Pyralgina – działanie, dawkowanie, przeciwskazania
Czas jesieni i zimy to pory roku w których najczęściej chorujemy i zmagamy się z infekcjami powstałymi z wirusów, które powodują bóle mięśni czy też bóle stawów albo gorączkę jak i też zapalenie górnych dróg oddechowych. Kiedy odczuwamy pierwsze objawy choroby, powinniśmy od razu działać i zacząć przyjmować leki, które złagodzą ból oraz wyleczą dokuczające nam dolegliwości. Jednym z takich lekarstw jest pyralgina, która jest jednocześnie lekiem działającym przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i w małym stopniu przeciwzapalnie.
Co to jest pyralgina?
Pyralgina to pochodna pirazolonu o działaniu:
- przeciwbólowym
- przeciwgorączkowym
- przeciwzapalnym
- słabym działaniu spazmolitycznym
Jaki skład ma pyralgina? Działanie pyralginy
Kiedy stosować pyralginę?
Kiedy nie stosować pyralginy?
Bardzo często kiedy nie istniej żadne przeciwskazanie do stosowania preparatu to i tak czasami nie można go stosować. Pyralginy nie należy stosować kiedy osoba chora jest uczulona lub nawet tylko w małym stopniu wykazuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu – pyralginy.
Przeciwwskazaniami do stosowania leku pyralginy jest także:
- zmiana w morfologii krwi, czyli schorzenia takie jak agranulocytoza, leukopenia lub niedokrwistość
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność wątroby
- ostra porfiria wątrobowa
- astma
- wrodzony niedobór lub brak dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
- ciąża
- okres karmienia piersią.
Preparatu pyralginy nie powinniśmy w żadnym przypadku stosować w połączeniu z innymi pochodnymi substancji pirazolonu.
Dawkowanie pyralginy
Preparat jakim jest pyralgina występuje w formie tabletek albo do wyboru granulatu, który należy rozpuścić i stosować doustnie. Preparat pyralgina – należy stosować zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ wcale wbrew pozorom nie zwiększa to skuteczności działania leku, a jedynie może zaszkodzić zdrowiu oraz życiu chorego. Jeżeli nie wiemy jak stosować preparat pyralginę lub mamy jakiekolwiek wątpliwości w temacie stosowania preparatu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Dorośli, którzy odczuwają bóle, które występują sporadycznie, przy udziale gorączki powinni stosować pyralginę jednorazowo 0,5–1 g. Maksymalna dawka jednorazowa to 1 g, maksymalna dawka dobowa to 3 g. Nie należy stosować pyralginy dłużej niżeli 7 dni.
Czy można stosować pyralginę w okresie ciąży?
Czy można stosować pyralginę z innymi lekami?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy braniu pyralginy?
Jak każdy lek, również Pyralgina może powodować działania niepożądane, ale nie pojawiają się one u wszystkich chorych stosujących pyralginę. Należy pamiętać, że oczekujemy od preparatu korzyści płynących ze stosowania leku i przeważnie są one większe od szkód wynikających z pojawienia się działania niepożądanego. Niekiedy może wystąpić działanie niepożądane takie jak:
- małopłytkowość,
- zmniejszenie liczby białych krwinek, a w tym agranulocytoza oraz leukopenia.
Takie działania niepożądane mogą także wystąpić u osób, u których preparat był wcześniej stosowany i nie pojawiły się powikłania. Typowe objawy agranulocytozy to objawy takie jak:
- wysoka gorączka,
- ból gardła,
- stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, nosa, gardła, narządów płciowych.
- węzły chłonne oraz śledziona mogą pozostać bez zmian, ale mogą też być tylko nieznacznie powiększone.
W przypadku wystąpienia, któregokolwiek z objawów agranulocytozy należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu pyralgina i natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą oraz przeprowadzić wszelkie badania laboratoryjne krwi. Pozostałymi możliwymi działaniami niepożądanymi są:
- niedokrwistość hemolityczna,
- niedokrwistość aplastyczna,
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha,
- biegunka,
- bóle i zawroty głowy,
- suchość w jamie ustnej,
- zaburzenia czynności wątroby i nerek,
- reakcje nadwrażliwości,
- duszność,
- zaostrzenie objawów lub napad astmy,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- wstrząs anafilaktyczny
Preparat pyralgina, również ma wpływ na wydalanie wody i sodu z organizmu. Pyralgina hamuje wydalanie wody i sodu, przez co może spowodować powstanie obrzęków obwodowych. Sporadycznie nawet po pojedynczej dawce może dojść do: uszkodzenie czynności krwiotwórczej szpiku prowadzące do śmierci, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka.
Czym może skutkować przedawkowanie leku?
Skutkami przedawkowania leku jakim jest preparat – pyralgina może być zatrucie. Zatrucie, które objawia się będzie:
- zawrotami i bólami głowy
- szumami w uszach
- zaburzeniami słuchu
- pobudzeniem psychoruchowym
- bólami i nudnościami brzucha
- wymiotami
- uszkodzeniem szpiku
- uszkodzeniem wątroby
- uszkodzeniem nerek
Wiele jest leków, które należy stosować bardzo ostrożnie u pacjentów, którzy mają podwyższone ciśnienie krwi. W przypadku pyralginy jest, akurat pod tym względem odwrotnie i należy zachować szczególnie ostrożność w stosowaniu tego preparatu u osób z niskim ciśnieniem. Pyralgina jest też preparatem leczniczym, który należy z ostrożnością stosować u osób w wieku podeszłym oraz kobiet w okresie menopauzy.
Pyralgina
Kliknij i sprawdź ceny!
Jak długo lek może być przyjmowany?
Lek jakim jest pyralgina może być przyjmowany przez chorego przez i do siedmiu dni. Kiedy lek nie pomaga, objawy nie ustają, a leczenie okazuje się nieskuteczne należy niezwłocznie udać się na wizytę lekarską i skonsultować chorobę z lekarzem specjalistą.
Czy pyralginę można kupić bez recepty?
Pyralgina jest preparatem leczącym, który można zakupić w aptece bez recepty i jak wyżej napisano można go stosować do tygodnia.