Tauryna: działanie, zastosowanie oraz przeciwskazania
Tauryna to standardowy składnik wszelkiego rodzaju napojów, drinków oraz koktajlów o działaniu energetyzującym. To także częsty składnik odżywek kulturystycznych oraz sportowych, w szczególności tak zwanych „przedtreningówek” oraz stacków kreatynowych. Według powszechnego mniemania tauryna to substancja o działaniu energetyzującym a także hamującym odczuwanie zmęczenia przez nasz organizm. W swoich ogólnych zarysach taka definicja jest jak najbardziej poprawna, jednak szczegółowy mechanizm działania jakie wykazuje tauryna na nasz organizm jest nieco bardziej skomplikowany. Nie jest to również substancja, której długotrwałe a zwłaszcza długotrwałe i jednocześnie nadmierne przyjmowanie pozostaje bez wpływu na nasz organizm, to jest stosowanie różnego rodzaju napojów lub odżywek zawierających w sobie taurynę może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Oprócz tego, istnieją również dość liczne przeciwskazania jeżeli chodzi o stosowanie różnego rodzaju preparatów zawierających substancję znaną jako tauryna. W kontekście tych ogólnych faktów można zapytać, jaki jest dokładny mechanizm działania oraz wpływu tauryny na organizm człowieka? Jakie są możliwe negatywne konsekwencje zdrowotne długotrwałego przyjmowania tauryny oraz w jakich konkretnych przypadkach korzystanie z drinków energetycznych lub odżywek sportowych zawierających taurynę jest przeciwskazane albo wręcz stanowczo odradzane? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytania.
Tauryna: czym jest i jak działa na ludzki organizm?
Według definicji encyklopedycznej tauryna to „kwas 2-aminoetanosulfonowy, czyliorganiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych”. Tauryna nie jest więc zaliczany do grupy aminokwasów białkowych(tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku aminokwasów z grupy EAA, czyli Esencial Amino Acids), lecz do kategorii biogennych aminokwasów siarkowych. Warto wiedzieć, że tauryna występuje naturalnie w ludzkim organiźmie. Można ją znaleźć przede wszystkim w takich organach naszego ciała, jak na przykład przysadce mózgowej, szynszyne oraz tkankach mięśniowych.
Naturalne źródła
Tauryna, jako że należy do grupy aminokwasów biogennych, występuje również naturalnie w niektórych rodzajach pokarmów. Jako naturalne, pokarmowe źródła tej substancji można wymienić przede wszystkim mięso(zwłaszcza niektóre rodzaje mięsa drobiowego), owoce morza, groch oraz soczewica.
Rola w organizmie
Jak działa tauryna na ludzki organizm? Można powiedzieć, że w porównaniu do wielu innych aminokwasów działanie, jakie na ludzki organizm wykazuje tauryna jest stosunkowo skomplikowane oraz szerokie. Na pierwszym miejcu należy wymienić tutaj fakt, iż tauryna pełni w ludzkim organiźmie rolę neuroprzekaźnika, czyli substancji biorącej udział w różnych procesach natury biochemicznej zachodzących w obszarze ludzkiego mózgu a także, częściowo, w obszarze całego ośrodkowego układu nerwowego. Jak na razie szczegółowy mechanizm działania tauryny jako neuroprzekaźnika nie został jeszcze dokładnie zbadany, jednak to właśnie z oddziaływaniem tej substancji na ośrodkowy układ nerwowy naukowcy wiążą fakt, iż tauryna jest w stanie skutecznie chamować odczuwanie przez nas zmęczenia.
Oczeszczenie organizmu
Oprócz tego, tauryna wykazuje również dość silne działanie detoksykacyjne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż subtancja ta bierze bardzo istotny udział w procesie rozpuszczania kwasów żółciowych. To właśnie z tego powodu uważa się, że w określonych dawkach tauryna wykazuje korzystny wpływ na działanie wątroby a także, w mniejszej mierze, nerek oraz pozostałych narządów odpowiedzialnych za szeroko rozumiane procesy detoksykacyjne w obrębie organizmu. Badania naukowe dowodzą, że przyjmowanie niewielkich dawek tauryny u osób cierpiących na mniej poważne problemy z wątrobą przynosi wymierne pozytywne efekty już po kilku tygodniach regularnej suplementacji.
