Wszywka alkoholowa Kraków wspomaga leczenie alkoholizmu
Spożywanie alkoholu towarzyszy nam praktycznie przez całe nasze życie Już w dzieciństwie przyglądamy się, jak dorośli wznoszą toast, piją piwo na grillu czy lampkę wina do kolacji. Alkohol jest dla nas czymś powszechnym i często nie widzimy niczego złego w jego spożywaniu. Jest to niestety błędne i zgubne podejście, gdyż alkohol to trucizna dla naszego organizmu. Nadmierne jego spożywanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, wyniszcza skórę, a także zmienia połączenia nerwowe, co powoduje zmiany w zachowaniu. Uzależnienie od alkoholu to poważne schorzenie, które należy leczyć, gdyż osoba uzależniona pozostawiona sama sobie może nawet stracić życie.
Całościowe leczenie odwykowe składa się z wielu elementów, wśród których wyróżnić możemy metody farmakologiczne oraz terapeutyczne. Wśród tych pierwszych popularny jest zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Na czym polega zabieg i jak działa na uzależnionego?
Zabieg zaszycia alkoholowego – podstawy działania Esperalu
Wszywka alkoholowa Kraków już od wielu lat wspomaga leczenie alkoholizmu i chwalona jest przez wielu pacjentów. Wszywka ma również swoich przeciwników, którzy twierdzą, że jej działanie jest nieetyczne i nieterapeutyczne, jednak nie można zaprzeczyć faktom, które mówią, że osoby uzależnione od alkoholu, które zdecydowały się na wszywkę, kończą leczenie z lepszymi skutkami i dłużej pozostają w trzeźwości. Wśród wszywki narosło również wiele mitów, które odstraszają osoby uzależnione od skorzystania z tej formy pomocy. Jakie są fakty na temat wszywki alkoholowej?
Tabletki zaszywane w ciele pacjenta zawierają w sobie substancję czynną, która nazywa się Disulfiram i to ona odpowiada za działanie wszywki alkoholowej. Jak działa Disulfiram? Gdy w ciele osoby uzależnionej pojawi się etanol, Disulfiram uaktywnia się i blokuje enzym odpowiedzialny za rozkład alkoholu w organizmie. Enzym ten nazywany jest dehydrogenazą i w normalnych warunkach rozkłada alkohol etylowy do aldehydu octowego, później do kwasu octowego, a na samym końcu zamienia go w wodę i dwutlenek węgla. Disulfiram blokuje przemianę aldehydu w kwas, a nagromadzony aldehyd wywołuje nieprzyjemne objawy, które przypominają zatrucie alkoholowe. Objawy obejmują przede wszystkim silne bóle głowy, kołatanie serca, a także nudności oraz wymioty. Ciśnienie zaczyna skakać, pojawia się zaczerwienienie w okolicy twarzy i szyi, uzależniony zaczyna silnie się pocić. Spada jego ogólny nastrój, zaczyna czuć się bardzo źle, a do tego wszystkiego dochodzi lęk i niepokój o własne zdrowie. Takie objawy pojawiają się już po około kwadransie od spożycia etanolu i potrafią utrzymać się do aż 10 godzin cały czas z takim samym nasileniem!
Powyższe objawy będą pojawiać się za każdym razem, gdy osoba uzależniona spożyje alkohol lub produkt, który alkohol zawiera. Do takich produktów zaliczamy syropy i inne leki na bazie alkoholu, ciasta nasączane alkoholem, ale również produkty z alkoholem takie jak płyn do płukania ust, woda po goleniu oraz perfumy. Nie ma możliwości przepicia wszywki, a takie próby podejmowane przez osobę uzależnioną zawsze kończą się tragicznie. Spożycie większej ilości alkoholu w trakcie terapii awersyjnej skutkuje poważniejszymi powikłaniami – uszkodzeniami wątroby i nerek, zawałem serca, utratą wzroku, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią!
