Spirala antykoncepcyjna oraz inne metody antykoncepcji

0 211
5/5 - (5 votes)

Antykoncepcja jest dziś stosowana przez większość ludzi. Nic w tym dziwnego – jest to wynalazek bardzo praktyczny i przydatny, dzięki któremu możemy uprawiać seks bez ryzyka niechcianej ciąży, zaplanować ilość posiadanego potomstwa i ustrzec się przed wieloma chorobami wenerycznymi. Metod antykoncepcyjnych jest bardzo wiele – każda z nich działa w nieco inny sposób, ma inne wady i zalety. Dla jednej osoby dobra będzie spirala antykoncepcyjna, dla innej zaś doskonałym rozwiązaniem okażą się prezerwatywy. Dlatego właśnie tak bardzo ważny jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej – osobą, która może w tym pomóc i udzielić wielu przydatnych rad, jest lekarz ginekolog. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej metody antykoncepcji, warto poznać ich działanie, wady i zalety. Metody antykoncepcji najczęściej dzielone są na:

  • Metody chemiczne
  • Metody mechaniczne
  • Metody hormonalne
  • Metody naturalne

Jak działają chemiczne metody antykoncepcji? Globulki, kremy i żele

Działanie chemicznych metod antykoncepcji opiera się na substancjach, które niszczą plemniki. Paraliżują je i wpływają na ograniczenie ich żywotności, a przy tym nie uszkadzają zawartego w plemnikach materiału genetycznego – dzięki temu nawet gdyby pomimo zabezpieczenia doszło do zapłodnienia, płód będzie rozwijał się normalnie i nie będzie uszkodzony. Chemiczne środki antykoncepcyjne zagęszczają również śluz w okolicy szyjki macicy, co utrudnia lub uniemożliwia plemnikom przedostanie się do wnętrza jamy macicy. Choć środki chemiczne są łatwo dostępne i łatwe do zastosowania, mają szereg wad. Wiele kobiet skarży się na to, że znacznie zwiększają one ryzyko wystąpienia nieprzyjemnej infekcji pochwy, nierzadko składniki takich środków powodują także reakcje alergiczne i uczulenia. Wielu osobom nie odpowiadają również odczucia towarzyszące stosowaniu takiej metody – twierdzą, iż znacznie zmniejsza ona przyjemne doznania. Wśród chemicznych metod antykoncepcji znajdują się liczne żele i globulki plemnikobójcze, gąbki dopochwowe i kremy. Ich skuteczność jest dość duża, jednak znacznie niższa niż metod hormonalnych lub prezerwatyw.

Prezerwatywy – najpopularniejsza metoda antykoncepcji

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej. Jej zdecydowaną zaletą jest łatwa dostępność – prezerwatywy można kupić w każdej aptece, a także w wielu sklepach. Działanie metod mechanicznych polega na stworzeniu bariery, której plemniki nie będą w stanie przekroczyć, dzięki czemu nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Prezerwatywy są tanie i łatwe w zastosowaniu – to właśnie dlatego decyduje się na nie wiele par. Prezerwatywy są najczęściej wykonane z lateksu, jednak można nabyć również prezerwatywy wykonane z innych materiałów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób uczulonych na lateks.

Prezerwatywy są bardzo skuteczne, jednak muszą być prawidłowo stosowane, aby zachowały wysoką skuteczność. Prezerwatywa nie może być przeterminowana ani uszkodzona. Należy zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu opakowania z prezerwatywą – bardzo łatwo jest ją wtedy uszkodzić. Zakładając prezerwatywę, mężczyzna musi uważać na to, by jej nie rozerwać i nie przedziurawić, a także na to, aby pod prezerwatywą nie znalazło się powietrze. Prawidłowe zakładanie prezerwatywy należy rozpocząć od przyłożenia nierozwiniętej prezerwatywy do końcówki penisa, a następnie ostrożnie ją rozwinąć. Ważny jest także odpowiedni dobór rozmiaru prezerwatywy.

Niewątpliwą zaletą prezerwatyw jest to, że jako jedyna metoda antykoncepcji chronią również przed chorobami wenerycznymi. To właśnie dlatego jest to metoda polecana osobom, którym zdarzają się przypadkowe kontakty seksualne. Prezerwatywy mają również swoje minusy. Mogą niekiedy pęknąć podczas stosunku – nawet pomimo prawidłowego stosowania. Wielu mężczyzn uważa, że stosowanie prezerwatyw przyczynia się do osłabienia płynących z seksu przyjemnych doznań, wiele par uznaje również, że źle wpływa on na spontaniczne pomysły podczas stosunku – zawsze trzeba przerwać zabawę, aby założyć prezerwatywę, a to psuje atmosferę w sypialni.

Hormonalne metody antykoncepcji. Spirala antykoncepcyjna

Hormonalne metody antykoncepcji działają w taki sposób, że zmieniają funkcjonowanie organizmu kobiety, zmieniając poziom hormonów w taki sposób, że nie dochodzi u niej do owulacji, a tym samym – nie może ona zajść w ciążę. Metody hormonalne różnią się między sobą sposobem podania hormonów i ich dawką. Zdecydowanie najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne oraz plastry antykoncepcyjne – te pierwsze należy przyjmować codziennie o tej samej godzinie, o plastrze wystarczy pamiętać raz na tydzień, jednak jego wadą jest to, że może odkleić się ze skóry. Niektóre kobiety decydują się również na zastrzyk antykoncepcyjny – jego działanie utrzymuje się przez trzy miesiące. Jego dużą wadą jest jednak brak możliwości zaprzestania stosowania tej metody, jeśli okaże się, że organizm kobiety nie znosi jej dobrze – będzie ona musiała poczekać, aż skończy się działanie zastrzyku

Coraz popularniejszą metodą staje się spirala antykoncepcyjna, zwana również spiralą lub wkładką domaciczną. Raz założona, pozostaje na swoim miejscu przez pięć lat, podczas których nie trzeba stosować żadnej innej metody antykoncepcji! Metoda ta ma bardzo wysoką skuteczność i jest wysoce komfortowa. Zakładana jest u ginekologa, który przeprowadza wcześniej z pacjentką wywiad, by upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań ku zastosowaniu właśnie takiej metody zapobiegania niechcianej ciąży. Spirala antykoncepcyjna jest jednak polecana jedynie tym kobietom, które już rodziły i nie planują mieć więcej dzieci – przynajmniej w najbliższym czasie. Wiadomo bowiem, że zastosowanie spirali domacicznej u kobiet, które nigdy nie były w ciąży, może przyczynić się do późniejszych trudności z zajściem w ciążę i zwiększać ryzyko poronienia. Kobiety, które zdecydują się na założenie spirali antykoncepcyjnej, a po jakimś czasie zdecydują się na zajście w ciążę. muszą odczekać przynajmniej trzy miesiące od usunięcia spirali do rozpoczęcia starań o dziecko.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.