Z czego powinien być zbudowany komfortowy i elegancki taras ogrodowy?

0 219
Rate this post

Gdy przygrzewa słońce, a ogród pełen jest zieleni i kwiatów, trudno odmówić sobie przyjemności spędzania jak największej ilości czasu poza czterema ścianami naszego domu. Aby wypoczynek był w pełni przyjemny, warto stworzyć komfortową strefę relaksu, w której będziemy chcieli spędzać liczne godziny samodzielnie lub z zapraszanymi gośćmi.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są wygodne i przestronne tarasy, znajdujące się tuż przy ścianie budynku. Zazwyczaj łączą one przestrzeń salonu z ogrodem. W czym tkwi ich przewaga oraz jak powinny być zbudowane, aby zapewniały nam bezpieczeństwo użytkowania oraz pięknie się prezentowały przez długi czas?

Czym tak naprawdę jest taras?

Według najbardziej klasycznej definicji, podawanej w słownikach terminów architektonicznych, mianem tarasu określa się płaską, odkrytą powierzchnię, przystosowaną do przebywania na niej ludzi, która znajduje się najczęściej na poziomie parteru, choć znane są również tarasy dachowe. Obszar ten jest wyodrębniony z przestrzeni z pomocą balustrady.

Konstrukcje tego typu są znane już od czasów starożytnych. Tworzyli je Egipcjanie, były też niezmiernie popularne w antycznym Rzymie. Szczególnie rozbudowane i dekoracyjne formy zaczęły przyjmować w budownictwie nowożytnym, zwłaszcza w barokowych i klasycystycznych pałacach.

Definicja tarasu w prawie budowlanym

Z kolei według prawa budowlanego, tarasy stanowią zawsze integralną całość z budynkiem. Z tego powodu wolnostojące podesty nie kwalifikują się do tej definicji i nie mogą być określane tym mianem. Przestrzeń tarasu ma również mieć charakter użytkowo-funkcjonalny.

Do czego mogą się nam takie konstrukcje przydać? Podstawową użytecznością tarasów, zarówno w budynkach historycznych i nowoczesnych, jest niezmiennie zapewnienie miejsca do rekreacji oraz wypoczynku. Dlatego też zazwyczaj stawia się na nich stoliki i zestawy wygodnych mebli wypoczynkowych. Znacząco podnoszą one walor estetyczny oraz funkcjonalny domowej przestrzeni, pozwalając przy okazji na ciekawą aranżację, dzięki połączeniu z otaczającą je zielenią oraz innymi elementami małej architektury.

Z czego może być zbudowany taras?

Możemy wyróżniać różne typy tarasu, związane z wykorzystaną do ich budowy konstrukcją. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się formy: na podsypce piaskowej, na płycie betonowej oraz na wspornikach.

Taras na podsypce żwirowej

Pierwszym etapem podczas konstruowania tarasu tego typu, jest przygotowanie przestrzeni, poprzez wybranie wierzchnich warstw ziemi. W ich miejsce wsypuje się piasek, żwir oraz tłuczeń, który obramowuje się kostką lub betonowymi krawężnikami. Sypki materiał należy dokładnie ubić i utwardzić, zanim położy się na nim właściwe materiały wykończeniowe.

Na podłożu piaskowo-żwirowym najczęściej układa się nawierzchnię z kostki brukowej lub płyt kamiennych. Idealnie sprawdzają się one, jeśli pragniemy stworzyć przestrzeń o charakterze nowoczesnym lub minimalistycznym. Jako wyposażenie wypoczynkowe można wówczas zastosować choćby meble ogrodowe z Bazkar.pl, wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych takich, jak technorattan lub polipropylen.

Taras na płytach betonowych

Podstawą tarasu na płytach jest betonowa wylewka, która powinna mieć grubość około 20 centymetrów. W przypadku większych powierzchni, przekraczających ponad 4 metry kwadratowe, koniecznie trzeba wykonać dodatkowe zbrojenie prętami stalowymi.

Przy dużych tarasach, co około 4 metry powinno się również wprowadzić specjalne szczeliny, w których umieszcza się listwy lub kawałki styropianu.

Wylewka betonowa powinna wysychać przez około miesiąc, zanim będziemy mogli położyć na niej materiały wykończeniowe. Tarasy na płycie betonowej najczęściej są wykładane deskami lub ceramiką. Pozwala to na stworzenie ciekawych aranżacji architektoniczno-roślinnych w duchu retro lub nawiązujących do klimatów orientalnych i śródziemnomorskich.

Taras oparty na wspornikach

Ostatnią metodą konstrukcyjną dla tarasów, są formy wznoszone na dźwigarach. Ich budowę rozpoczyna się od podłoża betonowego, w którym umieszcza się metalowe słupki, na których, po stężeniu podłoża, montuje się dźwigary, czyli drewniane, solidne belki. Ich długość odpowiada ostatecznym wymiarom tarasu. Na nich z kolei układa się belki poprzeczne, czyli legary. Na tak powstałej konstrukcji można finalnie kłaść deski tarasowe.

Forma na wspornikach, obita drewnem, jest jedną z najbardziej tradycyjnych, często wykorzystywanych w ogrodach o różnym stylu. Świetnie sprawdza się w minimalistycznych ogrodach nowoczesnych, w przestrzeniach retro, historyzujących, marynistycznych, a nawet śródziemnomorskich.

Najpiękniej prezentują się na niej meble drewniane oraz plecionki rattanowej, podkreślające naturalny charakter aranżacji.

Taras i co wokół?

Sam taras stanowi dopiero podstawę dla dalszego budowania aranżacji. Warto sprawić, żeby była to przestrzeń zaciszna i odizolowana od zgiełku czy ciekawskiego wzroku sąsiadów, pozwalając na niczym nieskrępowany odpoczynek. Można postawić na nim donice z wielobarwnymi kwiatami, roślinami pnącymi lub iglakami.

Warto także zadbać o roślinność ogrodową, znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu, aby w pełni integrowała te dwie sfery, tworząc spójny i kompleksowy projekt.

Piękny taras to idealne miejsce do codziennego relaksu po dniu wypełnionym intensywnymi obowiązkami lub przestrzeń do organizacji spotkań ze znajomymi. Pozwala na przyjemne spędzanie czasu w przydomowej strefie, zapewniając komfort, wygodę i szansę na odpoczynek.

Warto zatem zaplanować go precyzyjnie, dbając o trwałe podłoże oraz wygodne meble, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z komfortu przez naprawdę długie lata.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.