Wyprawka dla noworodka – jak skompletować, co zawiera, ile kosztuje.
Każda kobieta spodziewająca się dziecka chce zapewnić mu jak najlepsze warunki już od samego początku. Dlatego też już kilka miesięcy przed porodem zaczyna kompletować różnego rodzaju ubranka i akcesoria dla noworodków, aranżować pokój dziecięcy, a nawet kupować jedzenie i kosmetyki dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Oprócz tego wszystkie bliskie osoby również starają się wesprzeć przyszłą matkę i dorzucają się do tak zwanej wyprawki. Co jednak kryje się pod pojęciem wyprawka dla noworodka? Co powinna ona zawierać i kiedy najlepiej zacząć ją kompletować?
Wyprawka dla noworodka – lista
Są produkty, które powinna zawierać każda wyprawka dla noworodka – bez względu na to, czy spodziewamy się chłopca, czy dziewczynki. Do podstawowych elementów wyprawki należą:
Ubranka dla noworodka
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na nowe czy też używane ubranka dla noworodka, warto zadbać o to, aby były one wykonane z naturalnych materiałów o wysokiej jakości. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, dlatego też bardzo łatwo ją podrażnić. Nawet, kiedy ubranka będą zupełnie nowe, warto je wyprać kilka razy, aby odpowiednio zmiękczyć tkaniny. Ubranka w rozmiarze 56-62 cm powinny być idealne dla nowo narodzonego dziecka. Obowiązkowo należy pomyśleć o:
- bawełnianych pajacykach,
- body, najlepiej odpinanymi między nogami dziecka,
- kaftanikach,
- koszulkach bez rękawów,
- śpioszkach,
- bawełnianych skarpetkach,
- czapeczkach,
- ciepłych bluzach.
Każdy rodzaj odzieży najlepiej zakupić w kilku (4-5) sztukach – warto pamiętać, że malutkie dzieci bardzo często trzeba przebierać. Nie ma jednak sensu kupować większej ilości odzieży, ponieważ noworodki szybko z niej wyrastają. Warto dodatkowo wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej dziecko przychodzi na świat, ponieważ odzież dla dziecka urodzonego zimą będzie na pewno inna, niż dla dziecka urodzonego latem.
Artykuły higieniczne i środki pielęgnacyjne dla noworodka
Nie obejdzie się również bez tego typu produktów. Tym razem powinniśmy zaopatrzyć się w:
- nawilżane chusteczki pielęgnacyjne,
- pieluchy – zarówno te jednorazowe, jak i tetrowe lub flanelowe,
- krem na odparzenia,
- delikatny płyn do kąpieli,
- sól fizjologiczną, najlepiej w postaci ampułek,
- miękką szczotkę z naturalnego włosia,
- patyczki do uszu i płatki kosmetyczne,
- aspirator do nosa,
- nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcówkami,
- termometr do mierzenia temperatury.
Większość z tych produktów można bez problemu zakupić w aptekach i drogeriach, stacjonarnie lub przez internet.
Akcesoria do karmienia
Bez względu na to, czy planujemy karmić dziecko własnym pokarmem, czy też mlekiem modyfikowanym, warto odpowiednio się do karmienia przygotować, ponieważ tego nie unikniemy. Przydatne będą między innymi:
- wkładki laktacyjne do biustonosza,
- minimum dwie butelki dla noworodków wraz ze smoczkami,
- pojemniczki do przechowywania pokarmu,
- szczotka do butelek,
- laktator (opcjonalnie).
Meble i akcesoria do spania
Od samego początku warto zadbać o wygodne łóżeczko dla dziecka. Nie należy przyzwyczajać malucha do spania w wózku. Do łóżeczka oczywiście należy dokupić materac, śpiworek oraz pościel dla niemowlaka, najlepiej taką z czystej, 100% bawełny. Przydatne będą również miękkie i ciepłe kocyki.
Wózek dziecięcy
Wybór wózka najczęściej zajmuje najwięcej czasu. Producenci prześcigają się bowiem w pomysłach, aby wózek był jak najlżejszy, a jednocześnie stabilny i bezpieczny. Nie trzeba kupować najdroższego i najlepiej wyposażonego wózka, warto jednak zadbać o to, aby miał on parasolkę, osłonę przeciwdeszczową oraz siatkę chroniącą przed owadami. Do wózka oczywiście należy dokupić poduszkę oraz śpiworek dla noworodka. Świeżo upieczonej mamie na pewno przyda się też duża torba, w której pomieści wszelkie akcesoria dla dziecka.
