Osłony okienne znacznie podnoszą komfort domowników – dzięki nim można nocą łatwiej odizolować się od świateł, mogących przeszkadzać we śnie, za dnia osłaniać mieszkanie przed zbyt ostrym słońcem, a poza tym skutecznie chronić swoją prywatność. Niegdyś rolę osłon okiennych pełniły zasłony. Obecnie najpopularniejsze są jednak rolety – dużo bardziej funkcjonalne od zasłon, a przy tym podobnie jak zasłony mogące zdobić pomieszczenie. Duży wybór w zakresie materiałów, rodzajów prowadzenia oraz kolorystyki i wzorów, umożliwia dobranie rolet najlepiej pasujących do konkretnego pomieszczenia.
Dostosowanie rolet do wystroju
Kolor i wzór rolet powinny dobrze komponować się z wystrojem pomieszczenia. Barwę rolet należy dopasować do kolorystyki ścian, mebli oraz dodatków. Jeśli chcemy mieć pewność, że rolety będą harmonizowały ze stylizacją wnętrza, najprościej wybrać produkt pozbawiony wzorców utrzymany w kolorze podobnym do barwy mebli. Jeżeli w pokoju znajdują się dodatki w jakimś mocniejszym kolorze – na przykład czerwone czy fioletowe – można zdecydować się na roletę w podobnym odcieniu. Lepiej jednak unikać sytuacji, w której w pomieszczeniu nie ma żadnych mebli czy ozdób w takiej samej kolorystyce jak roleta. Rolety wzorzyste z kolei mogą ozdobić wnętrze, ale także nadmiernie je zdominować (na przykład, jeśli pokój jest niewielki) – przy wyborze warto więc zachować ostrożność.
Dobór rolet do okiennej ekspozycji
Wybierając rolety, dla podniesienia poziomu komfortu, warto wziąć pod uwagę stronę świata, na którą wychodzą okna. Okna położone od południa i zachodu po południu – w godzinach, gdy słońce grzeje najmocniej – są bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. W pokojach, których okna wychodzą na południe i zachód rolety często muszą być opuszczone podczas dnia, by zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu.
W tych pomieszczeniach warto więc rozważyć:
- Specjalne rolety plisowane z powłoką refleksyjną bądź warstwą perłową – warstwa, którą powleczone są rolety od strony zewnętrznej, odbija około 60% promieni słonecznych, dzięki czemu osłony skutecznie chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem się. Rolety tego typu można znaleźć m.in. w ofercie firmy DAKO.
- Rolety dzień/noc – dają dużą kontrolę nad poziomem nasłonecznienia, są więc dobrym wyborem do pomieszczeń, które chcemy chronić przed nagrzaniem, a w których jednocześnie potrzebujemy pewnych ilości światła dziennego (np. gabinet).
Wybór rolet a przeznaczenie pomieszczenia
Rola, jaką ma spełniać pomieszczenie, również powinna mieć wpływ na to, jakie rolety wybierzemy. Na przykład w sypialni najlepiej sprawdzą się osłony okienne, które gwarantują pełne zaciemnienie. Rolety w skrzynce zamocowanej na ramie okna, ściśle przylegające do szyby, będą więc lepsze od rolet wolnowiszących. Po pierwsze, światło nie przesącza się wzdłuż rolet, po drugie, nie ma problemu z wietrzeniem pokoju, kiedy rolety są opuszczone – okno łatwiej otworzyć, rolety nie odstają, a pod wpływem wiatru nie poruszają się, szeleszcząc czy stukając o ramę. Do łazienki dobrze wybrać osłony okienne z materiałów odpornych na wilgoć. Ze względu na przeznaczenie pomieszczenia warto zdecydować się na rolety jasne i dość cienkie – chroniące prywatność, ale nie odcinające dopływu dziennego światła. W przypadku kuchni również najlepsze będą rolety lub żaluzje, które nie wchłaniają wody, a dodatkowo – które łatwo wyczyścić.
Dobrze dobrane rolety ozdobią pomieszczenie oraz zwiększą komfort przebywających w nim osób. Ze względu na to, że zazwyczaj rolety służą domownikom przynajmniej przez kilka lat – przy ich zakupie warto podjąć przemyślaną decyzję.