Stulejka jest niewielkim defektem anatomicznym. Polega on na zwężeniu się napletka, przez co nie można go w żaden sposób zsunąć z żołędzi. Defekt jest dotyczy zarówno małych dzieci, jak i dorosłych mężczyzn. Im szybciej rozwiąże się ten problem, tym lepiej. Zabieg usunięcie stulejki można przeprowadzić u dziecka w każdym wieku, jest on bardzo krótki i nieskomplikowany.
Do niedawna, twierdzono, iż stulejka jest wadą wrodzoną, jednak bardzo często tworzy się ona przez zaniedbanie ze strony rodzica, gdy niemowlak płci męskiej, nie jest w sposób prawidłowy pielęgnowany. Powodem występowania stulejki mogą być złe nawyki higieniczne, nieodciąganie napletka w trakcie mycia czy oddawania moczu. Stulejka może również towarzyszyć stanom zapalnym napletka i żołędzi. Wada ta, nieleczona może utrudnić bardzo codzienne życie, a w przyszłości uniemożliwić wszelkie kontakty seksualne z partnerką i prowadzić do stanów zapalnych.
Jak wygląda stulejka?
Pełna stulejka zdarza się wówczas, gdy, nawet jeśli penis jest w fazie spoczynku, nie da się zsunąć napletka z penisa. Stulejka niepełna występuje, gdy napletek można zsunąć z penisa w trakcie jego spoczynku, jednak nie można odsłonić żołędzi w trakcie jego wzwodu. Może być ona wtedy powodem bólu i uczucia ucisku. Napletek, który działa w sposób prawidłowy, ochrania we właściwy sposób, delikatną na dotyk żołądź prącia i daje się w sposób łatwy ściągnąć z żołędzi, a tak właściwie z rowka żołędnego, zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu.
Stulejka- dotkliwa dolegliwość
Stulejka w żaden sposób nie zagraża zdrowiu ani życiu dziecka. Jednak przez jej obecność, o wiele trudniej jest utrzymać miejsce intymne w odpowiedniej higienie, przez co w bardzo łatwy sposób może dojść do różnych zakażeń, w których trakcie może dojść do niebezpiecznych komplikacji. Niektórzy chłopcy, mogą mieć również poważny problem w trakcie oddawania moczu.
W żadnym wypadku nie możemy tego problemu zostawić samego, gdyż nie rozwiąże się on z czasem i nie powinniśmy na to liczyć. Stulejka w bardzo częstych przypadkach, stopniowo się powiększa. U małych dzieci i niemowląt, to bardzo częste i jak najbardziej normalne zjawisko. Znika ono zazwyczaj w okolicach 3 roku życia, jednak rodzice powinni cały czas kontrolować stulejkę, jeśli po 3 roku życia dalej dziecko ją posiada, należy udać się z nim do lekarza.
W jaki sposób i kiedy można rozpoznać stulejkę?
Właściwie, większość małych chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze pierwszego roku życia, posiada wąski i bardzo przylegający napletek do żołędzi. Odsłania on bowiem jedynie ujście cewki moczowej. Jest to tak zwana stulejka fizjologiczna, całkowicie normalne zjawisko, które zazwyczaj nie wymaga żadnej interwencji ze strony chirurga.
W jaki sposób pielęgnować prącie niemowlaka?
W trakcie kąpieli unikajmy zsuwania napletka na siłę, gdyż może to doprowadzić do pęknięć i blizn. Przeważnie wraz z biegiem czasu w okolicy 2 roku życia, napletek sam się odklei, bez pomocy rodziców czy lekarzy. U dziecka, które ukończyło 3-4 lata, napletek powinien bardzo swobodnie się zsuwać. Jednak w przypadku, gdy u dziecka 3-4-letniego napletek dalej nie odsłania żołędzi, powinniśmy się z nim udać do pediatry, do urologa dziecięcego albo w ostateczności do chirurga.
Kiedy z dzieckiem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bez względu na wiek w jakim się ono znajduje?
- Dziecko posiada na tyle wąski napletek, iż ma ono problemy z oddawaniem moczu, czuje pieczenie, ból oraz dyskomfort w trakcie siusiania.
- Mocz wypływa bardzo cienką strużką, pozostaje pod napletkiem. Na samym końcu prącia tworzy się coś na podobieństwo balonika.
- Dziecko ma bardzo często stany zapalne, jego penis jest zaczerwieniony, wydziela się z niego ropna substancja, posiada bakterie w moczu.
