rądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, z którą najczęściej zmagają się dorosłe osoby i charakteryzuje ją przede wszystkim zaczerwienienie, krostki oraz pajączki, co nie prezentuje się zbyt estetycznie i wpływa na obniżenie samooceny. Trądzik różowaty najczęściej dotyka osoby, które mają bardzo jasną karnację oraz skórę naczynkową. Jakie są jednak przyczyny i objawy tej choroby i w jaki sposób odbywa się leczenie trądziku różowatego?
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyny pojawienia się schodzenia nie są jeszcze do końca znane, jednak można wśród nich wymienić w szczególności:
- promieniowanie ultrafioletowe (ekspozycja słoneczna lub korzystanie z solarium)
- zaburzenia hormonalne takie jak te związane z miesiączkowaniem lub choroby tarczycy
- łojotok lub nieprawidłowy skład łoju
- nadużywanie alkoholu, który doprowadza do zaczerwienienia skóry
- nieodpowiednia dieta składająca się w szczególności z ciężkostrawnych potraw
- choroby układu pokarmowego i problemy z trawieniem
- różnego rodzaju zakażenia bakteryjne
- długotrwałe stosowanie kremów lub maści, które zawierają w swoim składzie sterydy,
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
- zakażenia mieszków włosowych roztoczem Demodex folliculorum
- zbyt częste korzystanie z sauny i basenu (wpływ na pojawienie się trądziku różowatego może mieć bowiem chlorowana woda)
- przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy B6 i B12
- stosowanie leków, które pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty najczęściej pojawia się na twarzy pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, jednak warto wiedzieć o tym, iż może on również dotknąć osoby w wieku przekwitania. W pierwszej kolejności na twarzy pojawia się rumień, który z czasem ulega utrwaleniu, a w następnej kolejności zaczynają tworzyć się pajączki, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. Z kolei na środkowej części twarzy można zaobserwować krostki oraz grudki, które mogą piec lub swędzieć. Pod żadnym pozorem nie należy ich drapać, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do bardzo ważnych powikłań, czego lepiej uniknąć.
Postacie trądziku różowatego
Obecnie można wyróżnić aż cztery postacie trądziku różowatego, a mianowicie:
- rumieniowo-teleangiektatyczna, czyli rumień pojawiający się w środkowej części twarzy, który bardzo często nawraca i towarzyszy mu uczucie pieczenia skóry, a także pojawianie się rozszerzonych naczynek krwionośnych
- grudkowo-krostkowy, czyli trwały rumień zlokalizowany w środkowej części twarzy, a także pojawiające się grudki i krostki
- guzowata, przy której skóra jest dosyć zgrubiała i ma nierówną powierzchnię, a oprócz tego pojawiają się na niej guzy, grudki i krosty; zmiany te najczęściej pojawiają się na nosie, jednak mogą również obejmować swoim zasięgiem brodę, czoło i policzki
- oczna, która jest dosyć trudna do rozpoznania i towarzyszy jej świąd i pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło, a także zapalenie spojówek
Leczenie trądziku różowatego
Trądziku różowatego w odróżnieniu od tego młodzieńczego nie można całkowicie wyleczyć, jednak stosując odpowiednie leki doustne oraz te działające miejscowo, a także poddając się określonym zabiegom chirurgicznym lub laserowym, można w znaczący sposób ograniczyć rozwój choroby, zapobiegając tym samym pojawianiu się kolejnych zmian na skórze. Wiele osób decyduje się na samodzielne stosowanie preparatów lub zabiegów kosmetycznych w celu pozbycia się problemu, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Niestety drogeryjne produkty nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, a w najgorszym przypadku może nawet dojść do pogorszenia stanu skóry. Z tego też względu konieczna jest wizyta u dermatologa, który rozpoznając chorobę, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku trądziku różowatego nie jest wskazane tarcie skóry, a także przeprowadzanie zabiegów złuszczających, o czym niestety wie niewiele osób. Jeśli chodzi natomiast o leczenie trądziku różowatego, to można je podzielić na trzy grupy, czyli leczenie miejscowe, ogólne oraz chirurgiczne.
Leczenie miejscowe trądziku różowatego
Leczenie miejscowe polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednio dobranych żeli lub kremów, których głównym założeniem jest eliminacja towarzyszącego chorobie stanu zapalnego, a także pojawiających się na twarzy krostek i grudek. W niektórych sytuacjach konieczne może się okazać stosowanie specjalnych antybiotyków, które mogą zostać przepisane wyłącznie przez lekarza. Najczęściej przepisywanym preparatem jest metronidazol w odpowiednim stężeniu, a także kwas azelainowy, którego zadaniem jest zredukowanie krostek oraz grudek. W przypadku trądziku guzowatego zaleca się z kolei stosowanie nadtlenku beznoilu.
Leczenie ogólne trądziku różowatego
Leczenie ogólne polega na eliminacji czynników, które wpływają na nasilenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących chorobie. Można tutaj wymienić w szczególności leczenie zaburzeń hormonalnych, czy też helicobacter pylori. W sytuacji, gdy twarz pokryta jest dosyć dużą ilością krostek i grudek lekarze najczęściej przepisują tetracyklinę, czyli bardzo silny antybiotyk. Jeśli jednak dana osoba nie może stosować takich leków, to wskazane jest przyjmowanie azytromycyny lub erytromycyny. Niestety nie zawsze wspomniane leki przynoszą pożądany efekt, dlatego też w wielu przypadkach konieczne może się okazać stosowanie retinoidów, czyli pochodnej witaminy A. Warto jednak mieć świadomość tego, iż leczenie retinoidami może wywołać wiele działań niepożądanych, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby być pod stałą obserwacją lekarza. Redinoidy powodują bowiem bardzo silne przesuszenie skóry, jednak mogą również doprowadzić do wypadania włosów lub innych nieprzyjemnych objawów.
Leczenie chirurgiczne trądziku różowatego
Leczenie chirurgiczne nie jest stosowane zbyt często, jednak może się okazać pomocne w przypadku bardzo poważnych zmian i w sytuacji, gdy inne metody zawodzą. W takim przypadku nieprzyjemne zmiany pojawiające się na twarzy usuwane są przy pomocy specjalnego noża chirurgicznego lub na skutek działania lasera.