Tężec: czym jest, objawy, przyczyny, leczenie
Tężec, to choroba wywołana przez infekcje Clostridium tetani. Bakteria ta wytwarza toksynę, która wpływa na pracę i funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Bardzo często prowadzi do sztywności mięśni i braku możliwości poruszania się. W momencie, gdy zarodniki Clostridium tetani dostaną się do otwartej rany, zawarta w nich neurotoksyna hamuje i przeszkadza nerwom kontrolującym ruch mięśni. Infekcja powodująca stan, nazywany tężcem może przejawiać się nie tylko silnymi skurczami mięśni, ale również wiążą się z nią poważne problemy z oddychaniem, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci, bardzo ciężkiej i długiej. Mimo że, powszechnie są dostępne różne metody wyleczenie pacjenta z tężca, nie w każdym przypadku są one skuteczne. Związku z czym, najlepszym wyjściem jest zaszczepienie, które zapobiega zakażeniu się.
Informacje w pigułce
- Tężec jest infekcją wywołaną przez bakterię clostridium tetani,
- Początkowe objawy zakażenia tężcem obejmują przewlekłą biegunkę, wysoką gorączkę i silne bóle głowy,
- Im wcześniej zostanie tężec zdiagnozowany, tym większe szanse na jego wyleczenie.
Czym jest tężec?
Tężec jest chorobą śmiertelną, jeżeli dany pacjent nie był przeciwko niemu szczepiony. W krajach rozwiniętych tego typu szczepionki są standardową procedurą. Niestety, w biednych krajach afrykańskich szczepionki przeciwko tężcowi są czymś niezwykłym i rzadko spotykanym. Dlatego też, w rejonach Afryki występują najwyższa śmiertelność z tego powodu.
Tężec jest bardzo poważnym zakażeniem bakteryjnym. Tego rodzaju bakterię występują w glebie, oborniku i innych miejscach związanych ze środowiskiem naturalnym. Najczęstsza formą zakażenia jest styczność otwartej i kłutej rany z przedmiotem zanieczyszczonym. Dany przedmiot może przenieść od siebie infekcje na ranę, a przy tym do krwioobiegu. To bardzo niebezpieczna i śmiertelna okoliczność.
W krajach rozwiniętych, a więc w tych, który szczepionki przeciwko tężcowi są obowiązkowe, śmiertelność w wyniku zakażenia jest nieznaczna i wynosi zaledwie kilka przypadków rocznie. Są to głównie osoby, które nie były szczepione przeciwko tężcowi lub które nie utrzymywały swoich dawek przypominających co 10 lat. Tężec jest chorobą nagłą i wymagającą agresywnego, zdecydowanego i natychmiastowego leczenia, nie tylko rany, ale całego organizmu za pomocą antybiotyków.
Objawy
Objawy tężca zwykle pojawiają się około 7 do 10 dni po zakażeniu bakterią. Jednakże, w skrajnych przypadkach może rozwinąć się dopiero po trzech tygodniach lub nawet miesiącach. Ogólnie rzecz ujmując, im dalej miejsce urazu pochodzi z centralnego układu nerwowego, tym zdecydowanie dłuższy okres inkubacji bakterii. W rzeczywistości, osoby z krótszymi czasami inkubacji mają bardziej nasilone objawy. Objawy, które bezpośrednio dotyczą mięśni to skurcze i poczucie sztywności. Sztywność rozpoczyna się od mięśni żuchwy, stać nazwa szczękościsk. Następnie, skurcze przechodzą z mięśni szczęki po szyję, gardło, co w konsekwencji doprowadza do problemów z połykaniem. Ponadto, wszystkim tym objawom, towarzyszą skurcze mięśni twarzy. Kolejnym symptomem mogą okazać się poważne problemy z oddychaniem, które są konsekwencją skurczów klatki piersiowej. U niektórych osób dotyczy to również mięśni brzucha i kończyn.
W ciężkich przypadkach, zdarzających się bardzo rzadko, kręgosłup wygina się do tyłu, gdy mięśnie pleców zostają uszkodzone. Tego typu objaw występuję zwykle u dzieci zakażonych tężcem. U większości osób z tężcem występują również następujące objawy:
- Krwawe, bolesne stolce,
- Częsta biegunka,
- Gorączka,
- bóle głowy,
- wrażliwość na dotyk,
- tkliwość,
- ból gardła,
- problemy z przełykaniem śliny,
- zmęczenie,
- szybkie bicie serca,
- problemy z oddychaniem.
