Wszywka alkoholowa Poznań stosowana jest w leczeniu alkoholizmu
Uzależnienie od alkoholu to choroba, która stanowi zagrożenie dla zdrowia a także życia osoby uzależnionej. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o alkohol oraz inne używki, dlatego coraz większa liczba osób zaczyna popadać w uzależnienia. Uzależnić można się również od leków czy śmieciowego jedzenia, ale także od różnych czynności, na przykład pracy, seksu, zakupów czy uprawiania sportu. Niezależnie od tego co jest przedmiotem uzależnienia, należy je leczyć, gdyż pozostawione samo sobie jest niebezpieczne nie tylko dla samego uzależnionego, ale również dla jego najbliższego otoczenia.
W przypadku choroby alkoholowej kluczowe jest kompleksowe podejście do leczenia, w którym zawarte będą zarówno metody farmakologiczne, jak i te oparte na szeroko pojętej psychoterapii. Bardzo ważne jest to, by sam uzależniony zdawał sobie sprawę z tego, że ma problem i by chciał poszukać pomocy. Bez odpowiedniej motywacji oraz chęci zmiany swojego życia, nawet najlepsi specjaliści nie będą w stanie pomóc alkoholikowi, który po zakończonym leczeniu szybko wróci do picia lub przerwie leczenie w trakcie jego trwania na rzecz picia alkoholu.
Wśród najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod farmakologicznych zaliczyć możemy wszywkę alkoholową Esperal Poznań oraz odtruwanie alkoholowego. Odtruwanie pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego, na wypłukanie toksyn alkoholowych z organizmu oraz na uzupełnienie wszelkich niedoborów witamin czy minerałów spowodowanych długotrwałym piciem. Wszywka alkoholowa pozwala z kolei na zachowanie trzeźwości oraz na podjęcie dalszego leczenia odwykowego.
Czym jest Esperal?
Wszywka alkoholowa Poznań potocznie nazywana również Esperalem jest jedną z metod wspomagających wychodzenie z nałogu alkoholowego. Zaliczamy ją do metod awersyjnych, czyli to takich, których działanie powoduje, że osoba uzależniona zaczyna odczuwać wstręt do alkoholu i przestaje do niego sięgać.
Dlaczego na wszywkę alkoholową mówi się Esperal? W przeszłości substancja czynna odpowiedzialna za działanie tabletek wszywki nosiła nazwę Esperal. Obecnie lek produkowany jest pod inną nazwą – Disulfiram – jednak jego skład i działanie nie uległy zmianie. Nazwa Esperal tak mocno zakorzeniła się w społeczeństwie, że do dziś używa się tej nazwy z myślą o wszywce alkoholowej wykorzystywanej w leczeniu alkoholizmu.
Jak działa wszywka alkoholowa? Po umieszczeniu tabletek z substancją czynną Disulfiram w ciele osoby uzależnionej, obowiązuje ją bezwzględna abstynencja. Złamanie jej i spożycie choć znikomej ilości alkoholu etylowego, wywołuje reakcję disulfiramową, a więc taką, która blokuje prawidłowe działanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu etylowego w krwi. Konsekwencją tej blokady jest wywołanie wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych, które pozostają z alkoholikiem przez kilka godzin! Takie działanie powoduje, że osoba uzależniona następnym razem nie będzie chciała sięgnąć po alkohol, ze względu na chęć uniknięcia objawów ubocznych po jego spożyciu.
Co dokładnie oznacza termin „wszywka alkoholowa”?
Warto wiedzieć, że termin wszywka alkoholowa dotyczy zabiegu umieszczenia tabletek z substancją czynną w ciele osoby uzależnionej. Zabieg ten przeprowadza chirurg i trwa to około 30 minut. Tabletki umieszczone głęboko pod skórą działają około 8-12 miesięcy. Zabieg kończy założenie szwów, a więc zaszycie powstałego nacięcia i właśnie od tej czynności wzięła się nazwa wszywka alkoholowa oraz potocznie używany zwrot, że ktoś „się zaszył”.