Wpływa na serce
Należy również wspomnieć o innym, niezwykle istotnym działaniu tauryny, a mianowicie o jej pozytywnym wpływie na czynność serca oraz układu krwionośnego. Dowiedziono, że tauryna jest substancją korzystnie wpływającym na wzmocnienie skurczu mięśnia sercowego. Pozytywny wpływ na ogólnie rozumiany układ krwionośny jest również obserwowany w rozmaitych badaniach klinicznych, jednak jego dokładny mechanizm nie został jeszcze wyjaśniony przez naukowców. Przypuszcza się, że pozytywny wpływ tauryny na skurcz mięśnia sercowego oraz układ krwionośny wynika z faktu, iż substancja ta bierze czynny udział w transporcie oraz magazynowaniu azotu, co skutkuje poprawą bilansu azotowego we krwi.
Warto również wspomnieć o tym, że tauryna jest substancją, która wpływa także na inny narząd ludzkiego organizmu, a mianowicie na trzustkę. W tym przypadku działanie tauryny polega na stymulowaniu trzustki do produkcji insuliny.
Tauryna w kulturystyce
Jak wspominano, tauryna jest substancją, która znajduje bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w kulturystyce, sportach siłowych, sportach walki a także niektórych innych dyscyplinach sportowych. Zasadniczo pozytywne działanie tauryny w tym obszarze można rozpisać w kilku najważniejszych punktach, a mianowcie:
- 1. Hamowanie odczuwania zmęczenia przez organizm
- 2. Istotny udział w magazynowaniu oraz transporcie azotu do wnętrza komórek mięśniowych
- 3. Udział w transporcie kreatyny do wnętrza komórek mięśniowych
- 4. Wpływ zmniejszący pobudliwość mięśni oraz zwiększający ich rozluźnienie
Jak więc widać, wpływ tauryny na szeroko rozumiane procesy anaboliczne jest naprawdę szeroki. Przede wszystkim należy zacząć od pierwszej z funkcji pełnionych przez taurynę w szeroko rozumianej kulturystyce, czyli od hamującego działania na odczuwanie zmęczenia. To właśnie z tego powodu tauryna jest praktycznie nieodłącznym skladnikiem wszelkiego rodzaju drinków energetycznych a także odżywek przedtreningowych. Suplementacja tauryną pozwala kulturystom oraz sportowcom na wydatne zwiększenie długości oraz efektywności treningu, co pośrednio przyczynia się osiągania lepszych efektów.
Transport kreatynowy
Kolejna niezwykla istotna funkcja tauryny to jej działanie wspierające transport kreatyny do wnętrza komórek mięśniowych. Jest to przyczyna, dla której tauryna wchodzi w skład nie tylko zaawansowanych stacków kreatynowych(mieszanek różnych rodzajów kreatyny), ale bardzo często również preparatów zawierających kreatynę w jej najprostszych formach, takich jak monohydrat czy jabłczan kreatyny. Działanie anaboliczne tauryny nie jest więc bezpośrednie, lecz pośrednie. Wynika ono przede wszystkim ze zwiększenia efektywności substancji o działaniu stricte anabolicznym, w tym przede wszystkim różnych form kreatyny.
Pośredni wpływ anaboliczny jaki wykazuje tauryna w pewnej mierze zależy od jej właściwości wymienionych w punkcie czwartym, czyli zmniejszaniu pobudliwości mięśni oraz ich rozlużnianiu. Dzięki temu tauryna bierze udział w procesach szeroko rozumianej regeneracji włókien mięśniowych.
Tauryna
Kliknij i sprawdź ceny!
Tauryna: przeciwwskazania oraz możliwe efekty niepożądane
Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do stosowania tauryny, to należy wymienić tutaj przede wszystkim różnego rodzaju choroby oraz zaburzenia natury psychicznej, które przeważnie wiążą się z nieprawidłowym działaniem neuroprzekaźników. Tauryna nie powinna być również stosowana z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku stosowania innego rodzaju leków przed rozpoczęciem suplementacji tauryną należy skonsultować się z lekarzem.
Przy stosowaniu tauryny jako składnika drinków energetycznych lub odżywek przedtreningowych należy zachować pewną ostrożność. Tauryna bowiem hamuje odczuwanie zmęczenia, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że nasz organizm faktycznie się nie męczy. Z tego powodu stosowanie bardzo dużych dawek tauryny przy intensywnym wysiłku fizycznym może być po prostu niebezpieczne dla naszego zdrowia: z powodu braku uczucia zmęczenia możemy znacząco przekroczyć granicę naturalnej wytrzymałości naszego organizmu, co może skończyć się skrajnym zmęczeniem po tym, gdy tauryna przestanie działać, a w skrajnych wypadkach nawet omdleniami lub zapaściami. Oprócz tego warto pamiętać, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny pod wpływem tauryny może być niebezpieczny także dla naszego serca. Możemy bowiem nie odczuwać zmęczenia, jednak jednocześnie mięsień sercowy jest zmuszony do pracy na intensywności przekraczającej granice jego możliwości.