Jak często występuje stulejka u dzieci?
To bardzo częsty i dobrze znany lekarzom i całej medycynie problem. Do 2- 3 lat dziecka jest on dalej uznawany za fizjologię. Niemowlaki płci męskiej rodzą się ze stulejką, dlatego nikogo to zjawisko nie niepokoi, szczególnie na samym początku. Prącia u noworodków mają naturalną ochronę, są osłonięte przez napletek, przez co nie można w żaden sposób odsłonić główki penisa.
Szczególnie w pierwszych latach życia maluchów, napletek nie jest zbytnio elastyczny, sklejony z żołędzią. Jednak w trakcie upływu czasu i rozwoju, zmienia się on. Jednak jeśli napletek nie odkleja się w sposób prawidłowy, lekarz wówczas może zdiagnozować stulejkę właściwą. Zjawiskiem tym, zajmą się wówczas specjaliści, urolodzy czy chirurdzy, którzy będą wiedzieć co robić dalej z tym problemem.
Objawy, jakie występują w trakcie stulejki to przede wszystkim:
- świąd oraz pieczenie
- wąski strumień moczu
- trudność w oddawaniu moczu
- ropny wyciek z cewki moczowej
- obrzęk prącia
- częste drapanie się przez dziecko i częste próby zsunięcia napletka
W jaki sposób odpowiednio pielęgnować części intymne chłopców do 3 roku życia?
Po pierwsze, należy wiedzieć, że nie powinno się w ogóle ściągać napletka w pierwszym roku życia malucha. Codziennie należy jednak obmywać prącia na zewnątrz. Należy uważać, aby przez resztki moczu czy kału nie doszło do zapalenia napletka. Gdy, dziecko rozpocznie drugi rok życia, można w trakcie kąpieli próbować bardzo delikatnie zsuwać napletek. Gdy, uda się to, można wówczas dokładniej wymyć prącie z brudu. Jeśli problem po ukończeniu 3 roku życia, będzie dalej występował, należy wówczas udać się do lekarza.
Metody leczenia stulejki u dzieci
Stulejkę, uznawaną za fizjologiczną leczy sam czas, gdyż z biegiem czasu skóra na napletku rozluźnia się i odkleja od żołędzi całkowicie sama. Kiedy dziecko ma 3 lata, powinno być możliwe uwidocznienie jakiejś części żołędzi. Jeśli jednak to nie następuje, proces ten wydłuża się. Na tym etapie trzeba przede wszystkim postępować delikatnie, codziennie w trakcie kąpieli należy zsuwać napletek, aż do momentu, gdy poczujemy pewien opór, aby tylko nie doprowadzić dziecka do bólu.
Taka fizjoterapia, zdecydowanie przyspiesza, ustanie stulejki, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Takie właśnie czynności polecane są przez Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne, jednak tylko, gdy chłopiec ze stulejką, nie został wcześniej obrzezany. Jeśli takie leczenie, nie daje żadnych widocznych efektów, można wówczas zastosować leczenie z wykorzystaniem maści sterydowych. W miejscu przewężenia napletka nakłada się maść dwa razy w ciągu dnia, przez okres od 6 do 12 tygodni. Jednak w trakcie wystąpienia stulejki patologicznej, jedynym wyjściem jest dokonanie zabiegu chirurgicznego.
Jak wygląda zabieg?
Podczas chirurgicznego leczenia stulejki, wykorzystuje się dwie metody, plastykę napletka lub jego obrzezanie. W obydwu metodach chodzi o odsłonięcie żołędzi. W trakcie metody plastyki napletka wycina się zbliznowaciały obwód, w taki sposób, żeby jego część pozostała i pokryła w sposób częściowy lub całościowy żołądź. Wadą wybrania tej metody, jest to, że może dojść do kolejnego zbliznowacenia i zwężenia się napletka, czyli do kolejnej stulejki. Obrzezanie natomiast polega na całkowitym wycięciu napletka, żołądź zostaje wtedy całkowicie odsłonięta. Plusem tego zabiegu jest to, że na pewno nie dojdzie do wystąpienia kolejnej stulejki, jednak mało rodziców decyduje się na taką opcję.
Skutki nieleczenia stulejki:
- zaleganie moczu pod napletkiem, przez co dochodzi do częstych stanów zapalnych
- bliznowacenie
- trudności w oddawaniu moczu
- większe ryzyko zakażeń układu moczowego, chorób przenoszonych drogą płciową, raka prącia