Jakie są pierwsze objawy ciąży?

0 1 124
5/5 - (5 votes)

Pierwsze objawy ciąży można łatwo przegapić lub zbagatelizować. Niektóre jednak okazują się fałszywym alarmem. Jak rozpoznać, czy jest się w ciąży, zanim zrobi się test ciążowy? Jeśli podejrzewamy, że możemy być w ciąży, trzeba zacząć bacznie obserwować swoje ciało.

Objawy ciąży w pierwszych jej tygodniach

Wcale nie jest tak łatwo zauważyć pierwsze objawy ciąży, a nawet, jeśli zauważymy, że z naszym organizmem dzieje się coś nietypowego, łatwo można pomylić je z objawami przeziębienia czy zatrucia pokarmowego. Pierwsze oznaki ciąży mogą pojawić się już 10 dni po zapłodnieniu. Nagła nerwowość, wahania nastrojów czy zmiana apetytu powinny zwrócić twoją uwagę, bo to jedne z typowych objawów ciąży.

Pierwsze objawy ciąży, które można pomylić z miesiączką

Wczesne objawy ciąży możemy zauważyć już kilka dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem planowanej miesiączki i już po nim.

  • piersi stają się nieco większe – kilka dni po zapłodnieniu piersi mogą stać się nie tylko zauważalnie większe, ale twardsze i bardziej wrażliwe na dotyk. Oprócz nadmiernej wrażliwości można też odczuwać na nich mrowienie. Trudno jednak ocenić, czy to objaw ciąży, czy zbliżającej się miesiączki
  • szyjka macicy jest rozpulchniona – tego oczywiście nie zaobserwujemy same, ale podczas badania ginekologicznego z pewnością lekarz zwróci na to uwagę. Niemniej to również może zwiastować nadchodzący okres
  • brak miesiączki – niemalże pewny objaw ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu. Miesiączka może jednak zostać zatrzymana lub opóźniona przez nadmierny stres (w tym ten wywołany zajściem w ciążę), zmianę klimatu czy nieprawidłową dietę.

Huśtawki nastrojów

Jeśli stałaś się ciągle rozdrażniona, wszystko cię denerwuje i zdarzają ci się nagłe napady płaczu z błahych powodów, jest bardzo prawdopodobne, że jesteś w ciąży. Te napady złości czy płaczu są początkowo niezrozumiałe zarówno dla ciebie, jak i twoich bliskich. Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie są to objawy PMS ani przemęczenia, możesz zacząć podejrzewać ciążę. Pierwsze objawy ciąży pod postacią wahania nastrojów są związane z działaniem jednego z hormonów, progesteronu. Jego rola jest bardzo istotna, bo umożliwia zarówno zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy, a także utrzymanie ciąży. Jednak skutkiem ubocznym jego działania jest właśnie zaburzenie równowagi emocjonalnej kobiety w ciąży. Walka ze zmianami nastrojów jest raczej bezowocna. Zamiast tego lepiej skupić się na odpoczynku po pracy, nie przemęczaniu się i spędzaniu czasu w gronie rodziny.

Ciągłe zmęczenie

Po zapłodnieniu organizm przygotowuje się do wielkiego wysiłku, jakim jest dla niego ciąża. Uczucie zmęczenia ściśle wiąże się ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Zmęczenie, które jest wczesnym objawem ciąży, raczej łatwo odróżnić od codziennego zmęczenia – jest znacznie dłuższe od przeciętnego zmęczenia obowiązkami domowymi czy pracą. Ten sam hormon, który wpływa na huśtawkę nastrojów, jest sprawcą tego uczucia zmęczenia. Spowalnia też trawienie, wywołuje mdłości i obniża ciśnienie krwi. Z tym zmęczeniem także na próżno można walczyć. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie sobie wygody i tego, co dla naszego organizmu najlepsze. Organizm najlepiej regeneruje się w trakcie snu, dlatego wszystkie drzemki w ciągu dnia, na które będziesz miała ochotę, są wskazane. Co najlepsze, taki stan nie będzie trwał przez całą ciążę. Już w drugim trymestrze ciąży powinnaś poczuć się znacznie lepiej, a energia powinna do ciebie wrócić.

Szeroka oferta testów ciążowych
Kliknij TUTAJ!

Brak apetytu

Nie zawsze w ciąży je się za dwie osoby. Co prawda, zwiększone łaknienie też może być wczesnym objawem ciąży, ale brak apetytu również powinien zwrócić twoją uwagę. Jest to sprawa indywidualna, a każda przyszła mama odczuwa to inaczej. Znanym stereotypem są też zachcianki pokarmowe wszelkiego rodzaju. Chyba najpopularniejsza jest ta wersja, w której kobieta ciężarna ma ochotę na pudełko lodów zjedzone razem z ogórkami kiszonymi, choć panuje też przekonanie, że zmieniają się kobiecie smaki i chętnie sięga po to, czego wcześniej by nie zjadła. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, ale jeśli masz takie objawy, to przyczyną może być zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego w okresie ciąży.

Mdłości i wymioty

Niestety, choć to najbardziej rozpoznawalny objaw ciąży, chyba jest też najmniej przyjemny. Mdłości i wymioty mogą towarzyszyć przyszłej mamie przez cały pierwszy trymestr. Zdaniem ginekologów, jest za to odpowiedzialny hormon hCG, produkowany przez zarodek. Nie ukrywajmy, że jest to męcząca przypadłość, która znacznie obniża samopoczucie kobiety w ciąży. Aby sprawić sobie trochę ulgi, można stosować sprawdzone sposoby łagodzenia mdłości. Na przykład poleca się stosowanie imbiru – zostało udowodnione naukowo to, że zawiera właściwości, które łagodzą nudności. Skutecznie usprawnia trawienie, pomaga przy niestrawności czy wzdęciach. Można go podawać w postaci świeżego korzenia, jako dodatek do potraw czy napojów, trzeba jednak uważać, ponieważ silnie rozgrzewa. Najbezpieczniej będzie chyba sięgnąć po gotowe preparaty dla kobiet w ciąży, które zawierają imbir.

Częste oddawanie moczu

Ten objaw pojawia się zwykle trochę później, zazwyczaj po 6 tygodniach od zapłodnienia. Dzieje się tak, ponieważ powiększająca się macica zaczyna uciskać narządy wewnętrzne, w tym pęcherz. Ten objaw ciąży znika w drugim trymestrze, ale niestety – ponownie pojawia się w trzecim. Warto też dodać, że wiele kobiet w ciąży spotyka się z infekcją pochwy – trzeba zgłosić się wtedy do lekarza, ponieważ może być to niebezpieczne.

Co może się jeszcze wydarzyć?

Istnieją również pierwsze objawy ciąży, które nie występują u każdej kobiety, jednak warto na nie zwrócić uwagę. Jest to na przykład wyostrzenie węchu czy krwawienie implantacyjne, które świadczy o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy. Krwawienie to jednak jest często mylone z miesiączką, jednak jest to raczej delikatne plamienie. Nie występuje jednak u każdej z kobiet. Dość rzadko pojawiają się również takie objawy, jak:

  • chrapanie
  • ślinotok
  • bóle głowy
  • pajączki
  • ciemne plamki na skórze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.