźną chorobą układu oddechowego powszechną u dzieci. Chociaż zad jest zwykle lekką chorobą, ciężkie przypadki wymagają pomocy lekarskiej.
Zaleca się opiekę medyczną dla dzieci, jeśli następują niżej wymienione symptomy:
- trudności z oddychaniem lub połykaniem,
- gorączka powyżej 39,4 ° Celsjusza,
- ślinotok,
- głośne, wysokie dźwięki oddechu podczas wdechu, tzw. świsty.
Warto mieć świadomość, iż te objawy mogą również wskazywać na zapalenie nagłośni – zapalenie tkanki otaczającej tchawicę lub tchawicę. Nie należy bagatelizować takiego stanu, ponieważ zagraża on poważnie życiu i zdrowiu. Wiele chorób może powodować zapalenie krtani. Ostre i przewlekłe formy zapalenia krtani zazwyczaj wynikają z różnych czynników.
Ostre zapalenie krtani
Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani jest infekcja wirusowa, często podobna do tej, która powoduje przeziębienie lub grypę. Nadużywanie głosu może również powodować zapalenie krtani. Przykłady nadużyć obejmują głośny śpiew lub nadmierne krzyki. W bardzo rzadkich przypadkach ostre zapalenie krtani może być spowodowane przez błonicę, infekcję bakteryjną, na którą dzieci powinny być szczepione.
Przewlekłe zapalenie krtani
Przewlekłe zapalenie krtani zazwyczaj spowodowane jest:
- refluksem kwasu żołądkowego – stan, w którym kwas żołądkowy i jego zawartość wracają do gardła.
- infekcją bakteryjną, grzybiczą lub pasożytniczą,
- przewlekłym zapaleniem zatok,
- nadmiernym kaszlem,
- narażeniem na wdychane substancji drażniących, takich jak alergeny lub toksyczne opary,
- wysokim spożyciem alkoholu,
- niewłaściwym posługiwaniem się głosu, bądź jego nadużywaniem,
- paleniem tytoniu, w tym biernym paleniem,
- stosowaniem wziewnych leków steroidowych, takich jak inhalatory astmy.
Testy i diagnoza
Lekarze zwykle diagnozują zapalenie krtani za pomocą badania fizykalnego oceniającego stan uszu, nosa, gardła i głosu. W większości przypadków nie są wymagane dodatkowe testy.
Najczęstszym objawem tego schorzenia jest chrypka, więc lekarze będą dbać o słuchanie głosu osoby z zapaleniem krtani. Mogą również zadawać pytania dotyczące stylu życia, potencjalnego narażenia na czynniki drażniące w powietrzu i innych powiązanych chorób.
Jeśli dana osoba cierpi na chroniczną chrypkę, lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby w pełni zbadać stan strun głosowych. Chroniczna chrypka może być spowodowana przez inne stany, takie jak nowotwór w okolicy gardła. Ten objaw będzie wymagał dalszych testów, aby wykluczyć poważniejszą chorobę.
Każda osoba z objawami trwającymi dłużej niż 2 tygodnie powinna skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach lekarz może skierować osobę z zapaleniem krtani do otolaryngologa, znanego również jako specjalista od ucha, nosa i gardła.
Leczenie
Leczenie zapalenia krtani może wymagać zmiany stylu życia. Na przykład, jeśli śpiew jest uważany za przyczynę zapalenia krtani, pacjent może być zmuszony do zmiany metody śpiewu. Ponadto, trening mowy bardzo dobrze sprawdza się w takich przypadkach. Pomocne może też być unikanie alkoholu, dymu tytoniowego i środków drażniących.
Klasycznym sposobem leczenia zapalenia krtani jest terapia antybiotykami, ale tylko wtedy, gdy choroba wywołana jest wirusami. Poza tym, podczas rekonwalescencji zaleca się odpoczynek, oszczędzanie głosu oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.
Ważne! Pacjent może potrzebować zabiegu chirurgicznego w przypadku, gdy struny głosowe zostały poważnie uszkodzone w wyniku wzrostu polipa lub brodawki.