Rodzaje badań USG w ciąży

0 98
Rate this post

Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety, gdy podejmowane przez nią czynności muszą być bezpieczne nie tylko dla niej, ale także dla rozwijającego się płodu. Dotyczy to również wszelkich interwencji medycznych, a przede wszystkim badań diagnostycznych. Do jednych z najbezpieczniejszych badań obrazowych zalicza się ultrasonografię. Metoda ta pozwala na kontrolę nie tylko zdrowia matki, ale także dziecka. Co należy wiedzieć o badaniach USG w trakcie ciąży?

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje właściwości fali ultradźwiękowej. Odbija się ona od poszczególnych tkanek i narządów, po czym jest rejestrowana przez aparat USG, dając wyraźny obraz wnętrza organizmu. Podczas badania możliwe jest określenie zarówno położenia, jak i rozmiarów oraz struktury narządów. Najważniejszy jest jednak fakt, że badanie USG jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, przez co można je powtarzać dowolną ilość razy.

USG dopochwowe

USG dopochwowe, nazywane także transwaginalnym, wykonywane jest w początkowych etapach ciąży, zazwyczaj do 11. tygodnia. Podczas tego badania możliwe jest potwierdzenie implantacji zarodka oraz jego dokładne położenie, włącznie z wykluczeniem ciąży pozamacicznej. W wyjątkowych okolicznościach USG dopochwowe wykonuje się między 11. a 13. tygodniem ciąży. Ma to miejsce w przypadku badania przezierności karkowej, którego wykonanie metodą przezbrzuszną jest niemożliwe ze względu na niekorzystne ułożenie dziecka.

USG przez powłoki brzuszne

Badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne pozwala dokładnie określić przebieg ciąży. Służy ono nie tylko do obrazowania anatomii płodu, ale również do oceny stanu łożyska czy ilości wód płodowych. W niepowikłanej ciąży zazwyczaj wystarczą trzy badania ultrasonograficzne:

  • między 11. a 14. tygodniem ciąży;
  • między 18. a 22. tygodniem ciąży;
  • między 28. a 32. tygodniem ciąży.

W przypadku ciąży zagrożonej lub wykrytych wcześniej wad płodu ilość wykonywanych badań USG może się zwiększyć.

Ciekawostką jest również możliwość skorzystania z tzw. badania USG 3D/4D. Klasyczne badanie USG jest dwuwymiarowe. Badanie USG 3D pozwala rodzicom na zobaczenie rzeczywistego obrazu dziecka, dzięki zastosowaniu obrazu przestrzennego. USG 4D to nic innego, jak krótki film przedstawiający dziecko w trójwymiarze.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.