Yerba mate – rodzaj herbaty, opis, właściwości, parzenie

0 223
5/5 - (5 votes)

Pochodzenie i opis Yerba Mate

Yerba mate jest powszechnie znana jako napój pobudzający, występuję również pod nazwami: herbata paragwajska, jezuicka lub misyjna. Napar przygotowywany jest z gałązek i listków Ostrokrzewu Paragwajskiego. Jest to drzewo występujące naturalnie w Paragwaju, Argentynie, Urugwaju i Brazylii, osiągające nawet 20 metrów wysokości. Jego historia jest powszechnie znana. Pierwszymi konsumentami byli Indianie, którzy spożywając liście tej rośliny stawali się bardziej pobudzeni i skoncentrowani, co było niezbędne do trudnych warunków w jakich żyli. Kolejną grupą osób, która zainteresowała się ostrokrzewem, byli jezuici. Żując liście mogli wytrzymać bez jedzenia kilka dni. To właśnie oni rozpropagowali ten rodzaj herbaty w całej Europie.

Wyjątkowy sposób suszenia herbaty oraz metoda jej zaparzania i spożywania

Proces suszenia Yerba Mate jest o tyle charakterystyczny, że wykorzystuje się do niego nie tylko listki rośliny, a całe gałęzie. Suszenie odbywa się nad ogniem lub za pomocą suszarek bębnowych. Trwa to od 10 do 24 godzin. Oczywiście dużą uwagę zwraca się na to, aby listki nie zostały nadpalone, a tym bardziej zwęglone. Dzięki takiej metodzie herbata nie traci goryczki oraz zachowuje swój naturalny, zielony odcień.

Sposób parzenia Yerba Mate różni się od parzenia zwykłych herbat. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na naczynie, w którym będziemy ją pić. Wyróżniamy naczynia drewniane, z tykwy, ceramiczne oraz guampę. Przedmiot służący do picia (odpowiednik „słomki”) nosi nazwę bombilli. Umożliwia on oddzielenie fusów herbacianych od naparu, a tym samym wygodne spożywanie. Najważniejszym etapem całego procesu parzenia jest moment zalewania suszu wodą. Absolutnie nie może być to wrzątek, ponieważ Yerba Mate straci wówczas większość swoich właściwości oraz charakterystyczny smak. To samo stanie się w przypadku zalania suszu zbyt chłodną wodą. Tak więc optymalna temperatura wody waha się w zakresie 70-80 stopni Celsjusza. Przed zalaniem herbaty, powinna ona wypełniać 2/3 naczynia. Po nasypaniu listków, należy umieścić w naczyniu bombillę, a następnie zalać całość gorącą wodą. Kolejnym krokiem jest odczekanie, aż listki wpiją wodę. Gdy do tego dojdzie, należy dolać 2-3 łyki wody. Wówczas można rozpocząć proces konsumpcji. Czynność z dolewaniem wody powtarza się do momentu, w którym liście tracą swoją barwę.

Zdrowotne właściwości Yerba Mate

Najbardziej charakterystyczną cechą Yerba Mate są jej właściwości pobudzające. Posiada ona dużą ilość teiny (odpowiednik kofeiny w kawie), która dodatkowo wchłania się w inny sposób niż kofeina. Nie powoduje bowiem uzależnienia oraz skoków kofeinowych. Napar ten zmniejsza zmęczenie fizyczne oraz psychiczne dodając dużej dawki energii, a jednocześnie nie wpływa na sen. Pobudzenie odczuwalne jest nawet do około 5 godzin po wypiciu Yerba Mate. Wśród pozostałych korzystnych właściwości znajdują się:

  • regulacja ciśnienia
  • oczyszczenie i odżywienie organizmu
  • polepszenie samopoczucia
  • zwiększanie odporności
  • poprawa przemiany materii, a w związku z tym działanie odchudzające
  • poprawa jędrności skóry
  • poprawa pracy nerek
  • działanie moczopędne

Picie herbaty Yerba Mate sprawia, że uczucie głodu znacznie się zmniejsza. W związku z tym często zalecana jest osobom na dietach. Porównując ten napar do kawy można stwierdzić, że znacznie zdrowsze jest picie herbaty. W przeciwieństwie do kawy nie zostawia nieatrakcyjnych osadów na zębach oraz nie wypłukuje z organizmu magnezu. Jedynym przeciwwskazaniem może być choroba wrzodowa oraz ciąża.

Skład chemiczny Yerba Mate

Swoje właściwości herbata ta zawdzięcza licznym składnikom bioaktywnym obecnym po zaparzeniu. Są to między innymi witaminy – głównie C i E, które mają działanie antynowotworowe oraz wpływają pozytywnie na układ krwionośny. Wśród witamin można znaleźć także witaminy A, B1, B2, PP i H. Mikroelementy takie jak mangan, cynk, krzem, chrom i miedź oraz makroelementy – magnez, fosfor i potas są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nie wszystkie z tych składników można zawsze dostarczyć z pożywieniem. W naparze obecne są również:

  • ksantyny – odpowiedzialne za pobudzanie organizmu
  • saponiny – działają przeciwzapalnie oraz wpływają na metabolizm cholesterolu; to właśnie one są odpowiedzialne za oryginalny, gorzki smak Yerby oraz za powstawanie pianki na powierzchni napoju podczas parzenia
  • polifenole – mają silne właściwości antyoksydacyjne, oznacza to że chronią przed wystąpieniem nowotworów oraz działają przeciwmutagennie

Aby powyższe związki oraz substancje nie straciły właściwości należy pamiętać, aby podczas parzenia wykorzystać wodę o odpowiedniej temperaturze.

Yerba mate
Kliknij i sprawdź ceny!

Rodzaje Yerba Mate

Wyróżnia się wiele odmian Yerba Mate, dodatkowo można zakupić wersję oryginalną bądź smakową, łagodną lub mocniejszą, a także sypaną czy w saszetkach. Wszystko zależy od upodobań kupującego. Do najczęściej spotykanych zaliczamy odmianę: Colon, La Hoja, Rosamonte, CBSe, Pipore. Colon i La Hoja to herbaty klasyczne, obie pochodzą z Argentyny. Pierwsza jest połączeniem Yerby z koprem, rumiankiem, kolendrą i miętą, natomiast druga ma łagodny, jednakże lekko cierpki smak. Wersja Rosamonte i CBSe są zdecydowanie mocniejsze, przy czym CBSe dodatkowo działa odchudzająco – często podaje się ją z dodatkiem werbeny cytrynowej czy dzikiej róży. Odmiana Pipore charakteryzuje się tym, że liście herbaty zbiera się z roślin dziko rosnących.

Połączenie tradycyjnej Yerba Mate z ziołami czy dodatkami aromatycznymi często jeszcze korzystniej wpływa na organizm, np. herbata z dodatkiem ziół czy cytrusów zwiększa odchudzanie lub przyspiesza procesy trawienne, aczkolwiek dla smakoszy tego trunku taka mieszanka stanowi istną profanację naparu. Oryginalnie należy podawać samą Yerbę, bez dodatków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.