Gdyby nie internet trudno byłoby znaleźć wiarygodne informacje o antykoncepcji. Właściwie jedynym źródłem wiedzy dla kobiety do tej pory był wyłącznie gabinet lekarski, gdzie można było oficjalnie uzyskać najbardziej wiarygodną wiedzę na ten temat. Rozwój internetu na szczęście poszerzył krąg źródeł, ale z kolei ilość informacji tam dostępnych wymaga naprawdę zdrowego rozsądku i umiejętności ich przesiewania.
Antykoncepcja postkoidalna, czyli awaryjna – kobieta przypomina sobie o niej głównie w sytuacjach, gdy zawiódł ją zdrowy rozsądek i nie pozostaje jej nic innego jak znaleźć najbliższą aptekę i w dodatku z farmaceutą, który nie będzie tłumaczył się klauzulą sumienia.
Tabletka ellaone, co to jest?
Tabletka ellone należy do tzw. antykoncepcji awaryjnej, kryzysowej, doraźnej czy ratunkowej. Stosuje się ją po stosunku bez zabezpieczeń lub wtedy gdy zastosowana antykoncepcja okazała się niewystarczająca lub gdy zawiodła, np. w przypadku pęknięcia prezerwatywy. Tabletkę ellaone powinno się przyjąć w okresie 24 godzin od stosunku, a maksymalnie do 120 godzin, czyli w okresie do 5 dni.
Tabletka ellaone – działanie
Każda tabletka ellaone zawiera czynną substancję o nazwie: octan uliprystylu, w ilości 30 mg. Octan uliprystylu to selektywny modulator receptora progesteronowego ulokowanego w przysadce mózgowej, w tym przypadku preparat ten jako substancja syntetyczna staje się częściowym antagonistą dla progesteronu.
Naturalny progesteron, czyli luteina, produkowany jest u kobiety głównie przez jajniki, a po połączeniu z receptorem progesteronowym uczestniczy w:
- procesach prawidłowego jajeczkowania, czyli owulacji; co oznacza, że po zastosowaniu syntetycznego leku octanu uliprystylu jajeczko zostanie uwolnione do jajowodu z dużym opóźnieniem, zatem może mieć to wpływ na uniemożliwienie zapłodnienia
- przygotowaniu wyściółki, czyli błony śluzowej, endometrium, macicy do zagnieżdżenia się zarodka – zapłodnionego jaja oraz czuwaniu nad prawidłowym procesem implementacji zapłodnionego jaja
- zabezpieczaniu rozwijającego się zarodka poprzez zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy
- a także odpowiada za zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy
Gdy w ciele kobiety nie dochodzi do zapłodnienia następuje obniżenie stężenia progesteronu, tym samym receptory progesterenowe nie otrzymują go w niezbędnych ilościach a to skutkuje menstruacją. To naturalny, fizjologiczny progesteron jest głównie odpowiedzialny za prawidłowe jajeczkowanie kobiety. Wprowadzany do organizmu octan uliprystylu, czyli częściowy antagonista, hamuje fizjologiczne działanie owulacji, co z kolei uniemożliwia zajście kobiety w ciążę.
Tabletka elleone, popularnie określana jako dzień po ma za zadanie zahamowanie lub opóźnienie procesu owulacji. Natomiast nie zapobiegnie zagnieżdżeniu się jaja. Czyli podstawowy mechanizm do jakiego została przygotowana polega na przesunięciu w czasie jajeczkowania, tak aby nie doszło do połączenia się plemników z komórką jajową. Jeżeli jednak do takiego kontaktu już doszło, ellone nie odniesie oczekiwanego skutku i kobieta najprawdopodobniej zajdzie w ciążę.
Do czego jeszcze stosuje się octan uliprystalu?
