Wypadanie włosów – przyczyny, konsekwencje i sposoby leczenia
Nadmierne wypadanie włosów to problem, który równie często dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Jakie są przyczyny niniejszego zjawiska i jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Stan oraz gęstość włosów często mogą być odzwierciedleniem ogólnej kondycji naszego stanu zdrowia. Nieodpowiednia dieta, nadmierny stres, a nawet palenie papierosów, wszystko to może stanowić przyczynę utraty włosów. W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad, dzięki którym dowiesz się jak przy pomocy domowych sposobów pozbyć się tego dręczącego problemu.
Wypadanie włosów – przyczyny
Za zjawisko nadmiernej utraty włosów odpowiedzialnych może być szereg czynników, wśród których możemy wyróżnić zarówno te pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Przyczyny zewnętrzne
Wśród czynników zewnętrznych odpowiedzialnych za nadmierne wypadanie włosów możemy wyróżnić:
- Narażanie włosów na działanie szkodliwych substancji chemicznych, na przykład: częste farbowanie włosów;
- Narażanie włosów na działanie wysokiej temperatury, na przykład: częste suszenie włosów lub prostowanie ich;
- Niewłaściwą pielęgnacje włosów, na przykład: częste mycie włosów nieodpowiednimi kosmetykami, częste upinanie włosów w wyskoki kucyk, tapirowanie oraz korzystanie z nadmiernej ilości lakieru i/lub gumy do włosów;
- Stosowanie nieodpowiedniej diety, na przykład: spożywanie nadmiernych ilości cukru oraz pokarmów typu Fast-food;
- Stosowanie szkodliwych dla zdrowia używek, na przykład: palenie papierosów lub nadmierne spożywanie alkoholu;
- Stosowanie specyficznych form leczenia, na przykład chemioterapii lub terapii sterydowej;
- Nadmierne narażenie na stres, na przykład: konflikty w pracy lub niepowodzenia w życiu rodzinnym.
Przyczyny wewnętrzne
Wśród czynników wewnętrznych odpowiedzialnych za nadmierne wypadanie włosów możemy wyróżnić:
- Zaburzenia hormonalne, na przykład: choroby tarczycy (w tym chorobę Hashimoto) lub zespół policystycznych jajników;
- Niedobór witamin wywołany nieodpowiednią dietą, anemią, lub specyficznymi zaburzeniami odżywiania (w tym anoreksją lub bulimią);
- Choroby grzybicze skóry, w tym: grzybicę skóry owłosionej głowy i/lub łojotokowe zapalenie skóry głowy;
- Choroby autoimmunologiczne, w tym toczeń rumieniowaty układowy, lub łysienie plackowate;
- Choroby dziedziczne, w tym łysienie androgenowe stanowiące jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty włosów u mężczyzn;
- Zaburzenia układu immunologicznego, w tym częste przeziębienia oraz choroby zapalne wywołujące trwałe osłabienie organizmu;
- Zaburzenia psychiczne, na przykład: depresję oraz trichotiolomanię (zaburzenie polegające się na nieświadomym wyrywaniu sobie włosów);
- Ciężkie zatrucie organizmu, na przykład: wywołane metalami ciężkimi (takimi jak: rtęć, tal, arsen).
Wypadanie włosów – konsekwencje psychologiczne
Mimo, iż problem nadmiernej utraty włosów często stanowi wyraz zaburzeń somatycznych, może on również wpływać na poczucie naszego dobrostanu psychicznego. Rzadkie i wypadające włosy przyczyniają się do wywoływania licznych kompleksów, które skutkują obniżeniem poczucia własnej wartości zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ponadto, niniejsze zjawisko może wpływać na problemy ze znalezieniem swojego potencjalnego partnera życiowego. Tak samo jak wzrost, tak i gęstość włosów stanowią ważny wyznacznik naszej atrakcyjności. Na portalach randkowych, to właśnie te dwa czynniki są głównym kryterium doboru zarówno potencjalnego partnera, jak i partnerki. Łysienie oraz nadmierna utrata włosów w niektórych przypadkach mogą odpowiedzialne być nawet za rozwój zaburzeń depresyjnych, co z kolei doprowadzić może do wycofania się jednostki z uczestnictwa w życiu społecznym. Dlatego też, tak ważne jest podejmowanie szybkich i skutecznych działań mających na celu poprawę kondycji i gęstości naszych włosów.
Szampon hamujący wypadanie włosów
Kliknij i sprawdź ceny!
Wypadanie włosów – domowe sposoby walki
Chociaż w niektórych przypadkach nadmierne wypadanie włosów wymaga konsultacji w gabinecie specjalistycznym, w większości niniejszy problem stanowi wynik nieodpowiedniej pielęgnacji włosów. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie kilku skutecznych sposobów, dzięki którym przywrócisz swoim włosom ich cenną gęstość i blask.
