Rumianek – uprawa, opis rośliny, zastosowanie, właściwości, przeciwwskazania

0 596
5/5 - (5 votes)

Rumianek jest rośliną z rodziny astrowatych. Pochodzi ze wschodniej części regionów Morza Śródziemnego, obecnie jednak jest tak rozpowszechniony, że jego obecność można spotkać praktycznie wszędzie. Kwiaty są drobne i biało-żółte, a łodyga dorasta do 50 cm wysokości.

Uprawa rośliny

Uprawa należy do łatwych, dlatego ze względu na liczne właściwości zdrowotne tej rośliny, warto mieć ją w ogrodzie. Na dziko rośnie w Polsce wszędzie. Można go spotkać w przydrożnych rowach, na łąkach oraz nieużytkach. Ma niewielkie wymagania i bardzo szybko przystosowuje się do otaczających go warunków środowiska.

Rumianek najbardziej lubi nasłonecznione, ciepłe i niezbyt wilgotne stanowiska. Toleruje gleby różnego rodzaju, nawet ubogie w składniki odżywcze. Należy jednak unikać gleb gliniastych i podmokłych.

Siew ma miejsce najczęściej w okresie od września do października. Rzędy powinny być oddalone co 40 cm. Już po 2-3 tygodniach pojawiają się pierwsze sadzonki. Jesienią, pomiędzy rzędami należy spulchnić glebę oraz ją odchwaścić. Od wiosny do lata można nawozić podłoże nawozami azotowymi lub organicznymi. Podlewanie nie jest konieczne. Wykonuje się je wyłącznie w okresach długotrwałych susz.

Właściwości lecznicze rumianku

Rumianek jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych. Zawiera bardzo dużą ilość olejku eterycznego. Ściśle z korzystnymi właściwościami powiązane są substancje obecne w roślinie:

  • chamazulen – działa przeciwalergicznie
  • cholina – jest niezbędną substancją w budowie komórkowej
  • flawonoidy, fenolokwasy – są dobrymi przeciwutleniaczami
  • alfa-bisabolol – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
  • fitosterole – obniżają poziom cholesterolu
  • garbniki katechinowe – działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz ściągająco
  • poliacetyleny – działają przeciwbólowo i antybakteryjnie, pobudzają także pracę Ośrodkowego Układu Nerwowego
  • gorycze – pobudzają pracę układu trawiennego
  • związki śluzowe i kumarynowe – działają rozkurczowo i przeciwzakrzepowo
  • witamina C – wzmacnia układ krążenia oraz układ immunologiczny, jest dobrym przeciwutleniaczem
  • sole mineralne – są podstawą życia organizmów

Właśnie ze względu na długą listę zdrowotnych właściwości, rumianek jest niezwykle często wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Zastosowanie w leczeniu

Analizując powyższą listę właściwości rumianku można powiedzieć, że pomaga praktycznie w każdej dolegliwości. Ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, dlatego napary z rumianku powinny pić kobiety cierpiące na bolesne menstruacje. Roślina przyspiesza gojenie się ran i oparzeń, dlatego może być stosowana w postaci okładów. Neutralizuje toksyny bakteryjne oraz pobudza przemianę materii w skórze.

Rumianek stosuje się wewnętrznie w leczeniu skurczy i stanów zapalnych żołądka i jelit. Zewnętrznie pomaga przy stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, bakteryjnych schorzeniach jamy ustnej i skóry, a także owrzodzeniach, alergiach skórnych i ranach. W formie inhalacji może leczyć stany zapalne dróg oddechowych.

Napar z rumianku działa antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie, dlatego jest skutecznym środkiem do przemywania i wykonywania kompresów na podrażnione oczy. Bez względu czy przyczyną podrażnienia są stany zapalne spojówek czy uczulenia.

