Jak przyspieszyć okres?- domowe sposoby, bezpieczeństwo, dlaczego okres się spóźnia?

0 4 266
5/5 - (5 votes)

Miesiączka to trudny czas dla wielu kobiet. Następuje wtedy ból brzucha, nudności, a często nawet zawroty głowy. Często kobiety mają trudności nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak chodzenie. W wielu przypadkach los bywa przewrotny, kiedy to bliża się termin upragnionych wakacji, a miesiączka się spóźnia, przez co jej wystąpienie uwzględni wyjazd. Oznacza to trudności z korzystaniem z basenu oraz konieczność stosowania niekomfortowych tamponów i środków przeciwbólowych. Jak przyspieszyć okres? Czy jest to możliwe w bezpieczny i naturalny sposób?

Jak przyspieszyć okres?

Antykoncepcja hormonalna

Panie, które stosują antykoncepcję hormonalną, mogą zmienić termin swojej miesiączki poprzez przesunięcie spożywania tabletek. Można dokonać tego jedynie w przypadku, kiedy wyjazd jest odgórnie zaplanowany, a jego termin ustalony. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku spontanicznego wypadu. Kiedy obliczymy, że miesiączka wypadnie na termin wyjazdu, a my chcemy uniknąć uciążliwego krwawienia i PMS, możemy spróbować przesunięcia okresu poprzez hormonoterapię. W tym przypadku zwyczajnie należy zrezygnować z przerwy w braniu tabletek i wraz z rozpoczęciem krwawienia należy rozpocząć kolejny blister tabletek. Jeżeli pigułki będą stosowane minimalnie przez 21 dni, wówczas miesiączka rozpocznie się w chwili odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Po upływie 7 dni ponownie należy rozpocząć stosowanie terapii hormonalnej. Należy jednak pamiętać, że częste manewrowanie miesiączką w taki sposób może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Warto porozumieć się z lekarzem ginekologiem.

Ciepła kąpiel

W wielu poradnikach można dostrzec pomysł brania gorącej kąpieli tuż przed planowanym terminem miesiączki. Ciepła temperatura rozszerza naczynia krwionośne i rozgrzewa ciało, przez co krew płynie szybciej. W dawnych czasach uważano, że ciepła kąpiel przyspiesza również dojrzewanie jajeczek wypełnionych krwią menstruacyjną. Nie są to potwierdzone informacje, jednak warto spróbować tego bezpiecznego i komfortowego pomysłu. Podczas kąpieli warto masować dolne partie brzucha, aby pobudzić jego pracę do działania. Jeżeli w domu nie ma wanny, można spróbować ogrzania brzucha termoforem lub elektryczną poduszką. Niestety to często grozi poparzeniem. Jeżeli terapię rozgrzewania zacznie się już na kilka dni przed okresem, efekty mogą być zadowalające.

Wysiłek fizyczny

Niektóre kobiety przyspieszają swoją miesiączkę poprzez stosowanie niezwykle wyczerpujących treningów z uwzględnieniem brzuszków i ćwiczeń brzucha. Oczywiście wysiłek fizyczny może przyspieszyć okres, jednak należy uważać, aby nie nabawić się kontuzji. Kilkudniowe ćwiczenia fizyczne z uwzględnieniem partii brzucha mogą znacznie przyspieszyć termin okresu.

Stosunek seksualny

Powszechne twierdzenia mówią o tym, że stosunek seksualny jest jedną z najskuteczniejszych metod przyspieszania okresu. Podczas penetracji pobudzane są ścianki pochwy, a orgazm wprawia macicę w skurcze, które pobudzają jajeczka wypełnione krwią. Dzięki temu okres można przyspieszyć nawet o kilka dni.

Herbaty ziołowe

Niektóre herbaty ziołowe wykazują silne działanie rozkurczające. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie krwawienia dużo szybciej niż normalnie. Do takich ziół najczęściej zaliczany jest krwawnik, imbir i dziurawiec. Picie takich herbat rozkurczają mięśnie macicy oraz naczynia krwionośne, przez co krew płynie sprawniej. Nie warto łączyć tych herbat i pić w jednym czasie. Należy każdego dnia wypić inny rodzaj i w ten sposób będzie istniała możliwość przyspieszenia okresu. W przypadku zbyt dużej ilości ziół można niechcący zupełnie rozregulować cykl menstruacyjny. Picie naparu z czarnej maliny może zwiększyć ból menstruacyjny oraz obfitość miesiączki.