Syntetyczny preparat octanu uliprystalu stosuje się również w innych okolicznościach, np. w procesie leczenia przedoperacyjnego ciężkich przypadków mięśniaka macicy. Wówczas pacjentce podaje się jedną tabletkę raz na dobę, a leczenie trwa ok. 3 miesiące. Tak długi okres zażywania tej substancji u niektórych kobiet powoduje odwracalny proces wzrostu grubości wyściółki macicy. Po zakończeniu leczenia wyściółka macicy wraca do normy a kobieta ponownie miesiączkuje. Długotrwałe zażywanie octanu uliprystylu wprowadza też inne zmiany, choćby w endometrium, jednak one również są odwracalne po zakończeniu leczenia preparatem.
Tabletka elleone – skuteczność
Żadna tabletka antykoncepcyjna stosowana doraźnie nie może być całkowicie skuteczna. Organizm kobiety jest świetnie zaprogramowaną „fabryką”, gdzie każdy jej element, schemat, system – doskonale wie co robić i dąży do tego wszelkimi siłami, pokonują w miarę możliwości stojące mu na drodze przeszkody. Dlatego również skuteczność ellone jest ograniczona, chociaż wynosi aż 97,9%. To bardzo wysoka skuteczność. Na skuteczność ma wpływ przede wszystkim czas. Im później po stosunku zostanie ona przyjęta przez kobietę, tym jej skuteczność się zmniejsza. Największą skuteczność tabletki elleone wykazują wówczas, gdy zostaną zaaplikowane w okresie do 24 godzin po stosunku. Najpóźniej można ją przyjąć do 120 godzin od momentu współżycia , czyli aż 5 dni po stosunku seksualnym.
Mówiąc kolokwialnie, antykoncepcja kryzysowa to niejako wyścig z czasem, trzeba ją bowiem zażyć jeszcze przed owulacją, jeśli w organizmie kobiety doszło już do jajeczkowania, tabletka nie spełni swojej funkcji, ponieważ jajeczkowania nie można już przesunąć czy opóźnić, gdy zaczął się cały proces. Tylko kobieta, która doskonale zna swoje ciało jest w stanie ściśle określić czas jajeczkowania. Teoretycznie wiadomo, kiedy ono następuje, jednak istnieje wiele czynników, które indywidualnie wpływają na ten proces, choćby skrajne zmęczenie, choroba, antybiotyki.
Tabletka elleone – stan prawny
Okres działania tabletki elleone do 5 dni daje szansę tym kobietom, które zdecydują się na jej zażycie i są w stanie to wykonać mimo ograniczeń prawnych wprowadzonych przez aktualny rząd. Od 1 czerwca 2017 roku tabletka ellone jest dostępna wyłącznie na receptę. Zgodnie z nową ustawą, wszystkie antykoncepcyjne leki hormonalne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza. Do tej pory, elleone można było kupować bez recepty i były one już dostępne dla kobiet od 15 roku życia.
Tabletka elleone – nie ma działania wczesnoporonnego
Tabletka elleone nie jest środkiem wczesnoporonnym. Nawet jeżeli kobieta nie mając świadomości, że jest już w ciąży przyjmie elleone, jego zażycie nie przerwie ciąży. Tabletka elleone zapobiega ciąży poprzez:
- opóźnienie procesu owulacji
- utrudnieniu dojścia do niego
- utrudnieniu zagnieżdżenia się zarodka
Tabletka elleone działa zanim kobieta zajdzie w ciążę. Syntetyczny składnik tabletki -octan uliprystalu opóźnia uwolnienie komórki jajowej, czyli owulację i zapobiega ciąży w przypadku odbycia stosunku bez zabezpieczeń. Jeżeli kobieta zaszła już w ciążę jest za późno na zastosowanie elleone.
Tabletka elleone – wpływ na organizm kobiety
Zastosowanie tabletki elleone nie jest przeciwwskazaniem do stosowania czy kontynuacji przez kobietę wybranej przez siebie metody antykoncepcji, w tym antykoncepcji hormonalnej. Jednak trzeba pamiętać, że preparat ten przyjęty doraźnie może obniżyć skuteczność działania leków antykoncepcyjnych przyjmowanych przez nią regularnie. Dlatego doradza się, aby po zastosowaniu elleone i kontynuacji antykoncepcji doustnej dodatkowo zabezpieczyć się w sposób mechaniczny aż do kolejnego cyklu miesiączkowego.