Ze względu na swoją delikatność, można go stosować u niemowląt. Przecieranie naparem zaropiałych oczu jest często praktykowane. Rumianek działa rozkurczowo, zatem pomaga zlikwidować kolkę. Wacikiem nasączonym naparem można przemywać obolałe i podrażnione dziąsła podczas ząbkowania. Dużą zaletą jest działanie uspokajające i usypiające.

Do dolegliwości często leczonych rumiankiem należą:

  • hemoroidy
  • egzema
  • nerwobóle
  • migrena
  • przeziębienia i grypy
  • mdłości będące wynikiem ciąży
  • choroba wrzodowa
  • depresja
  • bóle ucha
  • bóle dziąseł
  • katar i kaszel
  • zapalenie pęcherza moczowego
  • problemy z perystaltyką jelit

Zastosowanie kosmetyczne

Popularne „parówki” z rumianku wpływają korzystnie na stan i wygląd skóry. Zwłaszcza jeśli dana osoba ma problem z trądzikiem lub kłopoty podłoża grzybiczego. W takiej formie leczy świąd, wysypki i zmiany skórne. Okłady wykonywane na oczy likwidują opuchnięty wygląd twarzy po nieprzespanych nocach.

Ekstrakt z rumianku jest często spotykany w wielu kosmetykach naturalnych przeznaczonych gównie do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej. To właśnie ze względu na swoją delikatność mogą z niego czerpać korzyści nawet najmłodsi. Kremy z rumiankiem mogą zmniejszać widoczność blizn oraz rozjaśniać przebarwienia skórne. Toniki z kolei bardzo dobrze oczyszczają skórę twarzy i odświeżają ją.

W przypadku pielęgnacji włosów zaleca się stosowanie rumianku wyłącznie przez posiadaczy blond włosów. Dzieje się tak, ponieważ olejki rośliny mają działanie rozjaśniające. Efektami po zastosowaniu rumianku są: zmniejszenie łamliwości włosów, wzmocnienie cebulek, zwiększenie elastyczności. Włosy stają się bardziej błyszczące i nie dochodzi do ich częstego przetłuszczania się. Często jest składnikiem preparatów przeznaczonych do leczenia łupieżu.

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Przeciwwskazaniem jest alergia lub nadwrażliwość na rumianek, margaretkę, nagietka lekarskiego, krwawnik pospolity, chryzantemy lub arnikę. Podczas łączenia rumianku z ambrozją bądź bylicą może wystąpić ryzyko alergii krzyżowej.

Rumianek
Kliknij i sprawdź ceny!

Kilka ciekawych zastosowań

  1. Tonik z rumianku do cery mieszanej – łyżeczka gliceryny, 2 łyżeczki świeżych bądź suszonych kwiatów rumianku oraz pół szklanki wody destylowanej. Kwiaty zalewamy wrzącą wodą, następnie odstawiamy na około 20 minut. Odcedzamy i dodajemy glicerynę. Tonik jest gotowy do użycia od razu. Przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 3 dni
  2. Herbata z rumianku na bezsenność – wrzącą wodą zalewamy 25 g melisy, 25 g rumianku, 15 g dziurawca, 10 g chmielu i 10 g mięty. Odstawiamy na 10- 15 minut i pijemy nie później niż 30 minut przed snem
  3. Napar rumiankowy wszechstronnego zastosowania – szklanką wrzątku zalewamy łyżkę suszonych kwiatów i odstawiamy pod przykryciem na około 10 minut. Przecedzamy. Napar jest świetnym środkiem w leczeniu bólów brzucha i kłopotów trawiennych. Działa uspokajająco i nasennie, można nim płukać jamę ustną
  4. Rumiankowa płukanka do włosów – 4 łyżki suszonych kwiatów rumianku zalać litrem wrzątku i ostudzić. Odcedzić po wychłodzeniu i polewać naparem świeżo umyte, wilgotne włosy. Zawinąć w ręcznik na 20 minut, następnie przepłukać włosy wodą.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.