Domowe maseczki
Domowe maseczki z ziół i znanych nam dobrze produktów kuchennych są znanymi sposobami na wzmocnienie struktury włosów. Wśród najskuteczniejszych z nich możemy wyróżnić:
- Maseczkę z jajek – dzięki której możliwe jest nie tylko przywrócenie gęstości włosów, ale również ich prawidłowej struktury. W celu przygotowania niniejszej maseczki potrzebujesz wyłącznie 2 dobrze ubitych jajek. Następnie nanieś miksturę na całą długość włosów i pozostaw ją na około 30 minut. Na końcu spłucz dokładnie włosy i umyj je przy pomocy ulubionego szamponu;
- Maseczkę z awokado i banana – dzięki której możliwe jest nadanie włosom niezwykłej objętości oraz poprawienie ich nawilżenia. W celu przygotowania niniejszej maseczki potrzebne Ci będą: 1 rozgniecione awokado, 1 rozgnieciony banana oraz łyżeczka oliwy z oliwek. Następnie nanieś miksturę na całą długość włosów i pozostaw ją na około 30 minut. Na końcu spłucz głowę i umyj ją ulubionym szamponem.
Napary ziołowe
Lecznicza moc ziół znana jest nam od wieków. Jednak czy wiedziałeś, że napar ze skrzypu polnego lub pokrzywy może pomóc Ci w walce z problemem nadmiernie wypadających włosów?
- Napar ze skrzypu polnego: posiada niezwykłe właściwości, które wpływają nie tylko na poprawę kondycji naszych włosów, poprzez ich stymulację do odrastania oraz wzmocnienie cebulek, ale również może okazać się pomocny w walce z przewlekłym łupieżem.
- Napar z pokrzywy polnej: odpowiedzialny jest za uzupełnienie niedoborów żelaza, a tym samym wzmocnienie struktury włosa. Ponadto, codzienne picie niniejszej mikstury przyspiesza procesy wzrostu i regeneracji włosa.
Dieta
Kolejnym czynnikiem, który posiada kluczowe znaczenie dla wyglądu i kondycji naszych włosów jest bogata w witaminy i minerały dieta. Wśród produktów, które należy wprowadzić do swojej diety możemy wyróżnić:
- Produkty zawierające witaminę B2, w tym: drożdże, brokuły, fasolę, jajka oraz biały ser;
- Produkty zawierające witaminę B3, w tym: otręby pszenne, mięso czerwony, ryby oraz orzeszki ziemne;
- Produkty zawierające witaminę B5, w tym: grzyby oraz soję;
- Produkty zawierające witaminę B8, w tym: kalafior, wątróbkę oraz mąkę sojową;
- Produkty zawierające żelazo, w tym: pietruszkę, rośliny strączkowe oraz zboża;
- Produkty zawierające cynk, w tym: kaszę gryczaną, sery podpuszczkowe oraz orzechy;
- Produkty zawierające selen, w tym: kurkumę oraz ryby morskie.
Wypadanie włosów – zabiegi medycyny estetycznej
W leczeniu nadmiernej utraty włosów w ostatnich latach niezwykle ważne miejsce zajmują zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki nim możliwe jest nie tylko zminimalizowanie niniejszego problemu, ale również skuteczne zagęszczenie włosów. Wśród najpopularniejszych metod możemy wyróżnić:
- Laseroterapię – dzięki której możliwe jest dotarcie w głąb skóry głowy, a tym samym skuteczne pobudzenie cebulek włosów do ich regeneracji;
- Mezoterapię igłową – dzięki której możliwe jest podanie w głąb skóry niezbędnych składników odżywczych przyczyniających się nie tylko do zagęszczenia struktury włosa, ale również do przyspieszenia jego wzrostu.
Medycyna estetyczna znalazła również rozwiązanie dla osób, które doświadczają problemu łysienia. Obecnie w większości klinik dostępne są zabiegi przeszczepu włosów, dzięki którym możliwe jest odzyskanie mocnej i gęstej czupryny.
Wypadanie włosów – profilaktyka
Jeśli chcesz uniknąć powyższego problemu z wypadaniem włosów powinieneś skorzystać z kilku poniższych wskazówek:
- unikaj częstego suszenia i stylizacji włosów przy pomocy wysokiej temperatury;
- pielęgnuj skórę włosów przy pomocy delikatnych środków;
- staraj się unikać częstego stresu;
- zrezygnuj z używek, a przede wszystkim z palenia papierosów;
- uzupełnij swój jadłospis o produkty bogate w witaminy i minerały.