Rodzaje śluzu przed okresem- biały, brązowy czy żółty? Prawidłowe i niepokojące sygnały
Dla kobiet, które z uwagą śledzą sygnały wysyłane przez organizm, niezwykle istotna jest wnikliwa obserwacja cyklu menstruacyjnego. Przeciętny cykl, u zdrowej kobiety, trwa zazwyczaj 28 dni (u różnych kobiet można zaobserwować kilkudniowe odchylenia od tej średniej) i dzieli się na 4 fazy. I faza – menstruacja. To ona rozpoczyna cykl.
Fazy menstruacji u kobiety
Jej czas trwania wynosi zwykle około 4 dni, charakteryzuje się krwawieniem miesiączkowym, wynikającym ze złuszczania dojrzałej i rozrośniętej błony śluzowej macicy, spadkiem hormonów, oraz często bolesnymi skurczami podbrzusza bądź krzyża.
II faza- folikularna trwająca około 9 dni. To podczas niej rozwija się pęcherzyk Graffa, jest to czas intensywnego narastania nabłonka błony śluzowej macicy. Organizm zwiększa produkcję estrogenu. III faza – owulacja.
Trwa jeden dzień. Podczas owulacji pęcherzyk Graffa pęka i następuje uwolnienie komórki jajowej. Poziom estrogenu osiąga wówczas najwyższe stężenie w całym cyklu. Kobiety, które prowadzą obserwację temperatury ciała mogą odnotować jej nagły skok o około 0,5°C. IV faza – lutealna.
Podczas niej następuje ponowny rozrost błony śluzowej macicy, oraz wzrasta poziom progesteronu. Trwa średnio 14 dni. Uwolniony wcześniej pęcherzyk Graffa zmienia się w ciałko żółte które gotowe, do przyjęcia zarodka. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko obumiera, poziom progesteronu spada a cykl miesięczny zaczyna się od początku.
Plamienia i ich naturalne powody
Śluz szyjkowy to rodzaj wydzieliny fizjologicznej, tworzącej się w kanale szyjki macicy. W okresie trwania cyklu menstruacyjnego, naturalną rzeczą jest to, że zmienia swoją konsystencję, zapach i kolor. Kobiety, które obserwują wygląd śluzu, stosując tak zwaną metodę Billingsów, po zachodzących w jego wyglądzie zmianach, są w stanie określić dni płodne, oraz sprawdzić w jakiej aktualnie fazie cyklu się znajdują. Śluz zmienia swoje właściwości pod wpływem zmian hormonalnych – wydzielina pojawiająca się tuż przed okresem nazywana jest śluzem gestagennym – niepłodnym, natomiast śluz estrogenny, dzięki swojej konsystencji, sprzyja zapłodnieniu. Aby lepiej poznać swoje ciało – warto uporządkować rodzaje śluzu, który naturalnie występuje we wszystkich fazach cyklu.
Przejrzysty, rozciągliwy, przypominający białko jajka
Mniej więcej, na 6 dni przed wystąpieniem jajeczkowania czyli II fazy cyklu, śluz staje się śliski, przejrzysty i rozciągliwy – przypomina w swojej postaci białko kurzego jajka. Ta przezroczysta wydzielina nazywana jest śluzem płodnym, ma on za zadanie wspomóc transport plemników do macicy, oraz zadbać o ich przeżycie w organizmie kobiety. Warto zaznaczyć, że ilość wydzielanego śluzu kontrolują hormony. Im wyższy poziom estrogenu tym większa może być ilość. Ostatni dzień wystąpienia śluzu płodnego jest początkiem owulacji.
Mleczny, żółtawy, lepki
Taki wygląd śluzu szyjkowego również jest naturalny. Występuje po owulacji, czyli po III fazie cyklu. Ta forma wydzieliny utrzymuje się aż do czasu wystąpienia I fazy cyklu – menstruacji. Jeżeli żółtemu śluzowy nie towarzyszą dodatkowe, niekomfortowe objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu to oznacza, że jest naturalną fizjologiczną wydzieliną i w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego.
