Jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną?

0 192
5/5 - (4 votes)

W dzisiejszych czasach dbanie o zęby staje się coraz prostsze. Odkąd pojawiły się szczoteczki elektryczne higiena jamy ustnej weszła na nowy poziom – lecz technologie soniczne jeszcze bardziej podwyższyły poprzeczkę… Czy rzeczywiście warto korzystać z tych nowinek technologicznych? Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę soniczną i nie przepłacić?

Nie taka nowa historia

Tak naprawdę pierwsze szczoteczki soniczne zaczęły pojawiać się w 1987 roku. Wynaleziono je w Ameryce, z myślą o poprawie standardów dbania o higienę jamy ustnej. Już pięć lat później zaczęły być produkowane na skalę światową – w Polsce jednak mówi się o nich od stosunkowo niedawna. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych propozycji szczoteczek różnych marek, prezentujących różne półki cenowe. Nic dziwnego, że klienci mogą czuć się zagubieni! Aby dokonać właściwego wyboru warto bliżej przyjrzeć się cechom tego produktu i zrozumieć zasady jego działania. Warto też uświadomić sobie tło historyczne, które pozwoliło na tak szybki rozwój technologii rynku stomatologicznego. Prawdą jest, że ludzie są coraz bardziej zabiegani i coraz chętniej wyręczają się pomocą podobnych urządzeń. Kolejną kwestią jest dążenie do perfekcji. Każdy marzy o hollywoodzkim uśmiechu…

Ogólna charakterystyka

Parametrem charakteryzującym jakość szczoteczek do mycia zębów jest prędkość wykonywanych przez nią ruchów. Im szybciej, im więcej – tym bardziej oczyszcza się szkliwo i usuwa przebarwienia. W przypadku szczoteczek sonicznych mówimy o prędkości aż 31000 ruchów w typie pulsacyjnym na minutę! Dla porównania, technologie elektryczne nie przekraczają liczby 10000 ruchów. Jeszcze słabiej wypadają w tym zestawieniu tradycyjne szczoteczki manualne. Ważny jest też sposób mycia i bezpieczeństwo. Szczoteczki soniczne posiadają certyfikat amerykańskiej kontroli jakości i zostały entuzjastycznie przyjęte przez stomatologów z całego świata. Nadają się bowiem do mycia nawet szczególnie wrażliwych zębów i widocznie zmniejszają ryzyko powstawania próchnicy. Mimo swojej zawrotnej prędkości zachowują delikatność i właściwie nie da się zrobić sobie nimi krzywdy. Ponadto szczotkowanie jest proste, szybkie i intuicyjne.

Rodzaje potrzeb i konsultacje stomatologiczne

Zastanawiając się jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną, trzeba pamiętać, że każda jama ustna jest inna. Ludzie mają różne problemy z zębami. Jedni posiadają silniejsze, a inni słabsze szkliwo. Dochodzą do tego jeszcze takie kwestie jak nadwrażliwość bądź krwawiące dziąsła. Zawsze warto porozmawiać z dentystą o właściwej higienie swoich zębów i spytać na co należy zwracać uwagę. Choć szczoteczki soniczne nadają się do każdego rodzaju problemów, konieczny będzie wybór właściwej końcówki i pasty do zębów. Przy tak kompleksowym przygotowaniu higiena jamy ustnej z pewnością będzie perfekcyjna! Konsultacja ze stomatologiem pomaga też uświadomić sobie jak ogromną rolę odgrywa profilaktyka i jak można ją poprawić. Jest kilka przypadków, w których dentyści szczególnie polecają technologie soniczne. Chodzi tutaj o:

  1. Dzieci – mali pacjenci bywają niecierpliwi i nieraz nie mogą skupić się na właściwym szczotkowaniu zębów. Te dwie minuty to dla nich prawdziwa wieczność! Tymczasem produkty soniczne nadają zwyczajnym czynnościom higienicznym ciekawych barw. Kupując szczoteczkę dla dziecka trzeba zadbać o jej stronę wizualną. Przydatną funkcją jest też automatyczne sygnalizowanie, że pora przejść do kolejnej partii zębów i wyłączanie szczotki dopiero po upływie należnych dwóch minut.
  2. Osoby o szczególnej podatności na próchnicę – w tym przypadku ogromne znaczenie ma dokładność szczoteczek sonicznych, które docierają nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Przestrzenie międzyzębowe, tylne rejony jamy ustnej… Każdy fragment zostanie gruntownie oczyszczony, co minimalizuje ryzyko erozji i utrzymywania się szkodliwych kwasów i bakterii. Niestety zwyczajne szczotki nie są w stanie tego zapewnić.
  3. Osoby niepełnosprawne – jeśli pacjent nie ma odpowiednio sprawnych dłoni, tradycyjne szczoteczki nie spełniają swojej funkcji. Dużym ułatwieniem jest tutaj stosowanie komfortowej technologii sonicznej.
  4. Osoby noszące aparaty ortodontyczne – pielęgnacja zębów leczonych ortodontycznie jest bardzo wymagająca. Szczoteczki soniczne delikatnie oczyszczają szkliwo, nie uszkadzają aparatu i co ważne, nie dopuszczają do utrzymywania się bakterii w jego zakamarkach.
  5. Perfekcjoniści – aby czuć idealną czystość i skutecznie walczyć o bielsze zęby, z pewnością przydają się bardziej zaawansowane narzędzia higieniczne. Właśnie takie jak szczotki soniczne.

Jak widać, każdy przypadek nieco się od siebie różni. W czasie zakupów należy o tym pamiętać i przemyśleć swoje indywidualne potrzeby.

Szczoteczki soniczne
Kliknij TUTAJ!

Ekonomiczne zakupy

Na rynku dostępne są mniej i bardziej luksusowe produkty. Myśląc o tym jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną, najlepiej od razu określić granice swojego budżetu. Droższe szczoteczki kuszą eleganckimi akcesoriami, wyjątkowym wyglądem i wielością funkcji. Często jednak okazuje się, że nie wszystkie funkcje są niezbędne i w praktyce korzysta się z podstawowych trybów. To dobra wiadomość dla osób szukających oszczędności. Producenci stosują różne triki, by skusić klientów, lecz warto przyglądać się temu świadomie. Trzeba zorientować się w cenach i rodzajach końcówek. Niekiedy droższe modele posiadają końcówki kompatybilne z tańszymi szczoteczkami i można mieć wysoką jakość za rozsądniejszą cenę.

Czy warto zwracać uwagę na producenta? Za marką zazwyczaj podąża jakość i pewność, że produkt został przetestowany przez szerokie grupy klientów. Zawsze przydatny jest też internetowy reaserch i sprawdzenie co użytkownicy mówią o różnych modelach szczoteczek. Dużą szansą dla oszczędnych jest polowanie na promocje i porównywanie cen w różnych sklepach. Często są bardzo zróżnicowane. Dobre szczoteczki zawsze objęte są gwarancją – powinno się również sprawdzić wytrzymałość ich baterii i czas użytkowania bez ładowania. To ważny parametr, który wpływa na komfort użytkowania produktu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.