Nerwica – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwica powstaje zawsze w sprzyjających dla niej okolicznościach, a przyczyn może być wiele. Odpowiada za nią wrażliwy system nerwowy, ciężkie urazy psychiczne, czy też bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyn powstania nerwicy wyróżnia się kilka jej odmian: nerwicę natręctw, lękową, pourazową a nawet niedzielną. Według szacunków na różnego rodzaju nerwice cierpi w naszym kraju ok. 8 milionów osób.
Jak powstają objawy nerwicy ?
Nerwica, a właściwie zespół zaburzeń nerwicowych obejmuje różnego rodzaju fobie, trudności z przystosowaniem się do warunków otoczenia, problemy w relacjach prywatnych i zawodowych. A objawy nerwicy mogą się objawiać nawet skrajnymi emocjami lub w sposób somatyczny poprzez różnego rodzaju reakcje cielesne.
Emocjonalne objawy nerwicy
Coraz częściej pacjenci od lekarzy specjalistów kierowani są prosto do psychologów. Gdy okazuje się, że schorzenia, na które się skarżą nie mają potwierdzenia w badaniach i rzeczywistości to znak, że nie ciało zawodzi a dusza. Tego rodzaju diagnoza nie jest sprawą prostą, wymaga od pacjenta niezwykłej szczerości wobec samego siebie i powiązania czasem odległych faktów.
Nerwica ma ogromny wpływ na postrzeganie świata, na określone wybory na każdym etapie percepcji. Wpływa na wybór informacji przyswajanych z otoczenia, na uwolnione emocje w ślad za zdarzeniami i doświadczeniami życia. Zaburzenia nerwicowe w sferze emocji mogą objawiać się na wiele sposobów:
- stałym uczuciem lęku o niezidentyfikowanym podłożu, podenerwowanie, które nie chce się zakończyć
- zaburzeniami pamięci
- koszmarami nocnymi
- problemami ze snem
- nadpobudliwością emocjonalną
- zaburzeniami dysocjacyjnymi
- poczuciem zbliżającego się niebezpieczeństwa
- czarnymi myślami, oczekiwaniem najgorszego
- niewytłumaczalnymi fobiami: strach przed określonymi sytuacjami, osobami, zdarzeniami, małymi pomieszczeniami, otwartą przestrzenią…
- apatią i poczuciem braku motywacji i chęci do życia
- irytacja, frustracją, złością, wszystko bez wyraźnej przyczyny
- niemożliwością cieszenia się z jakiejkolwiek sytuacji
- wahaniami nastrojów
- niestabilnością emocjonalną
Somatyczne objawy nerwicy
Dolegliwości fizyczne spowodowane nerwicą są niezwykle trudne do zidentyfikowania. Zwłaszcza, że somatyczne objawy dotykające ciała pacjenta są często równoważne z wzorcowymi objawami konkretnych dolegliwości. Dlatego tym bardziej trzeba brać pod uwagę bodźce nerwicowe.
Somatyczne, fizyczne objawy nerwicy bardzo często rozpoznaje się w postaci:
- bólów głowy, żołądka, kręgosłupa
- uczucia bólu serca pojawiającego się w stresujących sytuacjach
- zawrotów głowy
- kołatania serca
- dusznością i uczuciem gorąca
- uciskiem w klatce piersiowej
- poczuciem bólu całego ciała
- sztywnością karku, mięsni
- zaburzeniami słuchu i wzroku
- problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego
- biegunkami, torsjami
- przewlekłymi alergiami
- nadciśnieniem
- impotencją
- problemami z zasypianiem
- powstaniem tików nerwowych
- suchością w ustach
- mdłościami
Zaburzeniom somatycznym towarzyszą często zaburzenia poznawcze wpływające na zdolność koncentracji, przyswajania wiedzy czy pamięć. W tej sferze bardzo często obawami nerwicy są:
- trudności w zapamiętywaniu lub przypominaniu sobie informacji, osób, wydarzeń oraz terminów
- kłopoty z koncentracją i skupieniem się
- obsesyjne, nieracjonalne myśli
- obsesyjne czynności, tzw. natręctwa
- poczucie alienacji
Nerwica neurasteniczna
Nerwica neurasteniczna to zespół wielu objawów towarzyszących najczęściej od rana do wieczora. Splatają się tam drażliwość, nadpobudliwość, osłabienie fizyczne i psychiczne. Osłabienie psychiczne występuje jako kłopoty z pamięcią, koncentracją, rozkojarzeniem, trudnościami z „zebraniem myśli. Osłabienie fizyczne objawia się bólami, uczuciem „kasku neurastenicznego”, bólami mięśni. Osoby dotknięte nerwicą neurasteniczną nie potrafią kontrolować emocji, wybuchają często gniewem i gniewem reagują na zdarzenia zupełnie niezależne, odległe. Neurastenia może być również wynikiem wtopionego, negatywnego nastawienia do otoczenia, utrwalanego przez lata lub pokolenia.
Nerwica natręctw
Nerwica natręctw, zwana też nerwicą anankastyczną przejawia się obsesyjnymi, powracającymi wciąż myślami lub czynnościami stanowiącymi imperatyw, czynnościami przymusowymi, kompulsywnymi. Osoby cierpiące na nerwicę natręctw cechuje symptom przymusu. Każda walka z objawami prowadzi do intensyfikacji poczucia przymusu, albo rozszerzeniem obszaru przymusu. Tego rodzaju nerwica może objawiać się przymusem przejścia określoną drogą, symetrycznym ustawianiem przedmiotów, stałym porządkiem ubierania się, wyłączania świateł czy zamykania zamków w drzwiach. Obszar tworzenia natręctw jest nieskończony.
Pacjent cierpiący na nerwicę natręctw żyje w nieustannym lęku ominięcia którejś z czynności, a jednocześnie wierzy, że jeżeli wszystkie je wykona, dotkliwe uczucie niepokoju zniknie. Ale ono nie znika. Kompulsywne czynności zaburzają normalne funkcjonowanie, uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności i przeniesienie myśli na inny obszar. Obsesyjne myśli czy czynności to swojego rodzaju tarcza obronna przed lękami, nad którymi pacjent nie jest w stanie zapanować.
Nerwica hipochondryczna
Nerwica hipochondryczna, czyli hipochondria przejawia się permanentnym przekonaniem pacjenta o swoim złym stanie zdrowia. Pacjent skoncentrowany na swojej osobie i swoim organizmie nieustannie doszukuje się objawów jego nieprawidłowego funkcjonowania. Dolegliwości nerwicy objawiają się najczęściej uczuciem bólu pojawiającym się w różnych miejscach ciała, ale zawsze są to bóle niewywołane żadną realną przyczyną somatyczną. Hipochondryk jest przekonany o swoje chorobie, mimo że żadne z badań tego nie wykazuje.
Tabletki uspokajające
Kliknij i sprawdź ceny!
Nerwica lękowa
Nerwica lękowa objawia się towarzyszącym, nieuzasadnionym żadną realną przyczyną lękiem. Poczucie lęku, strachu może być trwałe lub chwilowe, napadowe. Pomimo dojmującego uczucia osoba z nerwicą lękową nie jest w stanie zdefiniować czego tak naprawdę się obawia. Pacjentowi cały czas towarzyszy lęk, niepewność, niepokój. Gwałtowne chwilowe napady paniki przypominają najbardziej emocjonalne sytuacje stresowe.