Występowanie pryszczy oraz trądziku całkowicie zdominowali dojrzewający nastolatkowie. Dotyka on ponad trzy czwarte dorastającej młodzieży. Jednak wbrew pozorom, młodzi ludzie nie są wcale najbardziej zagrożeni tą dolegliwością. Bardzo dużo zależy od tego, w jakiej postaci występuje ów trądzik. Dla zdecydowanej większości osób trądzik to nic innego jak krostka na twarzy, jednak współczesna medycyna wyodrębniane są różne rodzaje tej choroby.
Każdy z nich przebiega w inny sposób i wymaga różnego leczenia, występuje również w zupełnie innych grupach wiekowych.
Jakie są jego objawy oraz najczęściej spotykane rodzaje?
Trądzik najczęściej mija samoistnie, ale często wymaga leczenia dermatologicznego. Za powstanie trądziku odpowiadają hormony płciowe takie jak testosteron, dlatego właśnie najczęściej dotykaną tą „chorobą skóry” są osoby z wysokim stężeniem męskich hormonów płciowych. Zaawansowane stadia trądziku są niezwykle uciążliwe i bolesne, dlatego należy szybko reagować i konsultować sposób leczenia z dermatologiem, który może polecić stosowanie np. takiego leku na trądzik.
W jaki sposób powstaje trądzik?
Można wymieniać, różne przyczyny, jednak najczęściej wymienia się:
- Martwy naskórek – który jest obumarciem komórek naskórka, który prowadzi do zatkania porów, z czego rezultatem jest trądzik. Z martwym naskórkiem można walczyć np. poprzez peeling.
- Domowy peeling z owsianki – jest to stymulujący i głęboko myjący domowy peeling do twarzy 3 w 1: wygładza, nawilża i tonuje. Przygotowuje się go z łyżki płatków owsianych, łyżeczki soku z cytryny i dwóch łyżeczek jogurtu. Po nałożeniu warto pozostawić utworzoną maseczkę na kilka minut, po czym wmasowywać ją dłońmi.
- Zatkane pory – są idealną pożywką dla bakterii, które rozwijają się na skórze. Poprzez rozwój bakterii pojawia się trądzik i zaskórniki.
- Bakterie – po powstaniu pryszczy, najczęściej sami je wyciskamy, przez co zarażamy samego siebie bakteriami, które objawiają się poprzez ropne zmiany na twarzy.
- Pryszcze występują najczęściej w okolicach twarzy, szyi, pleców, ramion i klatki piersiowej. Zdarzają się sytuację, że są one wypełnione ropą, przez co poprzez dotyk, mogą powodować ból, w miejscu lokalizacji ów pryszcza.
Z pośród powszechnie znanych rodzajów trądzików możemy wymienić:
- Zaskórniki – to nadprodukcja łoju i zmiany hormonalne. Łój, który nie znajduje ujścia, formuje się w miękki czop. Do mycia należy używać łagodnych mleczek, żeli lub płynów micelarnych. Następnie należy użyć bezalkoholowego toniku, który ściągnie pory i zapobiegnie nadmiernemu łojotokowi. Po tonizacji można nałożyć krem – beztłuszczowy, nawilżający, na dzień matujący.
TU KUPISZ odpowiedni Płyn Micelarny
- wągry – to rozszerzone pory, zatkane przez łój i zanieczyszczenia. Najczęściej występują na twarzy – nosie, brodzie i czole. Aby się ich pozbyć, można udać się do kosmetyczki, która oczyści skórę mechanicznie. W domowym sposobie podstawą jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja i oczyszczanie skóry.
- torbiele – powstają w taki sam sposób jak zaskórniki, tylko zmiany skórę są bardziej rozległe (powstałe torbiele wypełnione są ropą i nieraz krwią). Leczenie oraz pielęgnacja są dość skomplikowane i zawsze powinny być prowadzone pod kontrolą lekarza.
- guzki – to uniesienie czy wypukłość skóry, która powstaje w wyniku zwiększania się objętości komórek lub odkładania się pod skórą stałych substancji. Twarz należy dokładnie oczyszczać, stosować środki antybakteryjne i przeciwzapalne. Konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne kosmetyki do cery trądzikowej.
Jak z nim walczyć, gdy jest za późno na domowe sposoby?
- Metody są dobierane przez dermatologa w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku.
- Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki, kwas azelainowy.
- W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku najczęściej stosuje się doustnie antybiotyki z grupy tetracyklin.
- Gdy trądzik występuje w cięższej postaci, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny.
Przepis na skuteczną domową maseczkę do walki z każdym rodzajem trądziku!
Składniki:
- pół łyżeczki cynamonu
- jedna łyżeczka soku z cytryny
- jedna łyżeczka naturalnego miodu
- pół łyżeczki gałki muszkatałowej
Gałkę muszkatołową znajdziesz TUTAJ
Przygotowanie:
Mieszamy wszystkie składniki na gładką masę. Mieszankę nakłada się na twarz, omijając okolice ust i oczu. Po upływie około trzydziestu minut, zmywamy ciepłą wodą. Następnie skórę należy osuszyć i posmarować ulubionym kremem pielęgnacyjnym.
Osoby cierpiące z powodu zmian naczyniowych takich jak trądzik różowaty nie powinny stosować do maseczki miodu, ponieważ obkurcza on naczynia krwionośne, co może prowadzić do pogorszenia stanu i kondycji cery.