Skierowania do sanatorium – możliwość leczenia uzdrowiskowego na nfz i ominięcia kolejki dzięki zwrotom

0 432
5/5 - (5 votes)

Osoby borykające się z przewlekłymi schorzeniami lub po niektórych rodzajach leczenia szpitalnego i operacjach mają możliwość w ramach Narodowego Funduszu zdrowia raz na osiemnaście miesięcy skorzystać z leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Aby to zrobić, należy zdobyć skierowanie do sanatorium i złożyć je w oddziale NFZ.

Skierowanie – od wypisania do wyjazdu na turnus

Uzyskanie możliwości wyjazdu wiąże się z podjęciem wielu działań oraz zwykle dość długim oczekiwaniem. Jednak chętnych nie brakuje, gdyż 21- lub 28-dniowy pobyt w uzdrowisku, połączony z zabiegami leczniczymi lub rehabilitacją, zwykle prawie w całości jest refundowany przez Fundusz. Oto droga skierowania, jaką musi przebyć, by petent mógł udać się do sanatorium:

  1. Wystawienie skierowania do sanatorium przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – najczęściej jest to lekarz rodzinny. Dokument zgodny ze wzorem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7. lipca 2011 roku, podanym w dzienniku ustaw z 2011 roku, numer 142 pozycja 835. W skierowaniu w szczególności znaleźć się musi:
    • szczegółowy opis stanu zdrowia pacjenta,
    • opis stopnia samodzielności pacjenta,
    • ewentualne przeciwwskazania do zabiegów leczniczych,
    • ewentualne kopie wyników badań bądź wypisów ze szpitala – czy i jakie dokumenty należy załączyć, winno ustalić się z lekarzem,
    • proponowane miejsce  – uzdrowisko nadmorskie, nizinne, podgórskie, górskie
    • proponowany rodzaj leczenia lub rehabilitacji – szpitalny, sanatoryjny, ambulatoryjny;
    • pieczęć przychodni i lekarza, podpis.
  2. Przekazanie skierowania do oddziału NFZ – może to zrobić lekarz lub pacjent – osobiście lub wysyłając pocztą.
  3. Rejestracja skierowania w oddziale NFZ – dostarczone skierowanie jest rejestrowane poprzez nadanie mu unikatowego numeru. Jest też sprawdzane na wstępie pod kątem formalnym, a w razie braków lub błędów formalnych – oddział zwraca się o ich uzupełnienie.
  4. Ocena zasadności – skierowanie przekazywane jest do lekarza specjalisty. W zależności od skierowania może być to lekarz balneoklimatolog i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Lekarz ocenia celowość skierowania, a w razie wskazań do leczenia proponuje miejsce leczenia i rodzaj zakładu lecznictwa uzdrowiskowego: szpital, sanatorium lub przychodnię uzdrowiskową.
  5. Powiadomienie o kwalifikacji do leczenia bądź odmowie – świadczeniobiorca otrzymuje listownie w ciągu 30 dni od daty wpływu skierowania do oddziału NFZ. Jeżeli decyzja jest odmowna – z powodu braku wskazań lub istnienia przeciwwskazań – skierowanie jest zwracane do lekarza je wystawiającego. Od decyzji odmownej nie można się odwołać.
  6. Powiadomienie o terminie leczenia – następuje nie później niż 14 dni przed terminem turnusu. Jednak samo oczekiwanie od momentu kwalifikacji może potrwać nawet 2 lata. Nieco szybciej jest w przypadku leczenia poszpitalnego. Istotnym jest fakt, że skierowania muszą być aktualizowane co 18 miesięcy przez lekarza prowadzącego.