Brunatny, brązowy
U niektórych kobiet, brunatne lubą brązowe plamienia występują cyklicznie w okresie owulacji i nie stanowią powodu do obaw. Przyczyną ich powstania może być pęknięcie pęcherzyka Graffa, lub wzrost poziomu estrogenu w II fazie cyklu. Plamienia pojawiają się również często u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną (minipigułki z progesteronem). Brązowy śluz, występujący przed miesiączką może wskazywać także na wystąpienie cyklu bezowulacyjnego, czyli takiego, w którym nie dochodzi do uwolnienia jajeczka. Jeżeli wraz z pojawieniem się brązowego śluzu, nie towarzyszą występują inne dolegliwości, takie jak silne bóle brzucha, lub inne niepokojące, odbiegające od normy objawy, nie wymaga on konsultacji ze specjalistą.
Jasnoróżowy, brunatny
Jeśli takie plamienie występuje między owulacją, albo tuż przed lub w dniu terminu spodziewanej miesiączki, może świadczyć o tym, że jest to, tak zwane, krwawienie implantacyjne. Implantacja to zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Na początkowym etapie ciąży śluzówka jest mocno ukrwiona i zarodek może ją łatwo uszkodzić – właśnie to może doprowadzić do takiego plamienia. Dla wielu kobiet starających się o dziecko jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Taki śluz może występować od kilku godzin do około 3 dni. Jeżeli jasnoróżowe lub brunatne plamienie nie ustaje należy się zgłosić do lekarza ginekologa.
Nieprawidłowy śluz – upławy
Upławy to określenie na nieprawidłową wydzielinę z szyjki macicy. Ich wystąpieniu zazwyczaj towarzyszyć może dyskomfort – dla większości kobiet ten niepokojący znak jest powodem konsultacji z lekarzem. Przyczyn upławów może być wiele, kolor śluzu często może wskazać przyczynę infekcji, nie tylko spóźniający się okres powinien świadczyć o konieczności wizyty u ginekologa, dlatego każda z nas powinna obserwować swoje ciało.
Żółty, zielony śluz
Zielona lub żółta wydzielina z pochwy może być objawem wielu nieprawidłowości. Jeśli współtowarzyszy jej nieprzyjemny zapach, świąd, pieczenie, bóle brzucha oraz krwawienie z dróg rodnych po stosunku, może być to oznaką wystąpienia nadżerki. Zaczerwienione okolice pochwy, oraz zielona wydzielina zwykle są objawami zarażenia się rzęsistkiem pochwowym lub przyczyną zanikowego zapalenia pochwy. Taki śluz nie może zostać zignorowany i zawsze wymaga pilnej interwencji ginekologa.
Brunatne, brązowe upławy
Jeżeli występują nieregularnie i poza okresem owulacji, również mogą świadczyć o chorobie, lub nieprawidłowościach hormonalnych. Taki śluz może występować wraz z rozwojem nadżerki i nowotworu szyjki macicy. Jest również częstym objawem mięśniaków, czyli łagodnych zmian nowotworowych w obrębie trzonu macicy, oraz polipów – przerośniętej błonie śluzowej macicy.
Biały, szary śluz
Jeżeli taka wydzielina ma nieprzyjemny, „rybi” zapach, towarzyszy jej swędzenie a konsystencją przypomina twarożek jest prawie pewne, że wywołała ją infekcja grzybiczna lub zarażenie drożdżakami. Szary śluz o wodnistej konsystencji, którego objawami współtowarzyszącymi są obrzęk miejsc intymnych, oraz dyskomfort przy oddawaniu moczu, świadczy zwykle o toczącej się w drogach rodnych infekcji bakteryjnej.
Każdorazowo, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, zalecana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę wystąpienia nieprawidłowego śluzu, oraz w razie potrzeby, wdroży odpowiednie leczenie. Jak widać śluz szyjkowy jest wbrew pozorom bardzo zmienny, jego barwa, konsystencja i zapach mogą wskazywać zarówno na prawidłowość w przebiegu cyklu menstruacyjnego jak i ewentualne infekcje oraz nietypowe zmiany hormonalne zachodzące w organiźmie kobiety.