Stulejka – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

0 630
5/5 - (5 votes)

Stulejka to nazwa przykrej dolegliwości związanej z męskimi narządami płciowymi. Charakteryzuje się ona zwężeniem napletka i trudnością z odsłonięciem części lub całości żołędzia. Każdej próbie odsłonięcia towarzyszy nieprzyjemny ból. Dodatkowo, pod żołędziem zaczyna narastać wydzielina, przez którą trudniej oddaje się mocz w czasie wypróżniania.  Stulejka może być wrodzona, staje się także wynikiem zaistniałego stanu zapalnego. Bolesny i charakterystyczny w obrzęki napletek utrudniać może codzienne funkcjonowanie, siedzenie, uprawianie sportów, chodzenie także. Stulejka wrodzona pojawia się wtedy, gdy napletek jest zwężony. Napletkiem nazywamy fałdkę skórną pokrywającą prącie. Gdy coraz trudniej nam naciągnąć napletek, zaczynają się pod nim gromadzić różne zarazki, zaburzony zostaje rytm higieny. Mycie wieczorne i poranne nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Boli przy każdym najmniejszym dotknięciu dłonią miejsc intymnych. Pojawiają się obrzęki, a także charakterystyczne zgrubienia. Często jest to przejaw gromadzenia się ropnej wydzieliny.

Odpowiednie dbanie o drogi moczowe

Jeżeli za każdym razem napletek jest na siłę zsuwany, na zewnątrz pojawiać się będą blizny oraz ranki, delikatne pęknięcia, z których wydobywać się będzie niewielka ilość krwi. Z biegiem czasu napletek staje się coraz mniej elastyczny. Może zdarzyć się, że mimo usilnych starań po prostu nie daje się zsunąć nawet na centymetr. Zakażenie bakteryjne pojawi się na skutek rozkładającego się moczu. Na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczne. Może skomplikować pracę dróg moczowych. Pojawienie się stulejki tak naprawdę może mieć różne przyczyny. Do najczęściej zdiagnozowanych zaliczymy:

  •  liszaje twardzinowe
  • liszaje zanikowe
  • bliznowacenie przez zbyt siłowe próby zsuwania napletka
  • stan zapalny
  • postępująca cukrzyca
  • zła higiena
  • brak pielęgnacji (zwłaszcza u niemowląt)

Stulejka pojawić się może także w formie nabytej. Jej pojawieniu sprzyjać może inny, niż powszechny sposób masturbacji, której najczęściej poddają się nastolatkowie. Można się tej stulejki nabawić w sytuacjach, gdy leżymy na materacu i pocieramy o niego swoje strefy intymne. Lekarze bez zażenowania informują wtedy swoich pacjentów, że muszą jak najszybciej zaniechać tej metody rozładowywania napięcia seksualnego. Nakazują natychmiastowy powrót do tradycyjnej formy masturbacji. W wielu przypadkach trudno jednak jest odróżnić, na ile stulejka nabyta różni się od tej wrodzonej.

Lecz, a nie ignoruj!

Stulejka wiąże się nie tylko ze stanami zapalnymi określonych stref intymnych. Stale ignorowana może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Jeśli żołędzie oraz wewnętrzna część napletka stale są drażnione, ujście cewki moczowej także może ulec zwężeniu, wraz z błoną śluzową napletka. Jeśli stulejka przez lata będzie ignorowana u dorosłych mężczyzn, może to doprowadzić do powstawania nowotworów. Gdy już naprawdę jest ciężko – dochodzi do sytuacji, że nie można oddać ani kropli moczu. Są to sytuacje związane z ogromnym bólem. Z zaawansowaną stulejką niemożliwe jest także czerpanie pełnej przyjemności z seksu. Zawsze wiąże się to z dyskomfortem, wstydem oraz grą pozorów. Przez nieleczoną stulejkę rozpoczyna się ekspansja zarazków oraz bakterii w stronę  zapaleń dróg moczowych i narządów wewnętrznych. Wynikiem takich komplikacji nierzadko pozostaje ukrywanie problemów zdrowotnych przez mężczyzn, jako coś wstydliwego i przykrego, do czego nie można się przyznawać – zwłaszcza przed kobietą. Ten problem w praktyce okazuje się szerzej skonstruowany. Spotkać można mężczyzn, którzy z prącia w stanie spoczynku bez problemu ściągają napletek, a w czasie wzwodu, czyli wtedy, gdy ma dochodzić do intymnego zbliżenia – wykonanie podobnej czynności jest właściwie niemożliwe.

Tylko leczenie wyeliminuje wstydliwy problem

Sposób leczenia w dużym stopniu zależy od tego, czy mamy do czynienia z małym dzieckiem, czy też z osoba dorosłą. Dzieciom w żadnym wypadku nie poleca się siłowego ściągania napletka, ponieważ powstają rany, uszkodzenia. Nawet jeśli będą szybko się goiły, to i tak będą dodatkowo zwężały napletek. U dzieci lekarze stosują coś w rodzaju „terapii stulejki”. Polega ona na leczeniu zaistniałego stanu zapalnego oraz na wyjaśnieniu, w jaki sposób przestrzegać należy podstawowych zasad higieny. Starsze dzieci oraz ludzie dorośli borykający się ze stulejką – kierowani są na leczenie chirurgiczne, jeśli problem jest na tyle skomplikowany, że nie można odsłonić prącia swobodnie. Operacje na stulejkę są robione w sytuacjach, kiedy wyleczono stany zapalne i wyeliminowano także zakażenie w napletku. Tylko wtedy taki zabieg jest w pełni udany. Operacja to po prostu usunięcie wąskiej części napletka. Potem tworzy się szerszy. Kompletne usunięcie napletka nazywa się obrzezaniem. Czynność ta ma ogromne znaczenie wśród religii różnych kultur.  Operacja stulejki pozostawia po sobie wiele ran i ranek, które trzeba z wielką uwagą pielęgnować, by nie dopuścić do ponownych zakażeń oraz infekcji. Pomóc sobie można poprzez:

  • stawianie prącia ku górze
  • płukankę rumiankową
  • płukankę ciepłą wodą po wysikaniu się

Jak zapobiegać stulejce?

Punkt pierwszy to przede wszystkim odpowiednie dbanie o higienę i to od wczesnych lat dzieciństwa. Warto przestrzegać trzech podstawowych zasad:

  • zanim dziecko nie skończy roczku, nie można odciągać napletka
  • po raz pierwszy można odciągnąć napletek, gdy dziecko skończy 2 latka, jeżeli pojawi się ból, trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy
  • jeśli dziecko skończy już 3 lata, a my zauważymy, że napletek nie daje się zsunąć, może być to pierwszy sygnał, że pora odwiedzić lekarza

Dorośli dbają o swoją higienę na własną odpowiedzialność. Trzeba zapobiegać zakażeniom oraz wszelkim zapaleniom. Cewka moczowa jest bardzo delikatnym narządem, bez względu na to, jak silnym jest się mężczyzną. Napletek ściągać należy swobodnie, a nie siłowo!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.