Wirus hpv: przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, zapobieganie i leczenie
Wirus brodawczaka ludzkiego – wirus HPV, jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Większość aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet jest narażonych na działanie wirusa w pewnym momencie ich życia, zwłaszcza, gdy uprawiają oni seks z wieloma partnerami. Wirus jest powszechny zarówno na terenie Europy jak i Stanów Zjednoczonych. Według analiz, aż 20 milionów przypadków wirusa HPV rocznie jest diagnozowanych w poradniach chorób zakaźnych. Istnieją różne typy HPV. Niektóre mogą prowadzić do brodawek narządów płciowych, a inne mogą powodować niektóre rodzaje raka . Każdego roku około 19 400 kobiet i 12 100 mężczyzn na terenie USA i Europy Zachodniej cierpi na nowotwory wywodzące się z HPV. Szczepionki mogą chronić przed rozwojem tej infekcji.
Leczenie
Różne typy HPV będą miały różne objawy. Wirusy HPV mogą powodować brodawki narządów płciowych i raka. Nie ma specjalnie sformułowanego leczenia dla wirusa, ale na szczęście objawy są poddawane terapii. Zapobieganie opiera się na przyjmowaniu szczepionki przeciwko wirusowi HPV.
Brodawki
Brodawki powstające w wyniku HPV często ustępują bez leczenia. Istnieją jednak leki, które można zastosować na skórę, aby usunąć samą brodawkę; obejmują leki bez recepty na brodawki oraz zastosowanie kwasu salicylowego dedykowanego dla typowych brodawek. Leki bez recepty obejmują:
- Brodacid,
- Wartix,
- Vericaust,
- Scholl,
- Undofen.
W niektórych sytuacjach interwencje chirurgiczne mogą być konieczne i obejmują:
- Krioterapia: ta metoda wykorzystuje ciekły azot do zamrażania nieprawidłowych obszarów.
- Elektrokauteryzacja: do spalania nienormalnych obszarów wykorzystywany jest prąd elektryczny.
- Laseroterapia: wiązka światła usuwa niechcianą tkankę.
- Wstrzyknięcie interferonu: Jest rzadko stosowane ze względu na wysokie ryzyko działań niepożądanych i kosztów.
- Chirurgiczne usunięcie.
Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, które leczenie jest najlepsze, w zależności od rodzaju i lokalizacji leczonych brodawek. Ważne jest również, aby pamiętać, że chociaż brodawki i zmiany komórkowe mogą zostać usunięte lub likwidowane poprzez środki farmakologiczne, wirus może pozostać w ciele i można go przekazać innym. Nie ma specjalnego leczenia, które całkowicie usunie wirusa HPV z organizmu człowieka.
Nowotwór
Rutynowe badania cytologiczne i inne rodzaje badań przesiewowych mogą zapewnić wczesną diagnozę, jeśli rozwinie się rak. Można podjąć działania w celu leczenia raka i zapobiegania jego rozwojowi.
Inne typy HPV mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Do tych nowotworów należą rak szyjki macicy, sromu, pochwy, penisa, odbytu i części ustnej gardła lub podstawy języka i migdałków. Rozwój raka może trwać latami lub dziesięcioleciami.
Objawy
HPV może nie powodować objawów na raz, ale mogą pojawić się wiele lat później. Niektóre typy mogą prowadzić do brodawek, podczas gdy inne mogą powodować raka.
Brodawki
Typowymi objawami niektórych typów HPV są brodawki, zwłaszcza brodawki narządów płciowych. Brodawki narządów płciowych mogą wyglądać jak małe guzki, skupiska guzków lub występy podobne do łodyg. Zazwyczaj dotykają sromu u kobiet, ewentualnie szyjki macicy oraz penisa lub moszny u mężczyzn. Mogą również pojawić się wokół odbytu i w pachwinie. Mogą mieć różny rozmiar i wygląd. Oznacza to, że mogą być duże, małe, płaskie lub w kształcie kalafiora i mogą mieć kolor biały lub miętowy. Inne brodawki związane z HPV obejmują brodawki zwykłe, brodawki podeszwowe i płaskie brodawki. W szczególności, istotne typy brodawek to:
- Częste brodawki- szorstkie, wypukłe guzy najczęściej spotykane na dłoniach, palcach i łokciach.
