Jak przestać obgryzać paznokcie i skórki?

0 1 189
Rate this post

Nawyki czy przyzwyczajenia są trudne do opanowania. Można tupać nogą, marszczyć czoło, wykonywać nieciekawe ruchy. Jednak najbardziej popularnym nawykiem, nie do złamania jest obgryzanie paznokci. Przyczyn takie zachowania jest wiele. Można obgryzać z nerwów, znudzenia, bezmyślnie, przyzwyczajenia, a nawet dlatego, że się lubi. Nie zagłębiając się w źródło problemu, warto pamiętać, że jest to uzależnienie, które warto zwalczać.

Dlaczego ludzie obgryzają paznokcie?

Czytaj także

Nawyki są trudne do złamania. Główną przyczyną obgryzania paznokci jest przewlekły stres, zdenerwowanie, złość czy znużenie. Inna nazwa, bardziej specjalistyczna tego nawyku, to przewlekła onychofagia. Schorzenie to, uważane jest za najczęstszy zwyczaj uśmierzający stres. Inne, szkodliwe zachowania związane z tym nawykiem to:

  • ssanie kciuka,
  • dłubanie w nosie,
  • skręcanie włosów,
  • szlifowanie zębów,
  • zbieranie skóry.

Obgryzanie paznokci zwykle rozpoczyna się przed ukończeniem 4 roku życia, ale wiele przypadków zaczyna się w wieku od 4 do 6 lat. Co ciekawe, chłopcy częściej gryzą paznokcie niż dziewczęta. Związku z czym, nawyk gryzienia paznokci, mógł się pojawić w okresie dzieciństwa i uaktywnić dopiero w wieku późniejszym.

Dla wielu ludzi nawyk trwa do dorosłości. Wydawać by się mogło, że obgryzanie paznokci nie jest szkodliwe – prócz zniekształconej płytki paznokcia, ale lekarze, w tym dermatolodzy przestrzegają, że w rzeczywistości powoduje to poważne choroby.

Konsekwencja obgryzania paznokci

Niektóre zagrożenia związane z obgryzaniem paznokci to:

  • przewlekły ból lub infekcja na skórze wokół paznokci,
  • uszkodzenie tkanki powodującej wzrost paznokci,
  • zmiany w wyglądzie paznokci,
  • nienormalny wzrost paznokci,
  • częstsze przeziębienia i inne choroby od umieszczania brudnych palców w ustach,
  • uszkodzenie zębów od żucia twardych paznokci.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Jak przestać gryźć paznokcie? To pytanie zadają sobie Ci, którzy walczą z tego rodzaju nawykiem. Sposobów na to jest wiele. Część z nich jest kolokwialnie pisząc prymitywna. Inne bardziej profesjonalne. Jest kilka różnych rzeczy, które można wypróbować samemu w domu. Są też takie metody po które można zgłosić się do lekarza. Zapewne będzie trzeba zastanowić się nad źródłem problemu. W takich okolicznościach warto zastanowić się, w jakich sytuacjach rozpoczyna się obgryzanie. Czy wtedy, kiedy jest się zmęczonym? Głodnym? Złym? Zniesmaczonym? A może, gdy nerwy sięgnęły zenitu? Po zdefiniowaniu źródła problemu, o wiele lepiej jest go załagodzić.

Jedna długość paznokcia

Artykuł dla Ciebie

Łatwym sposobem na powstrzymanie się od obgryzania paznokci jest utrzymanie ich w jednej, regularnej długości. Schemat tej metody jest prosty. Krótki paznokcie nie są atrakcyjne dla gryzącego. Związku z czym łatwo można oduczyć się je gryźć, a po jakimś czasie zapuścić. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym obcinaniu nożyczkami i piłowaniu w jedną, określoną długość.

Nowy manicure

Każda zmiana kieruje ku lepszemu, dlatego próba utrzymania pięknego manicure może pomóc z zaprzestaniem obgryzania paznokci i skórek. Wygląd ładnych i zadbanych paznokci powinien przekonać przede wszystkim kobiety.

Zastosowanie gorzkich odżywek na paznokcie

Początkowo zastosowanie gorzkiej odżywki może wydawać się dziwne. Jednak użycie takiego środka może pomóc w pozbyciu się tego szkodliwego nawyku. Smak paznokci, po takiej kuracji na pewno odstraszy część gryzących.

Zastosowanie aerozolu

Dobrym wyjściem na obgryzanie paznokci jest zastosowanie anty-gryzącego aerozolu do paznokci. Zniechęca on do gryzienia zarówno paznokci jak i skórek. Ma on gorzki smak, powoduje nieprzyjemny posmak w ustach – zniechęca do gryzienia. Dzięki takiemu produktowi łatwo odzwyczaić się do gryzienia paznokci i skórek.

Samozaparcie

Osoby, które posiadają takie cechy jak: konsekwencja, dążenie do celu, upartość powinny postawić przed sobą zadanie obejmujące zatrzymanie obgryzania paznokci. Oczywiście, to trudne, zwłaszcza dla osób, które automatycznie sięgają po skórki i paznokcie w sytuacjach przykrych, stresujących lub podczas czasu wolnego.

Konsekwencje obgryzania paznokci

Dobrą wiadomością jest to, że obgryzanie paznokci zwykle nie powoduje żadnych długotrwałych uszkodzeń. Jest to jednak niehigieniczne i może prowadzić do częstszych chorób oraz infekcji paznokci lub skóry. Obgryzanie paznokci negatywnie wpływa na jakość i wygląd zębów, ponieważ są one narażone na codzienne tarcie i gryzienie, co w konsekwencji je osłabia. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z tego nawyku.

Profesjonalna pomoc lekarska

Jeżeli domowe metody walki z obgryzaniem paznokci nie pomagają, warto sięgnąć po opinie specjalistów. Dla niektórych osób obgryzanie paznokci może być oznaką poważniejszego problemu psychologicznego lub emocjonalnego. Terapia behawioralna to kolejna opcja, która może pomóc osobom z tego typu nałogiem. Podczas wizyty można swobodnie porozmawiać ze swoim lekarzem o nawyku gryzienia paznokci i poprosić o skierowanie do terapeuty – psychologa lub psychiatry. Ponadto, obgryzanie paznokci może powodować pewne infekcje gardłowe, ale również te, znajdujące się na palcach. W takich okolicznościach, warto skorzystać z usług dermatologa. Dermatolog może pomóc leczyć paznokcie i zwalczać wszelkie infekcje lekami lub terapiami miejscowymi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.