Wszy – jak wyglądają, sposoby na pozbycie się, choroby, unikanie
Jakie są przyczyny wesz i jak sobie z nimi radzić? Na te oraz inne pytania dotyczące niniejszego problemu znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule!
Wszy ludzkie wbrew pozorom nadal są problemem o szerokim zasięgu. Niestety, mimo rozwoju ogólnego poziomu higieny, owady te mogą pojawić się na skórze naszej głowy oraz w innych okolicach ciała niezależnie od długości włosów, czy stosowanych kosmetyków do pielęgnacji. W większości przypadków wszy odpowiedzialne są za wywoływanie wszawicy, która najczęściej spotyka dzieci między 3 a 12 rokiem życia.
Wszy – czym są i jak je rozpoznać?
Wszy to przedstawiciele niewielkich owadów uskrzydlonych zaliczanych do gatunku organizmów pasożytniczych. Niniejsze owady bytują bowiem na skórze ssaków (szczególnie między ich włosami/futrem), aby tam żywić się ich krwią. Wszy osiągają wielkość od niespełna 0,5 milimetra, aż do 6 milimetrów. Owady te posiadają skórzasty, chitynowy pancerz oraz krótkie czułki i kłująco-ssące narządy gębowe odpowiedzialne za pozyskiwanie pożywienia z organizmu gospodarza.
Jak rozpoznać objawy wszawicy?
Obecność wesz na naszym ciele możemy rozpoznać po dostrzeżeniu u siebie poniższych objawów.
- Po pierwsze: odczuwanie silnego swędzenia skóry (najczęściej głowy), które jest trudne do uśmierzenia.
- Po drugie: obecność czerwonych zmian skórnych, które mogą wywołane być ugryzieniem wesz.
- Po trzecie: dostrzeżenie na skórze głowy, okolic intymnych, lub ubrań białych drobinek przypominających swoim wyglądem łupież.
- Po czwarte: obecność zaczerwieniania skóry karku.
Uwaga! Wszy najczęściej możemy znaleźć w okolicach potylicy oraz za uszami. W odróżnieniu od jajek gnidy (samicy wszy), przedstawiciele męskiego gatunku wesz są trudni do dostrzeżenia zwłaszcza u osób, które posiadają jasne i gęste włosy.
Wszy – skąd się biorą?
Wesz ludzka to odmiana pasożytów bytujących wyłącznie na ciele człowieka. Owady te przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt włosów, a choroba wywołana ich obecnością dotyka najczęściej dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Wszy są owadami, które występują na całej kuli ziemskiej, bez względu na panujący klimat i poziom rozwoju danego państwa. Do rozprzestrzeniania się ich dochodzi najczęściej w dużych skupiskach ludzkich. Dlatego też, tak ważne jest, aby kontrolować stan głowy oraz włosów dzieci w znajdujących się w przedszkolach. Ponadto, kiedy u jednego z domowników dostrzeżemy objawy niniejszej choroby, powinniśmy poddać dokładnej kontroli włosy pozostałych członków rodziny.
Jakich działań profilaktycznych należy przestrzegać w celu uniknięcia wszawicy?
Aby uchronić nasze dziecko przed niniejszą chorobą powinniśmy:
- Po pierwsze: regularnie sprawdzać skórę głowy dziecka ( szczególnie wtedy, gdy wraca ono z przedszkola lub letnich kolonii);
- Po drugie: przestrzegać dziecko przed zakładaniem na głowę cudzych czapek, korzystania z szczotek, gumek oraz ozdób do włosów;
- Po trzecie: zachęcać dziecko do starannego upinania włosów i czesania ich przy pomocy osobistego grzebienia.
Wszy – gdzie możemy je znaleźć?
Chociaż jeszcze do niedawana występowanie wesz na ciele człowieka utożsamiane było z niskim statusem społecznym oraz nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny osobistej, dzisiaj wiemy, że ich obecność nie jest związana z żadnym z powyższych czynników. Ponadto, rodzaje wesz możemy podzielić ze względu na obszar ich występowania.
Wszy na głowie (Pediculus humanus capitis)
Niniejsza postać pasożytów najczęściej spotykana jest u dzieci między 3 a 12 rokiem życia. Rozprzestrzenianiu się ich sprzyjają przede wszystkim zabawy kontaktowe oraz częste wymienianie się przedmiotami osobistymi (np. akcesoriami do włosów). Obecność wesz na skórze głowy dziecka najczęściej wywołuje wszawicę, którą możemy rozpoznać za pośrednictwem wspomnianych wcześniej objawów. Dorosłe wszy rodzaju męskiego ciężko jest dostrzec gołym okiem, rozpoznać możemy natomiast gnidy – samice wesz, które charakteryzują się:
- Owalnym kształtem oraz szarawym zabarwieniem;
- Umiejscowieniem blisko nasady włosa (zazwyczaj w okolicy potylicznej oraz za uszami);
- Silnym przyczepieniem wzdłuż linii włosa.
Wszy łonowe (Pediculus humanus pubis)
Odmiana wesz łonowych bytuje najczęściej na skórze okolic intymnych, pod pachami oraz na włosach części twarzy (brwiach, rzęsach, zaroście). Wszawica łonowa wywołana obecnością niniejszych pasożytów dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wśród objawów związanych z występowaniem niniejszej choroby możemy wyróżnić:
- Swędzenie, które w efekcie częstego drapania może doprowadzić do powstania podrażnień skórnych;
- Pojawienie się charakterystycznych zmian skórnych o sinawym lub błękitnym zabarwieniu stanowiącym o rozpadzie czerwonych krwinek.
Wszy odzieżowe (Pediculus humanus vestimenti)
Wszawicą odzieżową możemy zarazić się na skutek bezpośredniego kontaktu z zainfekowanymi częściami garderoby. W odróżnieniu od powyższych przypadków niniejszy rodzaj wesz, wykazuje zdecydowanie częstszą obecność u osób, które charakteryzują się niskim standardem higieny. W wyniku wszawicy odzieżowej może dojść do pojawienia się następujących objawów:
- Odczuwanie uporczywego swędzenia skóry, które nasila się szczególnie w godzinach nocnych;
- Pojawienie się dostrzegalnych zmian skórnych o grudkowatej strukturze i brunatnym zabawienie;
- Rozwiniecie stanów zapalnych w obrębie powyższych zmian, charakteryzujących się wyciekiem ropnym;
- Obecność duru plamistego przenoszonego za pośrednictwem wesz.
Wszy – jak sobie z nimi radzić
Działania mające na calu skuteczną walkę z problemem wesz możemy podzielić na 3 kroki.
KROK 1: W aptece kup preparat zwalczający zarówno wszy, jak i gnidy i zastosuj go zgodnie z instrukcją na skórze osoby dotkniętej niniejszym problemem oraz u pozostałych członków rodziny.
KROK 2: W wysokiej temperaturze wypierz wszystkie ubrania oraz czapki i pościel osoby, która zmagała się z problemem wszawicy. Następnie poddaj dezynfekcji wszystkie jej przedmioty higieny osobistej (np. szczotki oraz grzebienie do włosów).
KROK 3: Regularnie kontroluj zarówno skórę głowy, jak i włosy osoby, która do tej pory zmagała się z problemem wszawicy.
Uwaga! Pamiętaj, że problem wesz wymaga natychmiastowej reakcji. W przeciwnym razie może dojść do szybkiego rozprzestrzenienia się pasożytów. Kiedy Twoje dziecko zmaga się z niniejszym problemem, poinformuj o tym opiekuna w przedszkolu, lub nauczyciela w szkole.