Szałwia lekarska jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych, być może dzięki swojej wszechstronności. Oprócz tego, że znana jest jako lekarstwo, stosuje się ją również w kosmetyce czy jako przyprawę poprawiającą smak.
Szałwia lekarska – podstawowe informacje
Szałwia lekarska (łac. Salvia officinalis) w naturalnych warunkach występuje w rejonach Morza Śródziemnego. W Polsce jednak często uprawia się ją w ogródku czy na balkonie, w doniczkach. Jej łacińska nazwa – salvere – oznacza „leczyć, ratować”, więc możemy domyślić się, że roślina ta jest doceniana od bardzo dawna. Co ciekawe, roślina ta jest źródłem witamin, takich jak: witamina A, C czy witaminy z grupy B. Zawiera również wartościowe minerały, na przykład wapń, magnez, potas, sód czy cynk. Leczy nie tylko ciało, ale również poprawia nasze samopoczucie.
Szałwia lekarska – co leczy?
- powstrzymuje laktację
- łagodzi dolegliwości miesiączkowe i menopauzę
- dba o zdrowy wygląd skóry
- pomaga w trawieniu
- zwalcza infekcje i zakażenia
- ogranicza potliwość
Szałwia a powstrzymanie laktacji
Gdy kończy się okres karmienia piersią, u wielu matek wciąż wypływa pokarm. Jeśli chcemy to powstrzymać, warto sięgnąć po szałwię. Picie dwóch szklanek dziennie ciepłego naparu z liści szałwii powinno już po tygodniu zauważalnie ograniczyć laktację. Podobna kuracja dobrze sprawdzi się w sytuacji tzw. nawału pokarmu, który grozi zapaleniem piersi.
Szałwia lekarska pomocna przy miesiączce i menopauzie
Szałwia zawiera sporo fitoestrogenów oraz garbników i olejku eterycznego, które mają działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Sprawia dzięki temu, że wiele kobiet może poczuć ulgę podczas bolesnych bólów miesiączkowych. Przy okazji reguluje nazbyt obfite miesiączki. Jeśli chodzi o menopauzę, szałwia łagodzi uderzenia gorąca i zmniejsza częstotliwość występowania nocnych potów, które są bardzo nieprzyjemne i przytrafiają się większości kobiet w tym okresie. Przy okazji ogranicza wahania nastrojów i wpływa zbawiennie na problem z bezsennością.
Szałwia pomaga zadbać o skórę
Liście szałwii zawierają substancje, które mają dobroczynny wpływa na skórę.
- olejek eteryczny i flawonoidy – pomagają w leczeniu wyprysków, trądziku, łuszczycy i grzybicy
- związki mineralne – silnie odżywiają
- witaminy i fitohormony – zwalczają stres oksydacyjny, opóźniają starzenie skóry i pojawianie się zmarszczek
Właśnie dlatego szałwia jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry dojrzałej i z problemami. Można ją znaleźć w składzie żeli do mycia twarzy i ciała, kremów czy balsamów.
Szałwia lekarska i jej wpływ na trawienie
Roślina ta bogata jest w garbniki, gorycz i związki żywicowe, dzięki czemu poprawia pracę układu trawiennego. Listki, które są niezwykle aromatyczne, można dodawać do potraw tłustych i wzdymających, dzięki czemu będą lżejsze do strawienia. Herbata z szałwii, wypita po posiłku, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwia przez to trawienie i zwiększa przyswajalność pokarmów. Sprawdza się również w leczeniu niestrawności i wzdęć, gdyż przeciwdziała nadmiernej fermentacji i ma właściwości rozkurczowe. Ponadto obniża poziom cukru we krwi. Jeśli stosuje się ją regularnie, będzie pobudzała apetyt.
Szałwia lekarska na infekcje i zapalenia
Szałwia zawiera taniny, olejek eteryczny i gorycz, co jest silną bronią w walce z różnego rodzaju zakażeniami. Substancje te działają antyseptycznie i zabijają grzyby, hamują też rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji. Właśnie z tych powodów płukanie jamy ustnej naparami z szałwii jest polecane, szczególnie w przypadku leczenia owrzodzeń jamy ustnej, aft i pleśniawek czy krwawiących dziąseł. Płukanka z szałwii powinna przynieść ulgę także w razie bólu gardła i zapalenia migdałków. Napar stosuje się do picia oraz inhalacji. Dzięki swoim właściwościom ściągającym i wykrztuśnym, szałwia ułatwia oczyszczanie oskrzeli ze zbierającej się w nich wydzieliny.
Szałwia lekarska w kapsułkach
Kliknij TUTAJ!
Szałwia ogranicza potliwość
Dzięki znaczniej ilości garbników i substancji ograniczających rozwój bakterii, szałwia skutecznie radzi sobie z nadmierną potliwością, która pojawia się zazwyczaj przy nadczynności tarczycy, nerwicy i gorączce. Przeciwpotny napar z liści szałwii działa stosunkowo szybko, bo już po dwóch lub trzech godzinach od jego wypicia, a działanie możemy odczuwać aż do trzech dni. Przy problemie nadmiernie pocących się stóp czy dłoni, poleca się robić kąpiele tych części ciała w naparze z szałwii.
Na co jeszcze można stosować szałwię?
Szałwia lekarska:
- działa kojąco na źle gojące się rany i wrzody
- może pomóc w leczeniu uporczywej egzemy i grzybicy skóry
- koi nerwobóle, bóle mięśni i stawów
- stosowana zewnętrznie działa ściągająco, bakteriobójczo, wzmacnia skórę, goi blizny
- jest korzystna w leczeniu chorób wątroby przebiegających z upośledzeniem wytwarzania żółci
- w postaci kompresów może być stosowana na czyraki
- może pomóc przy przykrym zapachu z ust
Podsumowanie
Jak wynika z powyższego tekstu, ta niepozorna roślina ma bardzo wszechstronne działanie lecznicze. Jest tanim, naturalnym i bezpiecznym lekiem, który pomaga w walce z wieloma przypadłościami. Regularne picie szałwii pomaga poprawić pamięć i koncentrację, dodatkowo chroni osłonki mielinowe, które odpowiadają za przesyłanie impulsów nerwowych pomiędzy półkulami mózgu.
Przeprowadzono również badania nad glukozą i cholesterolem znajdującym się we krwi. Zanotowano, że poziom złego cholesterolu i cukru zmniejszył się po trzech miesiącach picia herbaty z szałwii. Co ważne, zarówno świeża szałwia, jak i zasuszona, zachowują swoje walory, choć smakują inaczej. Właściwie szałwię można przyjmować również w tabletkach czy pastylkach, które pomagają uporać się z bólem gardła.
Szałwię cechuje też odświeżanie i oczyszczanie skóry w sposób bardzo delikatny. Dlatego popularne są żele do higieny intymnej z szałwią, a także mydła z szałwią, polecane dla osób z problemem nadmiernej potliwości. Szałwia stosowana regularnie z pewnością da o sobie znać. Co najważniejsze, jest całkowicie bezpiecznym i naturalnym specyfikiem.