Aspiryna

Ten sposób nie jest polecany, ponieważ branie leków przeciwgorączkowych w przypadku zdrowia jest niewskazane. Wiele kobiet decyduje się jednak na to rozwiązanie ze względu na dosyć dużą skuteczność. Aspiryna ma właściwości rozrzedzające krew. Spożycie zbyt dużej dawki może doprowadzić do poważnego krwotoku, wskutek którego konieczna może być hospitalizacja. Nie wolno również brać tego leku w przypadku ciąży, ponieważ może to doprowadzić do poronienia!

Czy przyspieszanie okresu jest bezpieczne?

Kobiety, które pragną dostosować swoją miesiączkę do wyjazdu, powinny skontaktować się z lekarzem ginekologiem około 3 miesiące wcześniej. Dzięki temu manipulacja okresem będzie bezpieczna i przemyślana. Lekarz na podstawie wyników badań i dokładnym wywiadzie ocenia, czy zastosowanie terapii hormonalnej jest bezpieczne. Niektóre organizmy się buntują i nie przyjmują leków. Naturalne sposoby do pewnego momentu są bezpieczne. Nie należy jednak przesadzać, gdyż stosowanie zbyt dużej ilości leków rozkurczających lub rozrzedzających krew może zakończyć się krwotokiem. Na samym początku warto połączyć kąpiel wraz z wypiciem np. dziurawca. Nie warto faszerować się hormonami bez potrzeby.

Dlaczego okres się spóźnia?

W niektórych przypadkach okres może się spóźniać. Dlaczego tak się dzieje? Nie zawsze musi to oznaczać ciążę. W niektórych przypadkach główną przyczyną są zmiany hormonalne lub stres. Im bardziej kobieta obawia się ciąży i bada swoje ciało, tym ciało bardziej się spina, a krwawienie nie następuje. W przypadku odbycia stosunku seksualnego, podczas którego pękła prezerwatywa bądź stosunek był bez zabezpieczenia- wówczas należy wykonać test ciążowy.

Przyspieszanie miesiączki- Zachowaj rozsądek!

Wywoływanie okresu za wszelką cenę często może być złym pomysłem. Żaden lekarz nie potwierdza skuteczności, co do powyższych porad. Są to naturalne sposoby, które nieznacznie mogą rozszerzyć naczynia krwionośne i przyspieszyć przepływ krwi, który w rezultacie doprowadzi do pojawienia się menstruacji. Należy przede wszystkim zapomnieć o stresie i się rozluźnić. Tylko spokój i relaks mogą sprawić, że mięśnie się rozluźnią, a organizm przyspieszy swój rytm. Odpowiedzialna jest również konsultacja z lekarzem.

Co jest powodem nieregularnego cyklu?

Tak naprawdę wymienić można tutaj wiele przyczyn. Należą do nich:

  • Zmiany hormonalne,
  • stres,
  • brak ruchu,
  • genetyka,
  • torbiele na jajnikach.

Nie można wykluczać absolutnie żadnej przyczyny. Często wszystkie są wręcz ze sobą powiązane. W przypadku nieregularnych miesiączek utrzymujących się do około 23. roku życia warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci zbadanie poziomu hormonów, takich jak estrogeny, progesteron oraz prolaktyna. Ginekolog wykonuje również badanie USG oraz określa stan macicy i jajników. Wykonuje on również badanie piersi i cytologię. To bardzo ważne, aby badania odbywały się cyklicznie. Wtedy istnieje szansa wyrównania cyklów oraz uporania się z możliwymi chorobami. Badanie jest szybkie. Niestety wiele kobiet obawia się bólu, jaki może mu towarzyszyć i przez to rezygnuje z wizyty. Wyrobienie sobie nawyku badań tego typu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oraz niepłodności w latach późniejszych. Dobór odpowiednich leków i zmiana trybu życia z pewnością wyreguluje cykle menstruacyjne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.