- Brodawki podeszwowe- określane jako twarde, ziarnista narośl na stopach; najczęściej pojawiają się na piętach lub zewnętrznej części stóp.
- Płaskie brodawki- na ogół dotykają dzieci, nastolatków i młodych dorosłych; pojawiają się one jako płaskie, lekko uniesione zmiany, które są ciemniejsze niż normalny kolor skóry i najczęściej występują na twarzy, szyi lub obszarach, które zostały porysowane.
Przyczyny
HPV to wirus, który jest przenoszony ze skóry na skórę w wyniku stosunku płciowego lub innych form kontaktu cery ze skórą.
Podczas gdy większość zakażeń HPV jest łagodna, powodując brodawki na obszarach ciała, w tym na dłoniach, stopach i genitaliach, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju pewnych typów nowotworów. Wirus HPV może infekować każdego, kto jest aktywny seksualnie; wiele razy zakażone osobniki są bezobjawowe, co oznacza, że nie wykazują żadnych objawów wirusa. Chociaż większość zakażeń HPV rozwiązuje się, czasami mogą pozostawać w stanie uśpienia, a następnie infekować nowego lub istniejącego partnera seksualnego. Wirus HPV może przenosić się na niemowlę podczas porodu; może to spowodować zakażenie narządów płciowych lub układu oddechowego. Ważne jest, aby pamiętać, że szczepy HPV powodujące brodawki różnią się od grupy szczepów HPV, które powodują raka.
Czynniki ryzyka
Niektóre czynniki zwiększają ryzyko zarażenia wirusem HPV. Obejmują one między innymi:
- Zwiększona liczba partnerów seksualnych,
- uprawianie seksu z kimś, kto miał kilku intymnych partnerów,
- osłabiony układ odpornościowy, na przykład z powodu HIV lub w wyniku przeszczepu narządów,
- Uszkodzenia skóry,
- posiadanie osobistego kontaktu z brodawkami lub powierzchniami, na których wystąpiło narażenie HPV.
Zapobieganie
Do środków, które mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem HPV należą:
- posiadanie szczepionki przeciwko HPV,
- uprawianie bezpiecznego seksu,
- praktykowanie abstynencji lub bycie w monogamicznym związku seksualnym,
- nie uprawianie seksu, podczas gdy są widoczne brodawki narządów płciowych u partnera.
Trudno jest zapobiec częstym brodawkom. Jeśli występuje brodawka, ludzie powinni unikać jej rozprzestrzeniania lub gryzienia paznokci. W przypadku brodawek na stopach zaleca się noszenie obuwia lub sandałów w pomieszczeniach ogólnodostępnych, takich jak baseny i szatnie.
Szczepienie ochronne
Międzynarodowe Instytuty Medyczne zalecają wykonywanie szczepień w wieku od 11 do 12 lat, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i innych nowotworów złośliwych w przyszłości. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Szczepionki uzupełniające są zalecane dla mężczyzn w wieku do 21 lat i kobiet do 26 lat, które nie otrzymały szczepionki w młodszym wieku. Mężczyźni homoseksualni i biseksualni są zachęcani do szczepienia się w wieku do 26 lat.
Informacje w pigułce o HPV
Oto kilka kluczowych punktów dotyczących wirusa brodawczaka ludzkiego. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.
- Większość aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet zarazi się wirusem HPV w pewnym momencie swojego życia.
- HPV może rozprzestrzeniać się poprzez seks oralny, dopochwowy lub analny.
- Może to powodować powstawanie brodawki narządów płciowych i niektóre rodzaje raka.
- Czasami wirus HPV może przenosić się w czasie porodu na dziecko powodujące zakażenia narządów płciowych lub układu oddechowego.
- Nie ma lekarstwa na HPV, ale bezpieczne i skuteczne szczepienia są zalecane w wieku 11 do 12 lat.