Psychoza – Charakterystyka, przyczyny, objawy, grupy ryzyka, psychoza poporodowa

0 419
5/5 - (5 votes)

Problemy psychiczne dotyczą każdego człowieka. Psychologowie i psychiatrzy każdego roku odkrywają nowe zaburzenia, które charakteryzują się innymi objawami. Psychoza to jedno z zaburzeń, które bez podjęcia leczenia, może zakończyć się nawet śmiercią. Osoba, która nie potrafi wyobrazić sobie sytuacji związanych z tą chorobą, powinna przedstawić siebie w przypadku, kiedy to nie potrafi odróżnić fikcji od rzeczywistości i nie wie, jak zachować się adekwatnie do danej sytuacji. Czym jest psychoza? Jakie są jej objawy? Czy możliwe jest jej całkowite wyleczenie?

Czym jest psychoza?

Psychoza to choroba psychiczna, która zazwyczaj ma podłoże neurologiczne. Nieprawidłowa praca synaps powoduje zakłócenia w dostarczaniu informacji przez nauroprzekaźniki. To przyczynia się do powstania choroby. Bardzo często powodem jest również traumatyczne wydarzenie, które na zawsze zmieniło życie danego człowieka. Osoby dotknięte psychozą są często separowane od społeczeństwa i uważane za ,,inne”. Niestety pomimo rozwoju wiedzy z zakresu psychologii i psychiatrii, choroby psychiczne nadal uważane są wiązane z religijnymi przesądami i uprzedzeniami.

Psychoza- Charakterystyka

Psychoza (a właściwie psychozy) to groźna choroba psychiczna, w której następuje utrata kontaktu z rzeczywistością. Chory nie potrafi odróżnić prawdy od fikcji. To jest właśnie główny objaw, który odróżnia psychozę od nerwicy. Przypadłości te często są ze sobą mylone. Osoby z nerwicą nadal pozostają w kontakcie z rzeczywistością. Przykładem może być tutaj osoba, która panicznie boi się pająków i mysz, jednak wie, że nie są one w stanie zrobić realnej krzywdy człowiekowi. Nazywa się to fobią. Ludzie dotknięci psychozą uznają symptomy za część rzeczywistości. Objawy paranoidalne mogą przybrać agresywną postać, a chora w rezultacie będzie obawiała się jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi. Psychoza to tak naprawdę ogólna nazwa kilku innych, bardziej szczegółowych chorób, które kryją się pod tą nazwą. Te choroby to:

  • Schizofrenia,
  • psychoza reaktywna,
  • zaburzenia schizoafektywne,
  • psychozy egzogenne,
  • choroba maniakalna dwubiegunowa.

Psychoza- Zagrożenia

Można powiedzieć, że psychoza czyni prawdziwe spustoszenie nie tylko w głowie człowieka dotkniętego chorobą, ale również w głowach osób bliskich. W przypadku tej choroby istnieje ryzyko przedwczesnej śmierci, duże ryzyko popełnienia samobójstwa, problemów zdrowotnych oraz separacji od społeczeństwa. Psychologowie, psychoterapeuci i psychiatry są coraz bardziej czujni i wrażliwi na wszelkie jej objawy. Psychoza stwierdzona szybko może szybko zmniejszyć swoje objawy. W wielu przypadkach osoby wróciły do swojego normalnego życia i zapomniały o traumatycznych wydarzeniach z przeszłości związanymi właśnie z tą przypadłością.

Psychoza- Objawy

Do jednych z pierwszych objawów psychozy zaliczyć można:

  • Zmiany nastroju,
  • spadek energii i motywacji do działania,
  • odizolowanie od społeczeństwa,
  • trudności z pamięcią i koncentracją.

Są to jednak wczesne objawy, które bardzo rzadko zostają w ogóle brane przez specjalistów. Niestety psychoza wykrywana jest zazwyczaj w dość późnym stadium. Objawy właściwie, typowe dla zaburzeń psychotycznych to:

  • Zaburzenia percepcji (omamy wzrokowo-słuchowe, halucynacje, odczuwanie dotyków i zapachów, które nie istnieją),
  • Błędna ocena sytuacji oraz fałszywe przekonania (przekonanie o byciu śledzonym, myślenie, że inni mogą czytać w myślach),
  • Nieuporządkowane, zdezorganizowane myśli (dziwne zachowania, nieadekwatne do sytuacji),
  • ,,Wypranie z emocji” (zubożenie myśli, brak emocji związanych z emocjami, ograniczanie ekspresji emocji).

