Wszywka alkoholowa Toruń to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu

0 88
Rate this post

Niekontrolowane spożywanie alkoholu, które doprowadza do uzależnienia od niego, jest obecnie coraz poważniejszym problemem na całym świecie. Ogólna dostępność różnego rodzaju trunków oraz fakt, że alkohol akceptowany jest w praktycznie każdej kulturze, sprawiają, że tak łatwo nam po niego sięgać, nie myśląc o ewentualnych konsekwencjach. Alkohol spożywają coraz młodsze osoby, co przekłada się na ich przyszłość, a także zwiększa w dorosłym życiu ryzyko zachorowania na chorobę alkoholową.

Alkoholizm to ciężkie schorzenie, a statystyki pokazują, że w porównaniu do badań sprzed lat, spożywamy coraz większe ilości etanolu. Porównując, w roku 2005 było to około 8 litrów alkoholu spożywanego średnio w ciągu roku na jedną osobę, a w roku 2020 wartość ta wzrosła już do prawie 10 litrów! Leczenie choroby alkoholowej wymaga poświęcenia wiele czasu oraz energii. Na chorobie cierpi nie tylko sam chory, ale również jego najbliżsi, dlatego tak ważne jest, by podjąć się leczenia odwykowego. Samodzielne próby zaprzestania picia, gdy choroba jest już zaawansowana nie mają żadnego sensu, gdyż alkoholizm to nie tylko niepohamowana chęć picia, ale również wiele tematów do przepracowania z psychoterapeutą, których chory nie pokona samodzielnie w domu.

Jedną z metod, która skutecznie pomaga w leczeniu choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa Toruń. Jej działanie wykorzystywane jest już od wielu lat, a jej popularność nie słabnie. Na czym polega działanie wszywki alkoholowej? Jak długo działa oraz jak wygląda zabieg jej wszycia?

Esperal – co to jest?

Esperal to dawna nazwa substancji czynnej, która zawarta jest w tabletkach wszywki alkoholowej. Obecnie substancja nosi nazwę Disulfiram, lecz jej skład i działanie pozostaje dokładnie identycznie jak w przypadku Esperalu.

Zabieg wszywki alkoholowej w wykonywany w naszym gabinecie w Toruniu to gwarancja najwyżej jakości oraz pewność, że tabletki są oryginalne, co możemy potwierdzić certyfikatem oryginalności od producenta. Dzięki temu każda osoba, która zdecyduje się na zabieg ma pewność, że tabletki będą działały prawidłowo i nie stworzą zagrożenia dla jego zdrowia oraz życia, jeżeli będzie przestrzegał abstynencji. Co jeszcze poza Disulfiramem wchodzi w skład tabletek wszywki? Są to między innymi takie substancje jak chlorek sodu, mannitol, a także makrogol. Jeżeli pacjent ma uczulenie na jakikolwiek składnik tabletek, niestety nie będzie możliwe umieszczenie ich w jego ciele, dla jego bezpieczeństwa i zachowania zdrowia.

Esperal to jedna z metod, które pomagają w wyjściu z uzależnienia alkoholowego. Dzięki wszyciu wszywki alkoholowej, alkoholik musi przestrzegać abstynencji, gdyż w innym wypadku będzie musiał mierzyć się z nieprzyjemnymi objawami przypominającymi zatrucie alkoholowe. Takie działanie kwalifikuje wszywkę Esperal do metod awersyjnych, czyli takich, które zniechęcają do spożywania substancji, w tym przypadku do alkoholu etylowego.

Esperal – sposób podania i dawkowanie

Wszywka alkoholowa Toruń ma postać tabletek z substancją czynną, które umieszcza się w ciele pacjenta uzależnionego od alkoholu. Ilość tabletek ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależna jest od jego wagi, stanu zdrowia oraz stopnia uzależnienia od alkoholu. Ustaloną ilość leku umieszcza się podskórnie na pośladku lub w okolicy łopatki, po ówczesnym nacięciu skóry sterylnym skalpelem. Po umieszczeniu tabletek wszywki, rana zaszywana jest szwami rozpuszczalnymi lub nierozpuszczalnymi (decyzja należy do pacjenta), a na szwy zakładany jest opatrunek. Cały zabieg nie trwa dłużej niż niecałą godzinę, a pacjent po jego wykonaniu może wrócić do swojego domu.

