Wakacyjny poradnik. Jak chronić się przed słońcem?

Couple on a tropical beach at Seychelles
0 56
Rate this post

Lato wygląda zza rogu, a ty jeszcze nie jesteś gotowa na wakacyjne wyzwania? Przede wszystkim musisz zadbać o ochronę swojej skóry przed słońcem. Sprawdź, jak to zrobić skutecznie krok po kroku.

Wiele z nas z utęsknieniem wyczekuje na początek lata, kiedy ciepłe promienie słońca wreszcie zaczynają muskać twarz. Aż chce się wyjść z domu, usiąść na plaży i zrelaksować. Rzecz w tym, że nasza skóra wcale nie relaksuje się podczas naszych kąpieli słonecznych. Nadal mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że opalanie się może być szkodliwe.

Wpływ słońca na zdrowie skóry

Promienie słońca, które docierają do nas i ogrzewają skórę, to przede wszystkim promieniowanie UV. Szkodliwe, bo wywołujące różnego rodzaju zmiany skórne, przebarwienia. Przyspiesza starzenie się skóry i sprawia, że traci ona jędrność, jest słabiej nawilżona, ziemista.

Naszą naturalną ochroną przed słońcem jest melanina. Ten barwnik znajdujący się w naszej skórze jest jak tarcza, która przyjmuje na siebie szkodliwe promieniowanie. W ten sposób powstaje właśnie opalenizna – im więcej ekspozycji na słońce, tym więcej ochronnego barwnika.

Jak chronić się przed słońcem latem?

Oczywiście naturalna ochrona to za mało. Żeby uniknąć fotostarzenia się skóry, jej przesuszania, podrażniania i zaczerwienień, warto wprowadzić kilka prostych zasad. Dzięki nim ochronimy się przed słońcem skutecznie.

1. Stosuj kosmetyki z filtrem UV na ciało, twarz i włosy.

Najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób ochrony przed słońcem to wprowadzenie do letniej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków z filtrami UV. Najlepiej, gdyby były to specjalne kremy z filtrem stosowane osobno, ale możemy też szukać filtrów w kosmetykach, których używamy na co dzień: serum do twarzy, balsamach, mgiełkach, a nawet produktach do makijażu. Co ciekawe, niektóre olejki są naturalnymi filtrami UV – największą ochronę zapewniają np. olej z pestek malin, olej marchewkowy.

2. Jeśli to możliwe, chroń się ubraniami/kapeluszami.

Dobrą barierą dodatkową są też materiały. I choć temperatury latem zachęcają raczej do tego, żeby się rozbierać, warto czasami zakryć np. ramiona lub schować twarz w cieniu szerokiego ronda od kapelusza. Wybierając ubrania z naturalnych materiałów np. lnu lub 100% bawełny, mamy pewność, że skóra będzie mogła „oddychać” i jednocześnie będzie lepiej chroniona przed słońcem.

3. Nie wychodź na słońce w godzinach, gdy jest najsilniejsze.

Najprostsza ochrona przed słońcem to oczywiście rozsądek w zażywaniu kąpieli słonecznych. Jeśli nie musimy, lepiej zostać w domu lub odpoczywać w cieniu. Zwłaszcza gdy mówimy o godzinach największego nasłonecznienia latem tj. między 11 a 16. Ale nawet, jeśli wychodzi rano lub wieczorem, nie zapominajmy o ochronie sposobami omówionymi wyżej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.