Jak skutecznie walczyć z rozstępami?
Prążki występujące na skórze brzucha, ud, pośladków czy ramion powstają w wyniku nagłego rozciągania się skóry na przykład przy ciąży, nagłym chudnięciu lub tyciu. To rozstępy, które przybierać mogą kształt nawet sinofioletowych prążków, szpecących nasze ciało. Jak je usunąć i jak się przed nimi chronić?
Lepiej zapobiegać
Skóra człowieka pokrywa całe ciało, ale w różnych miejscach ma różną grubość wynoszącą od 1,5 do nawet 5 mm. Skórę tworzą między innymi komórki fibroblasty, odpowiadające za produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek składających się na sieć zapewniającą skórze jędrność, elastyczność i odpowiednie napięcie. Skóra traci jędrność wraz z wiekiem i ubytkiem kolagenu. Może nie nadążyć się wystarczająco rozciągnąć w okresie dojrzewania czy w czasie ciąży i nadmiernego tycia, jeśli kora nadnerczy nie dostarczy jej właściwej dawki kortyzolu. Jeśli jest go za dużo, zakłóca on pracę fibroblastów.
Poziom kortyzolu jest ważny dla kondycji włókien kolagenu w skórze. Mają one naturalną zdolność do wytrzymywania dużych obciążeń. Niemniej przy szybkim wzroście skóra po prostu napręża się i rozrywa, co uwidacznia się w postaci czerwonawych pręg. Tak właśnie powstają rozstępy, które u pań najczęściej są widoczne na biodrach, biuście i na brzuchu po ciąży, a u chłopców po okresie dojrzewania pojawiają się pod kolanami i na plecach.
Aby rozstępy w ogóle nie powstały, należy nawilżać systematycznie skórę, co jest działaniem profilaktycznym. Może do tego posłużyć krem ujędrniający biust i krem ujędrniający brzuch dla kobiet, a dla panów zwyczajne balsamy nawilżające, które w swoim składzie mają oliwkę i masło Shea. Należy jednocześnie bacznie monitorować wagę ciała – jeśli gwałtownie przytyjemy, prawdopodobnie pojawią się rozstępy.
Jak pozbyć się rozstępów?
Wielu z nas mylnie uważa, że pojawienie się rozstępów – czerwonych czy nawet fioletowych jest nieodwracalne i nic już nie można zrobić. Wbrew temu czerwonawy kolor informuje nas wyłącznie o tym, że rozstępy pojawiły się niedawno i można jeszcze wiele zdziałać, aby się ich pozbyć. Pomocne może okazać się wcieranie w zmienione miejsca kremu na rozstępy, który zawiera składniki wspomagające regenerację skóry i pobudzające metabolizm fibroplastów. Dobrze sprawdzi się też kolagen na rozstępy, który odbuduje włókna kolagenowe w skórze i ją zregeneruje. Wszelkie kremy ujędrniające do ciała z witaminami A, E, C, cynkiem i krzemem będą działały korzystnie na skórę i zniwelują rozstępy. Ważne jest, aby kremy na rozstępy były wmasowywane w skórę, a nie tylko nakładane na nią.