Psychoza- Przyczyny

Żaden specjalista nie określił dokładnych przyczyn tej choroby. Wiadomo jedynie, że jest ona spowodowana anomaliami powstałymi w mózgu człowieka. Anomalie te dotyczą najczęściej problemów związanych z neuroprzekaźnikami dopaminy i serotoniny. Zaburzenia te mogą być spowodowane wieloma czynnikami, zazwyczaj środowiskowymi, takimi jak: Zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, czy guz mózgu. Jeżeli chodzi o schizofrenie lub inne pochodne zaburzenia psychotypowe, pod uwagę prane są teorie psychologiczne, genetyczne i środowiskowe.

Kto jest najbardziej podatny na psychozę?

Psychoza to choroba, która dotyka zazwyczaj osoby młode. Przedział wiekowy dla kobiet to 15. a 35. rok życia, natomiast w przypadku mężczyzn 15. a 30. rok życia. Około 5% społeczeństwa przechodzi w swoim życiu niewielkie objawy psychozy, a często nie jest tego nawet świadoma. Płeć tak naprawdę, nie mają żadnego znaczenia. Zróżnicowany jest natomiast często sam przebieg choroby oraz objawy. Jest to spowodowane zupełnie różną od siebie gospodarką hormonalną kobiet i mężczyzn. Psychoza bardzo często spotyka kobiety pomiędzy 25. a 35 rokiem życia, natomiast w przypadku mężczyzn pomiędzy 17. a 26. rokiem życia. Większość przypadków psychozy jest całkowicie możliwa do wyleczenia.

Psychoza- Przebieg leczenia

Choroby psychiczne mają to do siebie, że ich dokładnie i szybkie zweryfikowane jest wręcz niemożliwe. Podstawowe i pierwsze objawy psychozy mogą wskazywać również na depresję, fobie, kryzys życiowy i wiele innych niegroźnych chorób. Zauważenie pierwszych objawów psychozy i ścisła współpraca psychoterapeutów i psychiatrów może przyczynić się do szybkiego wykrycia i jej wyleczenia. Możliwe jest wówczas wyeliminowanie negatywnych konsekwencji, takich jak samobójstwo, alienacja, czy długotrwałe bezrobocie. Leczenie psychozy skupia się na stosowaniu odpowiednio dobranej farmakologii w połączeniu z psychoterapią.

Psychoza poporodowa

Stanie się rodzicem dla wielu osób jest czymś niewyobrażalnym. Zostanie rodzicem, przewraca świat do góry nogami. Prawie 3/4 kobiet po urodzeniu dziecka przeżywa kryzys związany ze zmianą życia i koniecznością dostosowania się do nowej roli.

Psychoza poporodowa- Przyczyny

Można wyróżnić dwie teorie, które zazwyczaj brane są w przypadku psychozy poporodowej. Hormony płciowe po urodzeniu dziecka drastycznie spadają, co stanowi szok dla całego organizmu. To właśnie gra hormonalna jest najczęściej branym pod uwagę winowajcą. Drugą możliwą przyczyną jest więź pomiędzy matką a dzieckiem, która wpływa na układ nerwowy. Jednym z głównych wydarzeń warunkujących psychozę poporodową jest stresujące dla każdej kobiety wydarzenie, czyli poród dziecka. Wiąże się on nie tylko ze strachem, ale również bólem, który dla wielu kobiet jest wręcz niewyobrażalny. Ryzyko psychozy poporodowej wzrasta wtedy, kiedy w rodzinie były już odnotowane takie przypadki lub gdy przebieg ciąży był pełen komplikacji i konieczności od ciężarnej ciągłego leżenia. Zajęcie się dzieckiem jest wyczerpującą aktywnością, a kobieta, która większość ciąży przeleżała, zwyczajnie nie ma kondycji do tego, aby zajmować się dzieckiem. Zaniedbania prowadzą do gorszego samopoczucia i do zupełnego odcięcia się od ludzi i środowiska. Należy być czujnym. Objawy depresji poporodowej:

  • Płaczliwość,
  • apatia,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • poczucie winy,
  • poczucie bezsilności,
  • migreny i bóle kości,
  • wzrost apetytu lub jego drastyczny spadek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.