Dodatkowe elementy wyprawki
Oprócz wspomnianych wyżej produktów można zdecydować się także na zakup dodatkowych rzeczy, które na pewno okażą się przydatne, choć nie są niezbędne. Mogą być to elementy takie jak:
- chusta do noszenia niemowląt – chusty takie stały się w ostatnich latach bardzo popularne,
- elektroniczna niania,
- fotelik samochodowy – jeśli zamierzamy przewozić dziecko autem jest obowiązkowy,
- huśtawka dla dziecka,
- przewijak,
- wanienka dla niemowląt,
- lampka nocna dla dzieci,
- monitor oddechu,
- poduszka – rogal do karmienia piersią,
- specjalny proszek do prania niemowlęcych ubranek.
Wyprawka do szpitala
Przy temacie wyprawek, warto również wspomnieć o wyprawce do szpitala, która tak naprawdę powinna czekać spakowana w torbie na moment, kiedy rozpocznie się poród i przyszła mama pojedzie na salę porodową. W takiej wyprawce powinny znaleźć się rzeczy zarówno dla mamy, takie jak piżama lub koszula nocna do karmienia, klapki pod prysznic, artykuły higieniczne, podpaski poporodowe, biustonosz do karmienia, szlafrok, ręczniki, jak i rzeczy dla nowo narodzonego dziecka, w tym pieluszki, kocyk, chusteczki nawilżane, pajacyki, butelka ze smoczkiem.
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?
Wyprawkę dla noworodka warto zacząć kompletować jak najwcześniej. Wtedy na spokojnie będziemy mogli się zastanowić, co nam się przyda, a co niekoniecznie, co można odkupić od kogoś, a co koniecznie trzeba kupić w sklepie. Będziemy mieli również czas, żeby porównać ceny oferowane przez różne sklepy i producentów. Najpóźniej wyprawkę należy zacząć kompletować w siódmym miesiącu ciąży – tak, aby być przygotowanym na możliwe wcześniejsze przyjście malucha na świat. Koniecznie musi też zostać spakowana wspomniana wcześniej wyprawka do szpitala – zarówno dla mamy, jak i dla noworodka. Jeśli w związku z przyjściem na świat dziecka zaplanowaliśmy drobny remont lub przemeblowanie pokoju, warto zadbać o to, aby wszystkie prace zakończyły się jeszcze przed pojawieniem się noworodka, aby uniknąć później niepotrzebnego stresu.
Dzisiaj kompletowanie wyprawki dla noworodka jest dużo łatwiejsze niż kiedyś – nie tylko ze względu na dużo większy wybór produktów, ale również dzięki temu, że można wygodnie zrobić takie zakupy przez internet. Jest to bardzo wygodne, ponieważ ciężarna przyszła mama bardzo często nie ma siły i ochoty na bieganie po sklepach w centrum miasta, a tym bardziej – dźwiganie zakupów.
Wyprawka dla noworodka
Kliknij i sprawdź ceny!
Wyprawka dla noworodka – ile kosztuje?
Koszt wyprawki dla noworodka może być naprawdę zróżnicowany i zależy on od wielu czynników. Nie tylko od ilości zakupionych rzeczy, ale również producentów, na których rzeczy się zdecydowaliśmy, a także od tego, czy wszystkie elementy wyprawki były nowe, czy też używane. Bardzo często bowiem można kupić lub nawet dostać używane ubranka dla małych dzieci od innych matek, których pociechy już wyrosły z takiej odzieży. Szacunkowo koszt wyprawki może wahać się między tysiącem, a nawet kilkunastoma tysiącami złotych. Jeśli wyprawka dla niemowlaka przerasta nas finansowo, warto postarać się jej najdroższe elementy, czyli na przykład wózek oraz łóżeczko – odkupić od kogoś. Nawet, jeśli nie znamy nikogo takiego, w internecie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń wstawianych przez matki, których dzieci mają już kilka lat.