Rodzaje i stopnie zaawansowania nietrzymania moczu

serious senior man watering the flowers on his balcony
0 69
Rate this post

Nietrzymanie moczu, nazywane także inkontynencją, to problem, który wbrew pozorom może dotyczyć nie tylko osób starszych. Przyczyny tego schorzenia są różne, a sposobów leczenia jest wiele. Warto dowiedzieć się, na jakiej podstawie wyodrębnia się rodzaje nietrzymania moczu, aby dobrać właściwy sposób walki z tą dolegliwością.

Nietrzymanie moczu – typy

Nietrzymanie moczu — wyróżnia się następujące rodzaje:

  • wysiłkowe,
  • naglące,
  • mieszane,
  • z przepełnienia,
  • na tle neurologicznym,
  • kropelkowe,
  • funkcjonalne.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najbardziej powszechny rodzaj. Wynika z nieprawidłowego funkcjonowania mięśni dna miednicy, które nie są w stanie wystarczająco mocno zaciskać cewki moczowej, co prowadzi do niekontrolowanego wycieku moczu. Dzieje się to głównie w czasie wysiłku, gdy w pęcherzu wzrasta ciśnienie, ale może występować również podczas codziennych odruchów, takich jak kichanie, kaszel czy śmiech. W zaawansowanym stadium do mimowolnego oddania moczu dochodzi nawet przy wstawaniu z krzesła. Charakterystyczną cechą wysiłkowego nietrzymania moczu jest brak występowania uczucia parcia.

Naglące nietrzymanie moczu charakteryzuje się niespodziewanym, silnym parciem na pęcherz. Do skurczu jego mięśni dochodzi zbyt gwałtownie i nieprzewidzianie, co skutkuje pojawieniem się nagłej potrzeby oddania moczu, nad którą nie jest się w stanie zapanować. Wyciek moczu następuje bardzo szybko, nie pozostawiając czasu na reakcję. Może się to wydarzyć zarówno w dzień, jak i w nocy, często przy zmianie pozycji. Czynnikiem warunkującym może być również dźwięk lejącej się wody. Naglące nietrzymanie moczu w niektórych przypadkach występuje także podczas zapalenia pęcherza moczowego.

Mieszane nietrzymanie moczu łączy w sobie oba wyżej wymienione problemy. Następuje wtedy, gdy potrzeba oddania moczu jest nagła i niespodziewana, a zarazem powiązana z wysiłkiem fizycznym. Opisywane trzy typy dotykają największą ilość osób.

Stopnie zaawansowania nietrzymania moczu

Przyjmuje się trzystopniową skalę zaawansowania schorzenia, jakim jest nietrzymanie moczu:

  • I stopień: do wycieku moczu dochodzi z powodu wzrostu ciśnienia w pęcherzu, wywołanego aktywnością fizyczną, śmiechem, kaszlem lub kichaniem,
  • II stopień: niekontrolowane oddanie moczu następuje przy wykonywaniu codziennych czynności, na przykład w czasie biegania czy rozciągania się. Wszystkie działania wiążące się z szerokim rozstawem nóg mogą prowadzić do wycieku moczu,
  • III stopień: wypływ moczu pojawia się w wielu sytuacjach, nawet podczas stania w bezruchu. W tym przypadku dyskomfort jest największy, ponieważ idzie w parze z przykrym zapachem. Ogromny problem związany z tym stadium nietrzymania moczu stanowią także zakażenia wtórne, do których może dochodzić przez zmoczoną bieliznę mającą kontakt ze skórą.

W przypadku wystąpienia nietrzymania moczu należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje typ i stopień dolegliwości, a następnie zaleci stosowną metodę leczenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.