Opis zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej przeprowadzony powinien zostać przez lekarza chirurga, który ma do tego odpowiednie kwalifikacje. Sama procedura nie jest bardzo skomplikowana i trwa około 30 minut. Na samym początku pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, by nie odczuwać bólu ani dyskomfortu podczas zabiegu. Miejscem, w którym najczęściej umieszcza się wszywkę jest pośladek, pacjent może również zdecydować się na umieszczenie wszywki pod łopatką. Takie umiejscowienie pozwala na bezproblemowe funkcjonowanie pacjenta, gdyż nie będzie odczuwał on tabletek pod skórą. Tabletki umieszcza się podpowięziowo, a więc tuż przy mięśniu, głownie ze względu na komfort, ale również na fakt, że tabletki w takim miejscu nie będą możliwe do samodzielnego wyjęcia przez pacjenta. Lekarz nacina skórę ostrym i sterylnym skalpelem, a następnie umieszcza odpowiednią ilość tabletek z Disulfiramem. Zabieg kończy założenie szwów oraz opatrunku. Jeżeli szwy są nierozpuszczalne, należy po około tygodniu stawić się na wizytę kontrolną, w trakcie której lekarz zdejmie szwy. Wszywka może zostać umieszczona w ciele pacjenta tylko po podpisaniu przez niego pisemnej zgody na zabieg.
Przed podjęciem decyzji o wyborze gabinetu, w którym przeprowadzi się zabieg, warto przeszukać Internet w celu znalezienia o nim opinii. Jednym z miejsc, w którym przeprowadza się profesjonalne i bezpieczne wszycie wszywki jest nasz gabinet https://esperalkrakow.com/. Zabieg może zostać przeprowadzony po ówczesnej rozmowie z pacjentem, w trakcie której lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy choroby układu krążeniowego, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek i wątroby, a także cukrzycę, epilepsję i u kobiet okres ciąży i karmienia piersią. Poza tym przyjmowanie niektórych leków może wchodzić w reakcję z Disulfiramem lub nasilić objawy choroby (jak w przypadku padaczki), dlatego też będzie to kolejne przeciwwskazanie do zabiegu.
Zalecenia po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Epseral i możliwe powikłania
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej Esperal Kraków nie wymaga hospitalizacji pacjenta i jeszcze tego samego dnia może wrócić on do swojego domu. Nie powinien jednak nadwyrężać się fizycznie przez kilka dni po zabiegu. Odpowiednie dbanie o ranę pozabiegową również jest bardzo ważne, gdyż nie przestrzeganie zasad higieny oraz zaleceń lekarza może doprowadzić do zakażenia rany i kolejnych powikłań. Poza tym pacjent może funkcjonować w sposób normalny, bez żadnych ograniczeń.
Tuż po zabiegu zaszycia alkoholowego zaczyna obowiązywać bezwzględna abstynencja, która trwa zazwyczaj od 8 do nawet 12 miesięcy i uwarunkowana jest głównie indywidualnymi predyspozycjami pacjenta oraz ilością tabletek z Disulfiramem. Złamanie zakazu picia alkoholu będzie opłakane w skutkach – pacjent będzie odczuwał nieprzyjemności podobne do zatrucia alkoholowego i będzie się działo tak za każdym razem, gdy spożyje choć kilka kropli alkoholu. Dlatego też wszywka jest tak skuteczna – pacjent zniechęca się do sięgania po alkohol, a po pewnym czasie przyzwyczaja się już do życia w trzeźwości i może rozpoczynać dalsze leczenie swojej choroby, a także wykształcenie w sobie nowych zdrowszych nawyków.
Pamiętaj, że sukces terapii alkoholowej w dużej mierze zależy od Ciebie i Twojego nastawienia! Jeżeli szukasz pomocy, już dziś zgłoś się do jednej z placówek, w której personel medyczny wyjaśni Ci wszystko na temat leczenia alkoholowego i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości na temat metod leczenia. Poszukiwanie pomocy to bardzo ważny krok, który może zupełnie odmienić Twoje życie!