Refluks żołądkowy u dorosłych i dzieci – objawy, przyczyny i leczenie
Refluks żołądkowo to długotrwały stan chorobowy, w którym kwas z żołądka cofa się w kierunku przełyku. Tego typu refluks występuję, gdy zawartość żołądka przesuwa się w stronę kierunku. Nazywa się to również niedomykaniem kwasu lub refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks kwasu jest powszechnym stanem trawiennym. Refluks zwykle powoduje pieczenie w klatce piersiowej. Głównym objawem jest promieniowanie z żołądka do połowy klatki piersiowej lub gardła. Często nazywa się ten stan zgagą. Refluks żołądkowy może również powodować kwaśny smak w tylnej części jamy ustnej. Przewlekły refluks może czasami prowadzić do trudności w połykaniu, a w niektórych przypadkach może nawet powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma.
Informacja w pigułce
- Kwas żołądkowy, który kieruje się do przełyku, może powodować niebezpieczne uszkodzenia tkanek.
- Refluks żołądkowy może wynikać z dysfunkcyjnej zastawki w górnej części żołądka i dolnej części przełyku.
- Utrzymanie zdrowej wagi, rzucenie palenia i zmniejszenie stresu może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia refluksa żołądkowego u dorosłych i dzieci.
- Leczenie refluksu żołądkowego może obejmować zastosowanie inhibitorów pompy białkowej, leków zobojętniających kwas żołądkowy i innych leków, a także zmiany w stylu życia.
Co to jest refluks żołądkowy?
Refluks żołądkowo-przełykowy to stan, w którym kwas żołądkowy uporczywie i regularnie przepływa do przełyku. Przełyk może być również określany jako kanał pokarmowy i jest przewodem transportującym pokarm z jamy ustnej do żołądka. Kwas w przełyku powoduje zgagę i inne objawy, a także możliwe uszkodzenie tkanki.
Przyczyny
Od czasu do czasu kwas refluksowy jest dość powszechny, często występuje w wyniku przejadania się, leżenia po zjedzeniu lub spożywania określonych pokarmów.
Jednakże, nawracający refluks kwasu, zdiagnozowany jako przewlekły, zwykle ma inne przyczyny i czynniki ryzyka. Dlatego też, może mieć bardziej poważne komplikacje. Refluks żołądkowy występuje u osób w każdym wieku, a czasami z nieznanych przyczyn u małych dzieci. Refluks żołądkowy u dorosłych występuję częściej, jeśli:
- Cierpią na nadwagę lub otyłość z powodu zwiększonego ucisku na brzuch,
- Są w ciąży, a w jej wyniku istnieje zwiększone ciśnienie w brzuchu,
- Przyjmują pewne leki, w tym na astmę, blokery kanałów wapniowych, leki przeciwhistaminowe, środki uspakajające oraz przeciwdepresyjne.
- Palą papierosy lub są narażone na bierne palenie.
Objawy u dorosłych
Głównym objawem refluksu żołądkowego jest zgaga, czyli dyskomfort odczuwany za mostkiem przypominający uczucie pieczenia. Zwykle pogarsza się, gdy osoba leży lub pochyla się. Nierzadko występuję po zjedzeniu niektórych dań i produktów spożywczych. Jednak nie wszystkie osoby z refluksem żołądkowym doświadczają zgagi. Istnieją inne możliwe objawy:
- nudności lub wymioty,
- brzydki oddech,
- problemy z oddychaniem,
- trudności lub ból podczas połykania.
Komplikacje
Postać refluksu żołądkowego może się pogorszyć i przekształcić w inne choroby, jeśli nie zostanie poddany leczeniu. Obejmują one:
- Zapalenie przełyku,
- Zwężenie przełyku: stan, gdy przełyk staje się bardzo wąski, co utrudnia połykanie.
- Przełyk Barretta: komórki wyściełające przełyk mogą zmienić się w komórki podobne do błony śluzowej jelita. Tego typu stan może przerodzić się w raka .
- Problemy z oddychaniem: możliwości wdychania kwasu żołądkowego do płuc podczas choroby jest bardzo prawdopodobne. W konsekwencji może to, powodować szereg problemów, w tym przekrwienie klatki piersiowej, chrypkę, astmę, zapalenie krtani i zapalenie płuc.