Poniżej przedstawiamy opis przebiegu umieszczenia wszywki alkoholowej w ciele osoby uzależnionej.
W jaki sposób odbywa się zabieg implantacji Esperalu?
Zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej w ciele pacjenta jest całkowicie bezpieczny i komfortowy dla niego, jeżeli przeprowadzony zostanie w odpowiednich warunkach. Jednym z miejsc, do którego warto wybrać się na zabieg wszycia Esperalu jest nasz gabinet https://esperalpoznan.pl/. Stawiamy na pełen profesjonalizm, a lekarze, którzy z nami współpracują to tylko wykwalifikowani specjaliści, dbający o przestrzeganie procedur oraz etyki lekarskiej. Podchodzimy do pacjentów z dużą empatią i zrozumieniem, wiemy, że alkoholizm to choroba, którą należy wyleczyć i dajemy z siebie wszystko, by wesprzeć naszych pacjentów w tej trudnej drodze do zdrowia. Nie oceniamy, nie moralizujemy, przekazujemy rzetelną wiedzę na temat wszywki oraz przekazujemy wszystkie niezbędne informacje na temat zachowania po umieszczeniu Disulfiramu w ciele. Jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej Esperal Poznań?
Na początku należy umówić się na wizytę lekarską, podczas której lekarz zbierze wywiad medyczny z pacjentem. Pytania dotyczyć będą jego stanu zdrowia, przebytych operacji, przyjmowanych leków, a także jego choroby alkoholowej. Dzięki zdobytej wiedzy, lekarz będzie w stanie ocenić jak silne jest uzależnienie od alkoholu oraz czy nie występują żadne przeciwwskazania do wszycia wszywki. Jeżeli nie ma takowych, wyznaczany jest termin zabiegu oraz ustalana jest dokładna dawka leku, który zostanie umieszczony w ciele pacjenta. Dawkę leku ustala się indywidualnie dla każdej osoby i zależy ona od wagi pacjenta, od jego stanu zdrowia oraz od siły uzależnienia.
Przed rozpoczęciem implatacji wszywki, pacjent zostaje szczegółowo poinformowany o przebiegu zabiegu oraz o konsekwencjach spożycia alkoholu w trakcie trwania terapii. Zostają również podpisane odpowiednie dokumenty, gdyż zabieg wszycia wszywki nie może zostać przeprowadzony bez podpisania zgody przez pacjenta.
Po podpisaniu zgody lekarz chirurg może rozpocząć zabieg. W pierwszej kolejności pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, by nie odczuwał on żadnego bólu w trakcie trwania procedury medycznej. Wszywkę umieszcza się na pośladku lub w okolicy łopatki, dlatego w jednym z tych miejsc lekarz poda znieczulenie. Gdy zacznie ono już działać, lekarz ostrym i sterylnym skalpelem nacina skórę w odpowiednim miejscy po to, aby w nacięciu umieścić odpowiednią ilość tabletek z Disulfiramem. Tabletki umieszczane są dość głęboko, zaraz koło mięśnia, ze względu na wygodę pacjenta oraz fakt, by nie mógł on samodzielnie wyjąć tabletek, co zdarzało się, gdy umieszczane były płycej.
Zabieg kończy założenie szwów na nacięcie, w zależności od decyzji podjętej przez pacjenta – rozpuszczalnym lub nierozpuszczalnych. Na zaszytą ranę zakładany jest również jałowy opatrunek. W przypadku wyboru szwów, które nie rozpuszczą się samoistnie, należy umówić się na wizytę kontrolną, podczas której chirurg usunie szwy.
Zabieg nie jest skomplikowany i nie wymaga pozostawienia pacjenta na obserwacji, a więc może on udać się do domu jeszcze tego samego dnia. Od tego momentu obowiązuje go całkowita abstynencja, która dotyczy nie tylko alkoholu samego w sobie, ale również wszelkich produktów spożywczych, które zawierają alkohol oraz wszystkich innych produktów aplikowanych na skórę, które w swoim składzie mają etanol. Wszywka umieszczona podskórnie działa przez okres od 8 do nawet 12 miesięcy.