Przyczyny
Tężec wywoływany jest przez bakterię Clostridium tetani. Zarodniki tej bakterii są długowieczne, ponieważ mogę funkcjonować nawet kilka dni poza ciałem obcym. Najczęściej są zlokalizowane w oborniku zwierzęcym i zanieczyszczonej glebie, ale mogą istnieć praktycznie wszędzie.
Gdy Clostridium tetani dostanie się do organizmu, jej szczepy rozmnażają się zatrważającym tempie i równocześnie uwalniają tetanospasminę – neurotoksynę. Gdy tetanospasmin wchodzi do krwioobiegu, szybko rozprzestrzenia się wokół ciała, powodując objawy tężca, którymi są między innymi skurcze mięśni i sztywność karku.
Zadaniem tetanospasminy jest zakłócenie sygnałów przemieszczanych z mózgu do nerwów rdzenia kręgowego, a następnie do mięśni. Skutkiem ubocznym jej działania są skurcze mięśni i sztywność.
Clostridium tetani wchodzi do organizmu głównie poprzez naciętą skórę, otwartą ranę bądź głębokie przetarci. Dokładne oczyszczanie skóry i każdej rany może zapobiec rozwoju jakiekolwiek infekcji, tym tężcowi.
Najczęstsze sposoby przemieszczenia się tężca do ciała obejmują:
- rany skażone śliną lub kałem,
- oparzenia,
- rany w wyniku zmiażdżenia,
- rany zawierające martwą tkankę,
- rany kłute.
Rzadkie sposoby zarażenia tężcem obejmują:
- zabiegi chirurgiczne,
- powierzchowne rany skóry,
- ugryzienia owadów np. komarów lub kleszczy,
- złożone złamania kończyn,
- dożylne zażywanie narkotyków np. heroiny,
- zastrzyki bezpośrednie do mięśni,
- infekcje stomatologiczne.
Leczenie
Aby nie doprowadzić do rozwoju tężca w organizmie należy każdą powstałą ranę dokładnie przemyć wodą utlenioną lub roztworem zawierającym domieszki alkoholu. Takie zachowanie pomoże zapobiec zakażeniu. Generalnie rana, którą może rozwinąć się tężec, jest określona jako:
- rana lub oparzenie, które wymaga interwencji chirurgicznej, po upływie 6 godzin od powstania,
- rana lub oparzenie, które posiada znaczną ilość usuniętej tkanki,
- jakiekolwiek uszkodzenie typu przebicia, które miało kontakt z obornikiem lub glebą
- poważne złamania kończyn, w których kość jest narażona na infekcję, takie jak np. złożone złamania
- rany lub oparzenia u pacjentów z ogólnoustrojową posocznicą.
Ponadto, każdy pacjent, który posiada jedną z wyżej wymienionych ran powinien w najbliższej placówce leczniczej otrzymać otrzymać immunoglobulinę tężcową, nawet jeśli w przeszłości został zaszczepiony przeciwko tężcowi. Immunoglobina Tężcowa zawiera przeciwciała, które zabijają Clostridium tetani . Taka substancja jest wstrzykiwana dożylnie i zapewnia natychmiastową, ale krótkotrwałą ochronę przeciwko tężcowi. Warto podkreślić, że podawana immunoglobina jest krótkotrwała i nie może zastąpić innych form leczenia. Tego typu zastrzyk jest bezpieczny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i tych karmiących swoje dzieci. W leczeniu tężca pomocne są również typowe antybiotyki, jak penicylyna czy metronidazol. Te antybiotyki zapobiegają namnażaniu się bakterii i wytwarzaniu neurotoksyny, która powoduje skurcze mięśni i sztywność.
Natomiast pacjenci uczuleni na penicylinę lub metronidazol mogą zamiast tego stosować tetracyklinę. Najczęstszym objawem obecności tężca w organizmie są skurcze mięśni oraz sztywność niektórych partii ciała. Dlatego też leki, które mogą zostać przepisane to:
- Leki przeciwdrgawkowe, takie jak diazepam (Valium), rozluźniające mięśnie, zapobiegające skurczom, zmniejszające niepokój i działają uspokajająco.
- Leki zwiotczające mięśnie, takie jak baklofen, tłumiące sygnały nerwowe z mózgu do rdzenia kręgowego, powodujące mniejsze napięcie mięśni.
- Blokery nerwowo-mięśniowe blokujące sygnały od nerwów do włókien mięśniowych i przydatne w kontrolowaniu skurczów mięśni. Należą do nich pankuronium i wekuronium.