Diagnoza
Każdy, kto ma częste objawy refluksu żołądkowego, powinien porozmawiać z lekarzem, który może skierować go do specjalisty w zakresie medycyny jelita, znanego jako gastroenterolog, w celu dalszego badania i analizowania stanu zdrowia. Istnieje kilka możliwych sposobów diagnozowania refluksu żołądkowego, w tym:
- Monitorowanie pH i impedancji przełyku: mierzy ilość kwasu w przełyku, gdy ciało znajduje się w różnych stanach, na przykład podczas jedzenia lub snu.
- Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego: to zastosowanie rurki z przymocowaną kamerą, która służy do badania przełyku. Niewielka próbka tkanki może być pobrana w tym samym czasie do wykonania biopsji.
- Rentgen przełyku: pozwala odnaleźć czynniki sprzyjające rozwojowi refluksu żołądkowego.
- Manometria przełyku: mierzy skurcze mięśni w przełyku podczas połykania. Może również mierzyć siłę zwieracza.
- Bezprzewodowe monitorowanie pH przełyku: w tym teście do przełyku przyczepiona jest mała tymczasowa kapsułka. Mierzy kwasowość w sposób ciągły przez około 48 godzin.
Leczenie refluksu u dorosłych
Najczęstszym sposobem leczenia refluksu żołądkowego u dorosłych jest przyjmowanie środków farmakologicznych. Leki pozwalają zmniejszyć ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek. Inne preparaty obejmują: leki zobojętniające, blokery wodne oraz leki ograniczające nudności i biegunkę. W przypadku ostrych refluksów możliwe jest rozpoczęcie leczenia chirurgicznego, które polega na czynnościach endoskopowych. Podczas leczenia ważna jest również dieta, która nie powinna składać się z pikantnych i tłustych dań.
Refluks żołądkowy u dzieci
Refluks żołądkowy u dzieci jest bardzo częsty u niemowląt i dzieci. W przypadku tych najmłodszych zazwyczaj występuję bezpośrednio po karmieniu. Dokładna przyczyna takiej reakcji nie jest znana, ale istnieje kilka czynników, które mogą się ku temu przyczynić.
Przyczyny
- Przekarmienie,
- słabe mięśnie brzucha,
- niedojrzały lub słaby zwieracz przełyku,
- powolny układ trawienny.
W niektórych rzadkich przypadkach refluks u starszych niemowląt wynika z alergii pokarmowych. U starszych dzieci może być również wynikiem nietolerancji laktozy. Te dzieci nie są w stanie przetworzyć laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku przetworzonym lub mleku matki. U dzieci refluks żołądkowy cofa się do przełyku i zazwyczaj objawia się pluciem. Większość dzieci wyrasta z refluksu żołądkowego w momencie, gdy kończą 12 miesięcy. Zazwyczaj, refluks u dzieci nie wymaga specjalistycznego leczenia, lecz kilku zmian w stylu życia i jedzenia.
Cięższe objawy refluksu żołądkowego u dzieci mogą obejmować:
- drażliwość,
- słaby przyrost masy ciała,
- wymioty.
Dzieci z tymi objawami mogą wymagać przyjmowania leków, a nawet operacji.
Pierwsza pomoc przy refluksie
Kliknij i sprawdź ceny!
Leczenie refluksu żołądkowego u dzieci
Leczenie refluksu żołądkowego u dzieci rzadko odbywa się za pomocą środków farmakologicznych. Aby zmniejszyć jego objawy należy podporządkować się kilku zasadom dotyczących relacji matki z dzieckiem:
- Po pierwsze, nie należy wkładać niemowlęcia do łóżka bezpośrednio po karmieniu. Powinno się nosić dziecko co najmniej przez pół godziny i poczekać na tzw. „odbicie się”.
- Po drugie, podczas snu dziecka w łóżeczku należy podłożyć pod jego główkę ręcznik lub płaską poduszkę. Taka czynność pomaga rozluźnić refluks u dziecka.
- Po trzecie, przepisane przez pediatrę leki należy stosować sumiennie i dokładnie tak jak zostały rozpisane.
- Po czwarte, należy ustalić jedną porę zasypiania. Przydatne w uśpieniu malucha jest jego kołysanie do momentu zaśnięcia.