Jak sprawdzić etap realizacji skierowania

Zapewne większość kuracjuszy wie, że ich skierowania oczekują w kolejce. Aby skierowanie do sanatorium w ogóle zostało do niej zakwalifikowane, musi przejść wcześniej opisane kroki. Żeby natomiast termin leczenia został wyznaczony, świadczeniobiorca nie może korzystać w przeciągu ostatnich 18 miesięcy z leczenia uzdrowiskowego ze skierowania NFZ. Po podaniu numeru skierowania, na rządowej stronie https://skierowania.nfz.gov.pl/ jest możliwość sprawdzenia stanu jego realizacji. Możemy otrzymać następujące informacje:

  • Ogólne informacje – bieżący status, data wystawienia i wpływu do oddziału NFZ, oddział kierujący;
  • Ocena lekarza w oddziale NFZ – rodzaj leczenia, profil leczenia;
  • Numer w kolejce;
  • Miejsce i termin leczenia.

Dane jakie można uzyskać pozbawione są personaliów, nie należy zatem obawiać się o ujawnienie danych osobowych osobom postronnym. Informacje na temat realizacji skierowania uzyskać możemy również telefonicznie w oddziale NFZ.

Czy można przyspieszyć wyjazd do sanatorium?

Jeżeli pacjentowi zależy na szybszym wyjeździe do sanatorium, a od ostatniego pobytu minęło już 18 miesięcy, może spróbować skorzystać z tak zwanych zwrotów skierowań. Warunkiem jest oczywiście posiadanie skierowania do sanatorium oczekującego w kolejce. Zwroty to skierowania na turnusy, których terminy z różnych przyczyn nie odpowiadały osobom na nie kierowanym. Osobie zwracającej skierowanie najczęściej przepada miejsce w kolejce, chyba, że zwrot uzasadniony jest na przykład operacją czy pobytem w szpitalu lub śmiercią bliskiej osoby.

Zapytania o zwroty należy kierować do oddziału NFZ. Profil leczenia w sanatorium, w którym pojawił się wolny turnus, musi odpowiadać temu jaki został wyznaczony pacjentowi. Ważne jest też, że trzeba być gotowym do wyjazdu w czasie zdecydowanie krótszym niż 14 dni od momentu potwierdzenia terminu. Najczęstsze zwroty są w miesiącach zimowych i terminach świątecznych; w lecie raczej ciężko znaleźć wolny termin poza kolejką.

Leczenie w sanatorium na skierowaniu – jak się przygotować, zakres i koszty

Odpowiednie przygotowanie do sanatorium, poza kwestiami oczywistymi takimi jak zapas ubrań czy przyjmowanych leków, obejmuje również przygotowanie dokumentacji medycznej schorzeń, na które cierpi pacjent. Warto zaplanować dojazd, by odbył się bez niepotrzebnego stresu i na czas. Leczenie dzięki skierowaniu do sanatorium jest bezpłatne w wymiarze 3 zabiegów dziennie oraz 3 konsultacji lekarskich i stałej opieki pielęgniarskiej, natomiast zakwaterowanie i wyżywienie są częściowo płatne, w zależności od standardu pokoju – zgodnie z odgórną listą odpłatności określoną przez Ministra Zdrowia. Dodatkowe zabiegi mogą być płatne, koszt dojazdu również pokrywa pacjent.

Inne rodzaje skierowań do sanatorium

Skierowania do sanatorium można otrzymać również z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz, w przypadku rolników, z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. ZUS oferuje tak zwaną rehabilitację leczniczą, która ma na celu uniknięcie zagrożenia utraty zdolności do pracy. Trzeba być ubezpieczonym lub pobierać zasiłek chorobowy albo rentę okresową. Petenci kierowani są na 24-dniowe turnusy, w pełni opłacane przez ZUS, łącznie z kosztami dojazdu. W przypadku KRUS-u jest podobnie, z tym, że turnusy organizowane są we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS i trwają przeciętnie 21 dni.

Korzystanie z rehabilitacji ZUS lub KRUS nie ogranicza prawa do korzystania z usług NFZ. Ponadto każdy zainteresowany, posiadający odpowiednie środki finansowe, może korzystać z usług świadczonych przez sanatoria uzdrowiskowe w pełni odpłatnie, bez skierowania, w miarę wolnych miejsc.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.