Rumień i przebarwienia – czy da się z tym walczyć?
Przebarwienia skórne oraz poszerzone naczynka to jedne z najczęstszych defektów skórnych. Ich usuwanie jest możliwe – jednak na nic zda się stosowanie wyłącznie kremów. Z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które umożliwiają skuteczne redukowanie nawet głębokich, rozległych zmian skórnych. Aby jednak zabieg był najbardziej skuteczny oraz w pełni bezpieczny, należy wybrać laser najnowszej generacji. Szczególnie godny polecenia jest laser pozwalający na jednoczesne usuwanie przebarwień i naczynek. Jakie są najnowsze trendy w usuwaniu zmian naczyniowych i przebarwieniowych? O tym porozmawiam z ekspertem Mgr kosmetologiii w Klinice Neonia Karoliną Grobelną.
– Przebarwienia czy pękające naczynka mogą pojawić się w każdej chwili. Jednak pozbyć się ich jest znacznie trudniej. Są to zmiany skórne wymagające zdecydowanych działań – i nie ma skuteczniejszej metody walki z przebarwieniami czy naczynkami niż zabiegi medycyny estetycznej. Co mają nam do zaoferowania gabinety kosmetologiczne?
Istnieje wiele metod usuwania zmian przebarwieniowych o rozmaitym podłożu, a także pękających i poszerzonych naczynek. W wielu placówkach przebarwienia usuwane są zabiegami bazującymi na procesie mniej lub bardziej głębokiego złuszczania skóry. Mowa o takich zabiegach jak peelingi medyczne, lasery CO2 czy lasery frakcyjne ablacyjne. Należy jednak pamiętać, że tego typu postępowanie pozwala rozjaśnić przebarwienia i ograniczyć ich widoczność, jednak nie umożliwia całkowitego pozbycia się zmian skórnych. Ponadto złuszczanie skóry to zabieg o inwazyjnym charakterze, wymagający zagojenia skóry.
– Czy to oznacza, że nie ma możliwości całkowitego usunięcia przebarwień?
Oczywiście, że są zabiegi pozwalające na usuwanie nawet głębokich przebarwień. Mowa o nieinwazyjnych laserach, które nie naruszają ciągłości skóry, a działają w obrębie jej głębszych warstw – tam, gdzie dochodzi do kumulacji barwnika melaniny. Zabieg jest nieinwazyjny, po jego wykonaniu nie jest konieczna rekonwalescencja, co oznacza, że po zabiegu można powrócić do codziennej aktywności. A to bardzo cenią sobie klienci gabinetów medycyny estetycznej, którzy bardzo często nie mogą sobie pozwolić na dłuższy pobyt w domu i oczekiwanie, aż skóra się zagoi.
– Na czym polega wyjątkowość lasera Alma Harmony pro Dye VL?
Podczas leczenia hiperpigmentacji i naczynek, technologia oparta na świetle Dye-VL firmy Alma Lasers, oferuje wysoce skuteczną metodę leczenia. Urządzenie wyposażone jest w głowicę Dye-VL, emitującą fale o długości od 500 nm do 600 nm. Pozwala to na kierowanie wiązki światła wyłącznie do melaniny w zmianach barwnikowych lub hemoglobiny krwi w naczyniach krwionośnych. Selektywne pochłanianie wiązki lasera wyłącznie przez wspomniane chromofory pozwala na skuteczne, a zarazem bardzo bezpieczne usuwanie defektów skórnych. Za bezpieczeństwo zabiegu odpowiada także seria specjalnych filtrów, która kontroluje, jakie długości fal są dozwolone podczas leczenia. Oznacza to zminimalizowanie ryzyka poparzenia skóry.
– Jakie zmiany skórne można usunąć przy pomocy tego lasera?
Laser Alma Harmony Dye VL umożliwia usuwanie wielu zmian przebarwieniowych o różnej głębokości. Mowa m. in. o piegach, plamach soczewicowatych, plamach cafe au lait. Tego typu zmiany hiperpigmentacyjne mogą pojawić się na twarzy, skórze szyi i dekoltu, dłoniach. Laser doskonale sprawdza się także w usuwaniu wszelkich zmian naczyniowych na twarzy szyi czy dekoltu https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-zamykanie-naczynek-i-usuwanie-przebarwien/. Bez problemu usuwa zmiany o charakterze rumienia, trądziku różowatego, pajączków, teleangiektazji, zmian rubinowych czy naczyniaków.
– Czy do zabiegu usuwania naczynek czy przebarwień trzeba się jakoś przygotować? I jak wygląda procedura przeprowadzana w gabinecie medycyny estetycznej?
W ramach przygotowania do zabiegu laserowego należy pamiętać o tym, aby na dwa tygodnie przed zabiegiem zrezygnować ze stosowania preparatów światłouczulających oraz retinoidów. Ponadto konieczne jest powstrzymanie się od stosowania antybiotyków i glikokortykosteroidów. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, który wykluczy obecność przeciwwskazań do zabiegu. Najważniejsze z nich to nowotwory, padaczka, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, infekcje i stany zapalne skóry oraz świeża opalenizna. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i polega na przykładaniu głowicy do wybranego obszaru skóry. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, a potem zmiany skórne nieco ciemnieją.
– Czy wystarczy jeden zabieg? A jeśli nie, to ile trwa pełna terapia?
Każdy zabieg laserowy pozwala na znaczne zredukowanie widoczności naczynek czy przebarwień. Drobne naczynka czy bardzo powierzchniowe zmiany hiperpigmentacyjne można usunąć nawet podczas jednego zabiegu. Zazwyczaj jednak wymagane jest powtórzenie 3 – 4 zabiegów, zwłaszcza w przypadku występowania głębokich, rozległych zmian naczyniowych czy przebarwieniowych. Zabiegi powinno się wykonać w odstępach 3 tygodni. A po zabiegu warto pamiętać o tym, aby unikać podrażniania skóry i ekspozycji na słońce.
Artykuł powstał we wspołpracy z Neonia medycyna estetyczna Kraków