Na rynku dostępna jest również inna forma tabletek z Disulfiramem, taka którą należy przyjmować doustnie. Nosi ona nazwę Anticol, lecz nie cieszy się zbyt dużą popularnością, głównie ze względu na fakt codziennego przyjmowania doustnych dawek. Takie działanie może spowodować, że osoba uzależniona celowo lub z roztargnienia zapomni przyjąć tabletki, dzięki czemu będzie mogła napić się alkoholu bez odczuwania nieprzyjemnych konsekwencji.

W naszym gabinecie w Toruniu oferujemy zabieg wszycia wszywki alkoholowej, gdyż wiemy, że jest on bardzo skuteczny i pomaga w leczeniu alkoholizmu o wiele lepiej niż przyjmowanie leku doustnie. Wszywka działa nieustająco od 8 do aż 12 miesięcy, dzięki czemu pacjent ma czas na przygotowanie się do leczenia odwykowego, a także na zmianę swoich nawyków na nowe i zdrowsze dla niego.

Esperal – jak działa wszywka alkoholowa?

Działanie wszywki alkoholowej podyktowane jest substancją zawartą w jej tabletkach, czyli w Disulfiramie. Disulfiram odpowiada za blokowanie prawidłowego metabolizmu alkoholu etylowego we krwi osoby uzależnionej, co z kolei powoduje wystąpienie nieprzyjemnych przeżyć porównywalnych do zatrucia alkoholowego. Takie działanie pozwala skutecznie odstraszyć alkoholika od spożycia kolejnej dawki alkoholu, a co za tym idzie, zachowuje on trzeźwość, tak pożądaną przy wychodzeniu z choroby alkoholowej. Co odczuwa osoba uzależniona, która zdecydowała się na terapię Esperalem i złamała zakaz spożywania etanolu?

Po wypiciu alkoholu u osoby uzależnionej wystąpią następujące objawy:

  1. silny ból głowy;
  2. nudności, bóle brzucha oraz wymioty;
  3. skoki ciśnienia tętniczego;
  4. zaczerwienienie twarzy oraz nadmierne pocenie się;
  5. kołatanie serca;
  6. biegunka;
  7. stany lękowe oraz niepokój;
  8. ogólne osłabienie organizmu oraz nastroju.

Powyższe objawy związane są ze spożyciem niewielkiej ilości alkoholu etylowego, pojawiają się po około kwadransie od spożycia oraz otrzymują się za każdym razem przez kilka godzin. Jeżeli osoba uzależniona napije się większej ilości alkoholu etylowego w trakcie trwania terapii wszywką, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń nerek czy wątroby, do utraty wzroku, może wystąpić zawał serca, zapaść, a w skrajnych przypadkach osoba ta może stracić nawet życie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie abstynencji w trakcie działania wszywki alkoholowej.

Esperal – interakcje z innymi lekami

Disulfiram znajdujący się w tabletkach wszywki może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, a także zaostrzać objawy części schorzeń, dlatego tak ważne jest, by w trakcie wywiadu medycznego przed zabiegiem nie zatajać żadnych informacji na temat swojego zdrowia. Jeżeli przyjmujesz jakikolwiek z poniższych leków, koniecznie poinformuj o tym lekarza, gdyż w przeciwnym przypadku możesz zagrozić swojemu zdrowiu, a nawet życiu!

  1. leki przeciwzakrzepowe;
  2. antypiryna;
  3. fenytoina;
  4. diazepam;
  5. izioniazyd;
  6. chlordiazepoksyd.

Esperal – przeciwwskazania

Wszycie wszywki alkoholowej jest zabiegiem chirurgicznym, a więc ingerencją w ciele ludzkim, więc przed jego przeprowadzeniem wymagana jest konsultacja medyczna, która ma na celu wykrycie lub wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Poniżej lista najczęstszych przeciwwskazań, które wykluczają z zabiegu wszycia wszywki Esperal:

  1. ciąża oraz okres karmienia piersią;
  2. nadwrażliwość na Disulfiram lub inny składnik tabletek;
  3. zaburzenia natury psychicznej, głównie psychozy oraz stany depresyjne;
  4. choroby układu nerwowego, choroby serca, nerek, wątroby;
  5. cukrzyca, padaczka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.